Geri Dön
GündemOkulların çevresinde hava kirliliği tehlikesi

Okulların çevresinde hava kirliliği tehlikesi

İstanbul’da 4 farklı ilçede okulların etrafında yapılan 1 aylık hava kalitesi ölçüm sonuçlarına göre, okul bölgelerindeki hava kirliliği DSÖ’nün belirlediği sınır değerin 2 kat üzerinde.

Okulların çevresinde hava kirliliği tehlikesi

HABER ARAŞTIRMA - Greenpeace Akdeniz, Şubat-Mart 2020 döneminde; İstanbul’da Alibeyköy, Ataşehir, Esenyurt ve Ümraniye’de 7 okulun etrafındaki hava kirliliğini ölçtü. Hava kalitesi ölçüm sonuçları, hava kirliliğinin, çocuklarımızın sağlığını tehdit edecek boyuta ulaştığını gösteriyor.

‘Yılları çalıyor’

Kirliliğin asıl kaynağının da, bir saç telinin 30’da biri kadar olan gözle görülemeyen partikül madde (PM) 2.5 olduğu ve PM 2.5 değerlerinin sınır değerlerin kat be kat üzerinde olduğu anlaşıldı.

Sonuçları değerlendiren Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Proje Sorumlusu Gökhan Ersoy, “Yapılan araştırmalara göre, yetişkinlerden daha hızlı nefes alan ve metabolik hızları daha yüksek olan çocukların kilogram başına oksijen tüketimleri, buna bağlı olarak da hava kirleticilerine maruziyetleri daha fazladır.

Araştırmada da PM2.5 ölçümlerinin İstanbul’daki çocuklar için tehlikenin oldukça yüksek olduğunu gösteriyor. Çocuklarımız okullarına döndüğünde güvenli bir nefes alabilmeleri adına artık PM2.5’a bir limit değer belirlemenin ve bu limitlere referansla partikül madde kirliliğin yüksek olduğu okulları koruma bölgesi ilan etmenin zamanı geldi” diye konuştu.

Bir ayın en az 20 günü

Dikkat çeken ölçüm sonuçları şöyle;

Ataşehir’de 30 günlük ölçümün 27’sinde Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) belirlediği günlük limit değer aşıldı. Bu bölgede gözlemlenen en yüksek pm 2.5 yoğunluğu 52.5 mikrogram oldu. Bu değer DSÖ’nün belirlediği limit değerin iki katından fazla.

Ümraniye’de de 1 aylık ölçümün 23 gününde bölgede ölçülen en yüksek değer 52 mikrogram çıktı.

Esenyurt’ta 30 günlük ölçümün 20 gününde en yüksek PM2.5 değeri 48.732 mikrogramla günlük limit değerin neredeyse 2 katı.

Alibeyköy’de 30 günün 18’inde ölçülen maksimum PM2.5 kirliliği 45.832 mikrogramla günlük limit değerinin iki katı çıktı.

Uydudan izleniyor! 3 günde 30 kilometre gittiMuğla'da tedavisi tamamlandıktan sonra uydu takip cihazı takılan ve "Talay" ismi verilen nesli tükenme tehlikesi altındaki yeşil deniz kaplumbağası, 3 günde yaklaşık 30 kilometre yol katetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet