Geri Dön

Ömer Halisdemir kimdir, kaç yaşındaydı? 15 Temmuz kahramanı Ömer Halisdemir hakkında merak edilenler...

Şehit Ömer Halisdemir, 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece Özel Kuvvetler Komutanlığında görevliydi. Komutanlığı ele geçirmek için gelen Tuğgeneral Semih Terzi'yi vurarak öldüren kahraman Ömer Halisdemir darbeci genaralin yanında bulunan hainlerin açtığı kurşunla şehit oldu. 15 Temmuz Destanının yazılmasında önde gelen isimler arasında yer alan Ömer Halisdemir bugün ölümünün üzerinden geçen dördüncü yılda mezarı başında alınacak. Tüm Türkiye'nin bağrına bastığı kahraman asker için ülkenin birçok yerinde hatırasını yaşatmak için yerler açıldı. İşte hakkında merak edilen detaylar...

Ömer Halisdemir kimdir, kaç yaşındaydı? 15 Temmuz kahramanı Ömer Halisdemir hakkında merak edilenler...

Ömer Halisdemir kimdir sorusu vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. 2016 yılında gerçekleştirilmeye çalışılan hain darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığında koruma astsubayı olarak görev yapan Ömer Halisdemir, Komutanlığın ele geçirilmeye çalışıldığı esnada Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı tarafından verilen vur emrini yerine getiren Ömer Halisdemir, Tuğgeneral Semih Terzi'yi göğsünden vurarak öldürdü. Hain darbe girişimin üzerinden geçen dört yıllık sürecin ardından hain darbe girişimde canı pahasına olduğu yerine savunan Ömer Halisdemir hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

Şehit Ömer Halisdemir 20 Şubat 1974 yılında Niğde'nin Bor ilçesinde dünyaya geldi 15 Temmuz Darbe girişiminin yaşandığı gece Özel Kuvvetler Komutanlığında görev alan Ömer Halisdemir çocukluğunu Niğde'nin Bor ilçesindeki Çukurkuyu Beldesinde ele geçirdi.

ÖMER HALİSDEMİR KİMDİR?

Yedi çocuklu bir aileden gelen Ömer Halisdemir, çocukluğunu Bor, Niğde'nin Çukurkuyu beldesinde geçirdi. Çukurkuyu'da okul sonralarında çobanlık yaptı. Hatice Halisdemir ile olan evliliğinden Elifnur ve Doğan Ertuğrul adlarında iki çocuğu dünyaya geldi. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Türkiye sınırları içinde ve dışında çeşitli görevlerde yer aldı. Babası Hasan Hüseyin Halisdemir'in aktardığı bilgiye göre, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında öldürdüğü komutan Semih Terzi ile birlikte daha önceden Afganistan'da görev yapmıştı.

15 Temmuz 2016'da darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığına girmeye çalışan Özel Kuvvetler Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Semih Terzi'yi, Özel Kuvvetler komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı'dan aldığı emir üzerine göğsünden vurarak öldürdü. Bunun üzerine Semih Terzi'nin korumalarından Binbaşı Fatih Şahin ve Üsteğmen Mihrali Atmaca da otuz kurşunla Halisdemir'in hayatına son verdi. Daha sonra ise darbe yanlısı astsubaylar Nedim Şahin ve Gökmen Ata ölü ele geçirilmiş; otuz altısı ise teslim alınarak Gölbaşı Sulh Ceza Hâkimliğince tutuklanmıştır.

Milliyet, Habertürk, Hürriyet ve Takvim gazeteleri dâhil olmak üzere çeşitli Türk basın kuruluşları, Halisdemir'den "darbe girişimin seyrini değiştiren isimlerden biri" diye bahsetti. 24 Ağustos 2016'da başlayan Fırat Kalkanı Operasyonu'na katılan Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı askerler ise üniformalarına "Şehit Ömer Halisdemir" yazan apoletler takmıştır.

Hatırası

Halisdemir'in vurulduğu nokta özel bir kaplama ile koruma altına alınarak çiçeklerle süslendi. Dursun Ali Erzincanlı, Halisdemir'in öldürülmesi sonrasında kendisine atfen "30 Kuş" adlı bir şiir yazdı ve bu şiire bir klip çekildi. Ömer Halisdemir'i anlatan "30 Kuş" adlı şiirle aynı isme sahip bir kısa bir film de yapıldı. Ağustos 2016'da Toroslar, Mersin'deki Şehitler Parkı'na kaide ve gövde uzunluğunun toplamı 4.60 metre olan bir heykeli dikildi. Daha sonra Türkiye'deki birçok meydan, cadde, okul ve öğrenci yurdu gibi yerlere kendisinin adı verildi. Ayrıca Niğde'de kendisi için bir hatıra ormanı da oluşturulmuş ve şehirdeki üniversiteye de adı verilmiştir.

Dehşet anları kamerada! Kavga ettiği kardeşini tiner dökerek yaktıBeyoğlu'nda madde bağımlısı olduğu iddia edilen abi kardeşinin üzerine tiner dökerek yaktı. Alevler içerisinde kalarak ağır yaralanan kardeş hastaneye kaldırıldı. O anlar ise güvenlik kameraları tarafından saniye saniye kaydedildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber