Geri Dön

Okul zili çaldı sorunlar bitmedi

Üç aylık yaz tatili sona erdi, okullarda 2014-2015 eğitim öğretim yılı dün başladı. Okul zilinin çalmasıyla birlikte lise nakilleri ve öğretmen atamaları gibi sorunlar gün yüzüne çıktı.

Okul zili çaldı sorunlar bitmedi

İlk, orta ve lise düzeyindeki okullarda 2014-2015 eğitim-öğretim yılı dün başladı. Okul öncesinde 1 milyon 65 bin, ilkokulda 5 milyon 645 bin, ortaokulda 5 milyon 90 bin, lise ve meslek lisesinde 4 milyon 600 bin olmak üzere toplam 16 milyon 400 bin öğrenci ve 873 bin 747 öğretmen yeni öğretim yılına merhaba dedi. Ancak sorunlarla birlikte...
Torba yasanın Meclis’te geç onaylanması nedeniyle, 40 bin öğretmen ataması gecikti. 11 Eylül’de onaylanan yasa kapsamında öğretmen tercihleri perşembe gününe kadar alınacak. Cuma günü de öğretmenlerin atandıkları okullar belli olacak. Atanan öğretmenler, 1-2 hafta gecikmeli olarak göreve başlayacaklar.
Lise nakilleri bitmedi
Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) bu yıl ilk kez uyguladığı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamındaki liselere yerleştirmeler henüz tamamlanmadı. Liselerde Türkiye genelinde 39 bin 37 kontenjan boş kaldı. Nakiller 26 Eylül’e kadar haftalık periyotlarda devam edecek. Özellerle devlet liseleri arasındaki geçişler nedeniyle yerleştirmeler eylül sonuna kadar netleşmeyecek. O nedenle MEB, nakil talebinde bulunan 9’uncu sınıf öğrencilerinden okulların açıldığı ilk hafta yoklama almayacak. Nakil döneminde istedikleri okullara kayıtlarını aldıramayan öğrencilerin önünde ise çok fazla seçenek yok. Ya mevcut okullarında eğitime başlayacaklar ya da özel okul, açık lise seçeneklerinden birini değerlendirmek durumunda kalacaklar.
Veliler şikâyetçi
Öğrenci ve veliler evlerinden kilometrelerce uzaklıktaki okula düştükleri için isyan ederken, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yaptığı açıklamada kimseyi istemediği bir okulda zorla tutmadıklarını kaydederek, bu durumdaki öğrencilerin özel okullara kayıt yaptıranlar olduğunu belirtti.

Dershaneler bu yıl son kez

MEB tarafından çıkarılan yasa kapsamında dershaneler bu yıl son kez öğrenci alacak. Özel okula dönüşmek için başvuran ve MEB tarafından onay alanlar ‘Temel Lise’ adı altında eğitime devam edecek. Dönüşüme alınmayan dershanelerle gerekli şartları sağlayamayan öğrenci etüt eğitim merkezleri 1 Eylül 2015 itibariyle faaliyetlerine son verecek.

7 bin müdür görevden alındı

Okullarda büyük değişikliklerden biri de yöneticiler düzeyinde oldu. Eğitim Kurumları Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, 4 yıllık görev süresi biten yöneticilerin görevlerine son verilmesi hükmü getirildi. Değerlendirmeler sonunda, 75 ve üzerinde puan alınması şartı konuldu. Ağustosta açıklanan değerlendirme sonuçlarına göre 4 yılını dolduran toplam 16 bin okul müdüründen 7 bini müdürlükten alındı.

Yeniliklerle dolu bir yıl

Bu yıl MEB, okullarda yeni uygulamalara da imza atacak. Daha fazla öğrencinin faydalanabilmesi amacıyla okul öncesi eğitim kurumlarının tümünde ikili eğitim uygulamasına başlanıyor. Okul öncesi kurumlarda sınıf mevcutlarının 10’un altına düşmesi halinde kapatılmayarak diğer gruplara aktarılması ya da yıl sonuna kadar bu sınıflarda eğitim öğretime devam edilmesine imkân sağlanacak.
Yine İstanbul, Ankara gibi büyük illerde derslik sayısının yetersizliği nedeniyle pek çok okulda da ikili öğretime geçildi. Okulların büyük kısmında eğitim sabah 07.00’de başlayıp 19.00’da sona erecek.
Geçen yıl çok tartışılan konulardan biri de performans ödevleriydi. Bu yıl ödevlerin veliler tarafından yapılmasının önüne geçmek için değerlendirmede ‘performans görevi puanı’ yerine ‘ders etkinliklerine katılım puanı’ getirildi. Böylece öğrencilerin performanslarını değerlendirmeye yönelik çalışmalara puan verilecek.

Öğretmen lisesi kalktı

Klasik liseler artık kalmadı. Bir kısmı Anadolu lisesi, bir kısmı meslek lisesi, bir kısmı da imam hatip lisesi oldu.
Geçen yıl ayrıca Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösteren 22 okul türü ‘Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ ile ‘Çok programlı Anadolu Lisesi’ adı altında yeniden yapılandırıldı. Yine bu yıldan itibaren 299 Anadolu öğretmen lisesini kademeli olarak fen, sosyal bilimler ve Anadolu liselerine dönüştürüldü. 299 Anadolu öğretmen lisesinden, 171’i Anadolu lisesi, 76’si fen lisesi, 52’si sosyal bilimler lisesi oldu, 7’si de kapatılarak Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne devredildi. Yeni eğitim öğretim yılında 29 Anadolu lisesi, 6 fen lisesi, 4 sosyal bilimler lisesi, 4 spor lisesi, 2 güzel sanatlar lisesi açıldı.

Trafik yine kilitlendi

İstanbul’da okulların açılmasıyla yaklaşık 15 bin öğrenci servisi yola çıktı, kentteki bazı noktalarda trafik yoğunluğu oluştu. Sabah erken saatlerden itibaren Anadolu Yakası’ndan Avrupa Yakası’na karşılıklı geçişlerde her iki köprüde de trafik yoğunluğu gözlendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Kontrol Merkezi’nden alınan bilgiye göre, kentin çevre yolları ile ana arterlerde zaman zaman araç trafiğinde yoğunluk yaşandı. Küçükçekmece’de ise Halkalı yakınlarında bir kamyonun devrilmesiyle bir süre aksayan trafik aracın kaldırılmasıyla normale döndü.(AA)

Kısıtlamada sokağa çıktı, cezayı yiyince gazetecilere tükürdüSokağa çıkma kısıtlamasında araç ile sokağa çıkan 4 kişi Düzce İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin gerçekleştirdiği uygulamalara takıldı. Sürücü ve yanında bulunan 2 kişiye toplam 15 bin lira cezai işlem uygulanırken, görüntü alan gazetecilere de şahıslar tükürdü. Ayrıca bir başka uygulamada da 3 kişiye 16 bin 7 lira idari para cezası kesildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet