GündemOrtak kanaat siyasi çözüm

Ortak kanaat siyasi çözüm

15.09.2018 - 01:30 | Son Güncellenme:

İdlib’e yapılacak bir saldırının sonuçlarının çok ağır olacağı ve insani krizlere yol açacağını belirten Kalın, “Herkesin ortak kanaati çözümün askeri değil siyasi olması gerektiği” dedi

Ortak kanaat siyasi çözüm

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “İdlib, hassasiyetini korumaya devam ediyor. Bu konuda zaten bir mutabakat söz konusu. Özellikle İdlib’e yapılacak bir saldırının sonuçlarının çok ağır olacağı, hem insani krizlere yol açacağı hem yeni bir göç dalgasına sebep olacağı hem de devam etmekte olan siyasi süreçleri dinamitleyeceğine dair genel bir mutabakat var. Herkesin ortak kanaati çözümün askeri değil siyasi olması gerektiği” dedi.

Haberin Devamı

Kalın, Türkiye, Fransa, Almanya ve Rusya’nın temsilcilerinin katıldığı Suriye konulu dörtlü zirve için hazırlık toplantısının ardından Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’nde açıklama yaptı. Dörtlü zirvenin siyasi danışmanlar düzeyindeki toplantısının yapıldığını hatırlatan Kalın, toplantıda Suriye merkezli müzakere sürecinin olduğunu belirterek, şunları söyledi:

‘Soçi herkesi rahatlatabilir ’

“Suriye’nin genelinde yaşanan süreçler, hadiseler ama özellikle de İdlib’de son dönemdeki gelişmeleri detaylı bir şekilde mevkidaşlarımızla ele aldık. İdlib, hassasiyetini korumaya devam ediyor. Bu konuda zaten bir mutabakat söz konusu. Özellikle İdlib’e yapılacak bir saldırının sonuçlarının çok ağır olacağı, hem insani krizlere yol açacağı hem yeni bir göç dalgasına sebep olacağı hem de devam etmekte olan siyasi süreçleri dinamitleyeceğine dair genel bir mutabakat var. Herkesin ortak kanaati çözümün askeri değil siyasi olması gerektiği. Bu çerçevede de Cenevre sürecinin desteklenmesi, Astana Platformu’nun buna destek sağlaması konusunda bir genel fikir birliği oluştu.”

Haberin Devamı

Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pazartesi günü Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le gerçekleştireceği görüşmenin de ele alındığını aktararak, “Bu konu artık daha bir öncelik kesp etmiş durumda. Bunu aslında daha ileri bir tarihte yapacaktık ama pazartesi olması bir açıdan da iyi. Geçen hafta Tahran’da Sayın Cumhurbaşkanımız, İdlib’e yönelik yeni bir saldırının olmaması için de çok yoğun çaba göstermişti. Bu çabanın devamı olarak biz bugünkü toplantıyı gerçekleştirdik. Soçi ziyareti önemli bir netice de doğurabilir. Herkesi rahatlatabilir. Tabii şimdiden bir şey söylemek de istemem” diye konuştu.

Rusya’nın kuracağını açıkladığı insani koridorla ilgili bir soruya Kalın, “Suriye krizinin başından beri bu konu zaman zaman gündeme getirildi. Daha önce birtakım insani koridorlar da oluşturuldu. Bunların sağlıklı işleyebilmesi için özellikle güvenlik noktasında gereken şartların sağlanması lazım. Hiçbir Suriyeli mülteci güvenliği garanti altına alınmadan yerine dönmez” şeklinde yanıt verdi.

Haberin Devamı

Türkiye’ye destek çağrısı

“Ateşkes konusunda Türkiye’nin önerdiği formül var mı?” şeklindeki soruyu da yanıtlayan Kalın, şunları kaydetti: “Bu konuda teknik heyetlerin bir çalışması var. Bunun bir zamana da ihtiyacı var. Başta da ifade ettiğim gibi oradan neşet edebilecek güvenlik risklerini ortadan kaldırma konusunda Türkiye üzerine düşeni elbette yapacaktır. Bu gerekçeyle İdlib’in bombalanması, sivillerin ve muhaliflerin hedef haline getirilmesi kabul edilemez. Bunun yaratacağı sonuçları hepimiz biliyoruz. Cumhurbaşkanımızın girişimleri de bu yönde devam edecek. Bizim uluslararası toplumdan ve liderlerden beklentimiz de burada Türkiye’ye daha açık ve net destek vermeleri. Sadece şifahi destek değil. Sürecin böyle bir krizin önlenmesini sağlayacak aşamaya gelmesi için birtakım çabalar göstermeleri gerekiyor. Pazartesi Soçi’de Cumhurbaşkanımızın Putin’le yapacağı görüşme önem arz ediyor. Bizim beklentimiz İdlib’te mevcut statünün şu haliyle korunması. Sivillerin korunması.” l İSTANBUL AA