Geri Dön

Onur Akay kimdir? Onur Akay kaç yaşında?

Ses sanatçısı olan Onur Akay sanat dünyasında verdiği ölüm haberleri ile birlikte 'Felaket Tellalı' olarak bilinmeye başlandı. Peki Onur Akay kimdir? Onur Akay kaç yaşında? İşte merak edilenler...

Onur Akay kimdir? Onur Akay kaç yaşında?

Onur Akay 28 Nisan 1977, Ankara doğumlu , Türk sanat müziği ses sanatçısı, bestekar, şair, yazar, sunucu ve oyuncu.

Onur Akay, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Musikisi Nazariyatı bölümünde 6 yıl okudu ve Haliç Üniversitesi Türk Musikisi Ses Eğitimi bölümünü bitirdi. Prof. Dr. Alâeddin Yavaşça, Süheyla Altmışdört ve Nevin İnam Karındaş gibi dönemin en önemli hocalarından musiki dersleri aldı.

Sahnelere 1993 yılında çıkmaya başlayan ve TRT repertuarında çok sayıda eseri yer alan Onur Akay'ın, Semahat Özdenses, Erol Sayan, Suat Sayın, Necdet Tokatlıoğlu, Teoman Önaldı, Amir Ateş, Rüştü Eriç, Necdet Varol, Sadun Aksüt, Erdinç Çelikkol, Zeynettin Maraş, Gündoğdu Duran, Turhan Taşan, Osman Babuşçu ve İlgün Soysev gibi unutulmayacak bestekarlar tarafından şiirleri bestelendi. Eserleri, TRT sanatçıları ve ünlü isimler tarafından albümlerde ve canlı yayınlarda okundu.

Onur Akay, 1991 yılında Ankara Gazi Eğitim Fakültesi Tiyatro Kulübü'nde, Güngör Dilmen`in yazdığı "Kurban" adlı tiyatro eseri ile, "Murat" rolünde çocuk oyuncu olarak oyunculuğa başladı. 1997 yılında Mahallenin Muhtarları ve 2004 yılında Şöhretler Kebapçısı isimli iki dizide rol alarak oyunculuğu sürdürdü.

Magazin gündeminden haberleri ve yazılarını Onur Akay Medya aracılığı ile aktarmaya devam ediyor.

ESELERİNDEN BAZILARI

''Bu Gece Kalıyorum'' (Söz: Ebru Uzel - Müzik: Onur Akay & Onur Akay tarafından albüme okunmuş ve albüm ismi olmuş Kürdi makamında bir şarkıdır. Ayrıca dizi müziği olarak Mahallenin Muhtarları isimli dizide kullanılmıştır.)

''Gönlümdeki Bahar Geçti Kış Geldi'' (Söz: Zeki Müren - Müzik: Onur Akay & TRT sanatçısı Ayfer Er tarafından okunmuştur.)

''Kalmadı Bu Alemde Aşkı Yazan Bir Kalem'' (Söz: Onur Akay - Müzik: Amir Ateş & TRT sanatçıları tarafından okundu. Ayrıca TRT ve Ulus Müzik işbirliği ile piyasaya çıkan, Müzik Demeti 3 isimli albümde yer aldı.)

''Sevgilim Sanma Seni Bir An Olsun Unuttum'' (Söz: Onur Akay - Müzik: Semahat Özdenses & Onur Akay'ın bu şiiri, unutulmaz bestekarlardan Baki Duyarlar'ın ölümü üzerine, Semahat Özdenses tarafından bestelendi ve TRT Müzik'te ilk defa Arif Özgülüş tarafından okundu.)

''Gözlerinden Dökülen Sevdanı Saklama Yar'' (Söz: Onur Akay - Müzik: Turhan Taşan & Bu eser TRT sanatçıları tarafından okundu.)

Ekvator Ginesi'nin Bata şehrinde 4 büyük patlama gerçekleştiOrta Afrika ülkesi Ekvator Ginesi'nin en büyük şehirlerinden Bata'da 4 büyük patlama meydana geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet