Geri Dön

Olaylı başlayan Ayvalıtaş davası ertelendi

GEZİ Parkı eylemlerine destek amaçlı Ümraniye’de gerçekleşen yürüyüş sırasında 20 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş’ın bir aracın çarpması sonucu ölümüyle ilgili görülen davanın bugün görülen 6’ncı duruşması olaylı başladı. Duruşma, olay yerine ilişkin kamera görüntülerini içeren ve mahkemeye sunulan CD’nin montaj olup olmadığı konusunda Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Bölümünden seçilecek bilirkişilerce incelenmesine karar verilerek ertelendi.

CHP’Lİ VEKİL DE DURUŞMAYI İZLEDİ

Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuksuz sanık Mehmet Görkem Demirbaş hazır bulunurken bir diğer tutuksuz sanık Cengiz Aktaş ise duruşmaya katılmadı. Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş, ağabeyi Muharrem Ayvalıtaş, olayda yaralanan Seyit Kartal ve babası Mustafa Kartal’ın da hazır bulunduğu duruşmayı CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt de izledi.

BABA AYVALITAŞ VE 2 AVUKAT DURUŞMAYI TERK ETTİ

Duruşmada söz alan baba Ali Ayvalıtaş, "Size güvenmiyorum. Darp edildim, kalp ameliyatlıyken dövüldüm. Çocuğumu aldınız, beni dövdünüz. Şu an sağlığım iyi değil, duramıyorum. Allah’tan korkun yapmayın" dedi. Ailenin avukatları ise adliye koridorlarında darp edildiklerini belirterek güvenlik güçleri hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep etti. Ali Ayvalıtaş’ın koridorda darp edilmesi nedeniyle duruşma salonunda güçlükle durduğunu ifade eden avukatlar, duruşmanın ertelenmesini istedi. Mahkeme başkanı ise baba Ayvalıtaş’a hasta ise ambulans çağırabileceği ve rahatsızlığı acil ise duruşma salonunu terk edebileceğini belirtti. Ayvalıtaş avukatlarından Ömer Kavili ve Ayla Öztabak, Ali Ayvalıtaş ile birlikte bu şekilde duruşmanın görülemeyeceğini ifade ederek duruşmayı terk etti.

"ÇOCUĞUNUZ ÇARPMADI DEDİLER"

Duruşmada tanık olarak dinlenilen sanık Mehmet Görkem Demirbaş’ın babası Hümmet Demirbaş, olay günü oğlunun kendisini arayarak bir kazaya karıştığını söylediğini ifade ederek, "Olay yerine gittim. Olay yeri karanlık ve yağmur vardı. Yanımıza gelen bir kişi ’Sizin çocuğunuz yoldaki kişilere çarpmadı, önündeki ticari araca çarptı, o araç da yoldakilere çarptı’ dedi" şeklinde konuştu.

"2 SANIK DA TUTUKLANSIN"

Duruşmada söz alan ailenin avukatlarından Sevgi Evren olay yerinde keşif yapılmasını talep ederek, olay yerine ilişkin kamera görüntülerinin TÜBİTAK’in incelemesi yönünde mahkemenin geçtiğimiz celselerde verdiği ara kararı hatırlattı. TÜBİTAK’a yeniden yazı yazılmasını isteyen avukat Evren, "Görevliler görevini yerine getirmez ise haklarında suç duyurusunda bulunacağız. Ayrıca olaya ilişkin görüntülerin Mimar Sinan Üniversitesi Radyo Televizyon bölümüne mensup kişilerce inceleme yaptırılmasını istiyoruz. 2 sanık da tutuklansın" dedi.

OLAYA YERİNE İLİŞKİN KAMERA GÖRÜNTÜLERİ İNCELENECEK

Mahkeme dinlenilmeyen tanıkların duruşmaya zorla getirilmesine karar vererek, olay yerine ilişkin kamera görüntülerine ilişkin mahkemeye sunulan CD’nin montaj olup olmadığı konusunda Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Bölümünden seçilecek bilirkişilerce incelenmesine hükmetti. Olay yerine ilişkin kamera görüntülerini içeren ve mahkemeye sunulan CD’nin montaj olup olmadığı konusunda Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Bölümünden seçilecek bilirkişilerce incelenmesine karar veren mahkeme, duruşma günü duruşma salonu önünde ve adliye çevresinde gerekli önlemlerin alınması için ilgili emniyet birimine yazı yazılmasına karar vererek duruşmayı 24 Haziran tarihine erteledi.

Paris beyaza büründüFransa’nın başkenti Paris ve çevresine mevsimin ilk karı yağdı.Başkent ve çevresinde etkili olan kar yağışı, sokaklarda güzel manzaralar oluşturdu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet