Geri Dön
GündemÖlümüne müdahale

Ölümüne müdahale

Manavgat’ta afetin boyutları her geçen gün büyüyor. Söndürülen bölgelerdeki yangın rüzgârla tekrar harlanıyor. Vatandaşlar zaman zaman çaresizlikle alevleri seyrederken,kimi yerlerde canını tehlikeye atarak ateşe müdahale ediyor

Ölümüne müdahale

Can Erok - Cihat Aslan / Manavgat’ta dört gündür süren orman yangınında Kaçarlar, Taşağıl, Göğü köylerinde önceki akşam söndürülen yangın, tekrar başladı. Çam kozalaklarının yanarken patlarcasına alev çıkarması diğer bölgelere de ateşi sıçratıyor. Milliyet olarak yangınların sürdüğü bölgeleri gezdik.

Yangının söndürüldüğü Haytalar Mahallesi’nde  soğutma çalışmaları tamamlanmasına karşın Afyon İtfaiye ekipleri hazır bekliyor. Bölgede daha önce soğutulan bölgenin tekrar alev aldığı ihbarı gelmesi üzerine bekleyen ekipler, yeniden müdahalede bulunarak ateşi söndürdü. Köy sakinlerinden Hasan Kırkmaz, “Alevler dağın bir ucundan, öbür ucuna kadar geldi. Akşam helikopterle ve uçakla söndürüldü. Ama hala yer yer devam ediyor. Hayatımda gördüğüm en büyük yangındı. Üç gün söndüremedik. Yangın en son bizim köye yaklaştığında, ‘Sıra bize geldi’ diye korkmaya başladık” ifadelerini kullandı.

Yangının devam ettiği Kaçarlar Mahallesi’nin çevresi sık çam ağaçları ile kaplı olduğu için alevlere ancak havadan müdahale edilebiliyor. Çaresiz vatandaşlar yangını tepeden seyrediyor. Köylülerden Mehmet Ünal, “Her şehirden itfaiyeci, orman görevlisi geldi. Yolu bilemedikleri için biz yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ormanlardaki çam ağaçları gürül gürül yanıyor. Kozalaklar bomba gibi patlıyor yangını da sıçratıyor. Köyü her an boşaltabiliriz” diyor.

 

'ALLAH'IM ATEŞİ SÖNDÜR’

Çöplü-Matap bölgesinde çıkan yangın ise zaman geçtikçe büyüyor. Yangının en çok büyüdüğü yerlerden olan Göğü Mahallesi’nde zeytinlik, tarım arazileri ve ormanlar alevler içinde küle döndü. Yol kenarında kepçeler, yangının diğer mahallelere sıçramaması için çam ağaçlarını kesiyor. Dozerlerle, iş makinelerine yol açılıyor.

45 dönümlük zeytinliğine sıçrayan alevlere çaresizce müdahale etmeye çalışan Meliha Hanım, “Vah emeklerim ki vah. Bir uçak yok mu, şurayı söndürsünler. Ah neler çektik. Yüce Allahım, şu ateşi söndür” diyerek göz yaşı döktü.  Eşi Mehmet Bey ise, “Gözümüzün önünde yıllarca emek verdiğimiz zeytinliklerimiz yanıyor. Emeğimiz gözümüzün önünde gözümüzün önünde kül oluyor.  Dört gündür bir yangın söndürülmez mi?” diyerek sitemlerini dile getirdi.

Ateşin içine atlayan aile, alevlere de aldırış etmeden zeytinliğe, damacana su ile müdahalede bulunmaya çalıştı. Ama alevlerin yükselmesi üzerine göz yaşları arasında bölgeyi terk etti.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Esenyurt'ta hafif ticari aracın çarptığı kız çocuğu yaralandıEsenyurt'ta yolun karşısına geçmek isteyen 5 yaşındaki çocuk, hafif ticari aracın çarpması sonucu yaralanarak hastaneye kaldırıldı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner