Geri Dön
Gündem‘Okunmuş apoletler’ Gülen’in takkesinde

‘Okunmuş apoletler’ Gülen’in takkesinde

Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan fezlekedeki ifadelere göre Harp Okulu’ndan mezun olan öğrenciler için cemaat içinde rütbe takma töreni düzenlenmiş

FETÖ’ye yönelik Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan fezlekede, terör örgütünün yapısı gözler önüne serildi.
Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcı Vekili Durdu Özer’in, bazı hâkim ve savcılar hakkında yürütülen soruşturma kapsamında 44 kişi hakkında hazırladığı fezleke, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Fezlekede, örgütün tarihsel süreci, hedefleri ve kullandığı metotlar ayrıntılarıyla yer aldı.

‘Keşke yapmasaydık’

Fezlekede Türkiye genelindeki soruşturmalar kapsamında tanık, müşteki ifadeleri ile bilgisine başvurulan kişilerin beyanlarından önemli ayrıntılar, isimleri kullanılmadan özetlendi. Bu kişilerden birinin ifadesindeki şu cümleler dikkat çekti: “CIA ve FBI, hükümete yönelik faaliyetlere ilişkin geliştirdiği strateji gereği cemaate ait kültür merkezlerinde yetiştirilmiş kadroya değişik konularda eğitimler verdi. Bunun en iyi örneklerini 17 Aralık sürecinde savcılar ve güvenlik güçlerinin yaptığı operasyonlar olarak sayabiliriz. Bu girişim tamamen hükümeti ortadan kaldırarak, devleti tüm kurumlarıyla zayıf düşürmek amacını taşımaktaydı. Bahsettiğim eğitimlere dahil olan adli ve güvenlik kurumlarında çalışan cemaat kadrosundaki şahıslar, bu görevi üstlenerek harekete geçmiştir. Fetullah Gülen’in kendi çevresine 17 Aralık süreciyle ilgili ‘Keşke şimdi yapmasaydık’ dediği yönünde bir duyumum oldu. Bunu demesinin nedeni, yapılan hareketten sonuç alınamamasıdır. Eğer girişim olumlu sonuçlansaydı Gülen, Humeyni gibi yurda dönecekti. Bu başarısızlık aynı zamanda cemaatin ABD ve İsrail nezdinde prestij kaybetmesine neden oldu. Bu nedenle Ayasofya konusu gündeme getirildi. Bu konuda hükümeti zayıf düşürmek için cemaate bağlı yayın organları tarafından kamuoyu oluşturuldu.”

Emniyet kökenli cemaatçi planı

Örgütün, MİT Müsteşarlığı’na Hakan Fidan yerine emniyet kökenli bir cemaatçiyi getirme planı bulunduğunu belirten başka bir kişinin ifadesinden de, “İstihbaratın, Fidan yerine emniyet kökenli cemaatçi R’yi getirerek, kurumun dış güçlerin ve paralel yapının hedefleri doğrultusunda hizmet yürütmesi istendi. Başbakan Erdoğan rahatsızlandığı zaman cemaate yakın bir hastaneye yatırıldığını duyan Hakan Fidan, hızlı şekilde hastaneye yetişip, ameliyata mani oldu ve cemaatin yapmak istediği tehlikeli sonuca engel oldu. Bu sebeple başta İsrail ve cemaat tarafından Hakan Fidan sevilmeyen bir şahsiyet oldu” bölümü aktarıldı.

Fezlekedeki bir başka ifadede, cemaat içinde Harp Okulu’ndan mezun öğrenciler için rütbe takma töreni düzenlendiğine yer verildi. Fezlekede şahsın, “Törene Gülen’in bizzat katıldığı, mezun olan öğrencilerin apoletlerinin Gülen’in takkesinin içine konularak okutulduğu ve bundan sonra Gülen’in yıldızları öğrencilere taktığını biri anlatmıştı” ifadesi yer aldı. Bir diğer ifadede ise örgütün, yapacağı veya kendilerine yapılması muhtemel operasyonlarla ilgili “önlemler aldığı” bildirilerek şunlar aktarıldı: “Ak Parti’nin hukukçu vekillerine, özellikle bakan olmadan önce Pensilvanya’da Gülen’i ziyarete giden Hatay Milletvekili eski Ak Parti Grup Başkanvekili ve eski Adalet Bakanı’na dikte edilerek kanunların çıkmasında öncülük edildi. Örgüte ait yayın organlarında haberler yaptırılarak çalışmalara zemin hazırlandı.”

Türkiye korkusuyla almışlardı! Atina'da savaş jeti bayramı
Gözler Merkez Bankası'nda! İşte ekonomistlerin faiz tahmini
Kırdığı yumurtanın akı 'kırmızı' çıktı, sosyal medya karıştı! Sandığınız gibi değil...
'Dışarı çıkmayın' uyarısı yapıldı! Daha kuvvetlisi geliyor
Memur ve emeklilerin beklediği haber! Meclis'ten geçti
4 milyon haneye doğal gaz desteği
Yusuf Yazıcı için skandal tanıtım! Kovuldu
İrem Sak, 11 yaş küçük aşkını itiraf etti!
50 bin yıllık geçmişi var! İlk haberleşme ağını böyle kurdular
Tatile sayılı günler kaldı! Bin TL'ye de var
Araçlar yolda kaldı, evler gömüldü! '3 metreye ulaştı'
Kayak pistinde feci kaza! Ünlü oyuncu hayatını kaybetti
Survivor All Star'da ilk eleme! Adaya veda eden isim belli oldu
Maç sonrası tepki! 'Göstere göstere gelen bir tehlike'
Yemeksepeti, 2021’in hızlı ticaret trendlerini açıkladı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler