Geri Dön
Gündem‘Okul gıdası’ logosu 6 Eylül’de başlıyor

‘Okul gıdası’ logosu 6 Eylül’de başlıyor

Öğrencilerin sağlıklı  beslenmeleri için okul kantinlerindeki gıdalara getirilen “Okul gıdası” logosu zorunluluğu eylülde uygulamaya geçecek. Ürünleri okullara yakın bakkallar da satabilecek.

‘Okul gıdası’ logosu 6 Eylül’de başlıyor

 

NAMIK DURUKAN Ankara

MEB Destek Hizmetler Genel Müdürü İsmail Çolak, AK Parti’li Ahmet Salih Dal başkanlığında toplanan TBMM Dilekçe Komisyonu ile İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nda öğrencilerin sağlıklı gıdaya ulaşmaları konusu hakkıda sunum yaptı. Çolak , okul kantinlerinde sağlıklı gıda satılmasına yönelik bir grup öğrencinin bakanlığa yaptığı başvuru üzerine Tarım Orman ve Sağlık Bakanlığı ile ortak proje sonrası protokol imzaladıklarını söyledi. Logolu ürünlerin okul kantinlerinde 6 Eylül’den itibaren satışa sunulacağını ifade eden Çolak, “Bu kapsamda tebliğ, bakanlığımıza bağlı resmî ve özel okul kurumlarının bünyesinde faaliyet gösteren kantin, kafeterya, yemekhane, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde doğrudan öğrenciye, satışa ve tüketime sunulacak hazır ambalajlı gıdaların okul gıdası onay şartlarına ve bu gıdalarda kullanılacak okul gıdası logosuna ilişkin hususları tanzim etmektedir. Bakanlığımıza bağlı okulların bünyesinde faaliyet gösteren gıda işletmelerinde doğrudan öğrenciye, satışa, tüketime sunulacak hazır ambalajlı gıdalar için Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ‘okul gıdası onayı’ alınması zorunlu hâle getirilmiştir” dedi.

Bakkallar da satabilecek

Çolak, şöyle devam etti: “Okul gıdası logosu bulunan ürünlerin; sadece okul kantinlerinde değil, okula yakın olan bakkal, market ve benzeri perakende işletmelerinde de satılmasına müsaade edilecektir. Hazır ambalajlı gıdalar için Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan okul gıdası onayı alınması 6 Eylül’den itibaren zorunlu hâle gelecektir. Bu süreçte okul gıda işletmeleri ve üreticileri Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından belirlenen gıda içeriklerine sahip ürünlerin satışını yaparken tebliğde belirtilen logoyu kullanacaktır.”

Logo nasıl olacak?

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca ambalajlarda kullanılacak logoda, bir grup örencinin görüntüsüne yer verilecek. Ayrıca, “Okul gıdası. Mutlu çocuk, sevimli çocuk, güvende çocuk” yazıları yer alacak.

Pençe operasyonlarında tespit edilen mağara kullanılamaz hale getirildiMilli Savunma Bakanlığı, Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarında tespit edilen sığınak, barınak, mağara, silah ve çok sayıda mühimmatın imha edildiği görüntüleri paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet