Geri Dön
GündemÖldürülen doktor için hastane önünde gıyabi cenaze namazı kılındı

Öldürülen doktor için hastane önünde gıyabi cenaze namazı kılındı

Konya'da kardiyoloji uzmanı Dr. Ekrem Karakaya'nın görev yaptığı hastanede silahlı saldırıda yaşamını yitirmesinin ardından hastane bahçesinde gıyabi cenaze namazı kılındı.

Öldürülen doktor için hastane önünde gıyabi cenaze namazı kılındı

Konya Şehir Hastanesi’nde dün poliklinikte, Yunak Devlet Hastanesi’nde güvenlik görevlisi olarak çalışan Hacı Mehmet Akçay’ın (39) silahlı saldırısı sonucu yaşamını yitiren kardiyoloji uzmanı Dr. Ekrem Karakaya (47) için görev yaptığı hastane önünde gıyabi cenaze namazı kılındı. Hastane bahçesinde toplanan bine yakın doktor ve sağlık çalışanı arkadaşları Dr. Karakaya için bir araya geldi. Hekimler, alana gelen sağlık sendikalarının pankart ve sendika yeleklerini kullanmalarına tepki gösterdi. Sendikalar da pankartlarını toplayıp, yeleklerini çıkartarak törene katıldı. Bazı sağlık çalışanlarının da siyah giyindikleri gözlendi.

Öldürülen doktor için hastane önünde gıyabi cenaze namazı kılındı


'ACİLEN GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINMALI'

Konya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Bahadır Öztürk, hastanelerde güvenlik önlemlerinin alınmasını isteyerek, şunları söyledi:

''Bu olayla sağlıkta şiddet, artık sağlıkta katliama dönüşmüş durumdadır. Hekime saldırı adeta toplumsal histeriye dönüşmüştür. Bu durumdan, uygulanan popülist sağlık politikaları sebebi ile ülkeyi yönetenlerden hastane idarecilerine kadar herkes sorumludur. Mevcut durum kabul edilemez. Hekimlere ve sağlık çalışanlarına saldırıların son bulması, bir daha yaşanmaması için en sert önlemler acilen alınmalıdır. Sağlık tesislerindeki emniyet tedbirleri hasta ve çalışanların kendini tam güvende hissedeceği şekilde sağlanmalıdır.''

Öldürülen doktor için hastane önünde gıyabi cenaze namazı kılındı

'VAHŞİCE SALDIRILARDA ÖLDÜRÜLMEYE HAYIR DİYORUZ' 

Can güvenliklerinin olmadığını ifade eden Öztürk, ''Can güvenliğimizin olmadığı açıkça görülmektedir, daha kaç can kaybedeceğiz, mevcut durumda sağlık hizmeti verilebilmesi neredeyse imkânsız hale gelmiştir. Biz Çanakkale’ye tüm sınıf öğrencilerini gönderen ve orada tamamı şehit olan tıbbiyelilerin devamı ve takipçileriyiz, vatanımız için şehit olma tecrübesine elbette sahibiz. Fakat herkesin gözleri önünde vahşice saldırılarda öldürülmeye hayır diyoruz. Bundan dolayı tüm sağlık STK’ları şimdilik 7-8 Temmuz tarihlerinde Tabip odalarının da desteği ile acil hastalara verilen hizmetler hariç iş bırakma kararı aldık. Gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmaya başlandığını görene kadar eylemlerle taleplerimizin arkasında olacağız” dedi.

Gıyabi cenaze namazının ardından toplanan kalabalık, hastane bahçesinde yürüyüş düzenleyerek acil servis önünde bir süre oturma eylemi yaptı.  

'HASTALARINA KARŞI MERHAMETLİ İNSANDI'   

Katledilen Dr. Ekrem Karakaya’nın aynı hastanede görev yapan mesai arkadaşı enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Arzu Tarakçı, “Acımız çok büyük. Ekrem kardeşimiz camiamızda çok sevilen bir kardeşimizdi. Gerek mesleki açıdan, etik davranışlarıyla, gerekse hastalarına karşı merhametiyle, canla başla koşturmasıyla hepinizin takdirini toplamış, doğru düzgün çalışan, dosdoğru bir insandı. Böyle bir şekilde, canice katledilmesi hepimiz için şok edici bir olay olmuştur. Üzüntümüz sonsuz, tarif edemem. Bu acıları bir daha yaşamak istemiyoruz” diye konuştu. 

KONYA ŞEHİR HASTANESİ'NDE GÖREVE GEÇEN YIL BAŞLAMIŞ

Dün uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren Dr. Ekrem Karakaya, 1999'da Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Karabük Üniversitesi Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde göreve başladı. Karakaya, ardından bir süre özel hastanelerde görev yaptı. 2 Aralık 2008'de Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde kardiyoloji uzmanlığını alan Karakaya, Karabük Üniversitesi Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yaptıktan sonra 24 Haziran 2021'de Konya Şehir Hastanesi'nde göreve başladı. 7 ve 8 yaşlarında 2 kız çocuğu olan Karakaya'nın eşi Günseli Ekinci Karakaya da mali müşavir olarak görev yapıyor.

Dr. Karakaya hakkında arkadaşları ve hastaları sosyal medya hesaplarından, çok iyi bir insan olduğunu ve hastalıkları süresince yakından ilgilendiğini belirten mesajlar yayınladı.