Geri Dön

ÖSO 5 köyü daha ele geçirdi

Reuters haber ajansının dünyaya son dakika olarak duyurduğu habere göre, Türk jetleri Suriye'nin 10 kilometre içerisindeki hedefleri imha etti. Türkiye'nin desteğiyle Suriye Cerablus'a giren ÖSO güçlerinin ilerleyişi sürüyor. Türkiye sınırındaki Cerablus ve Çobanbey bölgelerinde IŞİD'in kontrol ettiği beş köy el değiştirdi. Sınır boyunda IŞİD'in döşediği mayınların kontrollü şekilde imha edilmesi sırasında büyük patlamalar gerçekleşiyor.

ÖSO 5 köyü daha ele geçirdi

Türkiye'nin sınır ötesi harekâtı Fırat Kalkanı, dördüncü gününde. Reuters haber ajansı, Türkiye'deki askeri kaynaklara dayandırarak dünyaya geçtiği haberinde, Türk savaş uçaklarının Suriye topraklarındaki IŞİD ve YPG hedeflerini duyurdu.

Cerablus çevresine gerçekleşen hava saldırılarında, iki savaş uçağı sınırın 10 kilometre içerisinde yer alan El Amarna köyündeki hedefleri imha etti.

Reuters'a konuşan bölgedeki görgü tanıkları, Cumartesi erken saatlerde savaş uçaklarının sınırı geçtiğini aktardı.

BEŞ KÖY IŞİD'DEN ALINDI

Halep ilinin kuzeyindeki Cerablus'ta geçen salı Türk ordusunun desteğiyle ilçe merkezine hakim olan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), bölgenin güneybatısında Elvaniye, Kamir (Haymar) ve Aşağı Karakuyu köylerini IŞİD'den aldı.

Muhalifler, Türkiye sınırında Gaziantep'in Elbeyli ilçesinin karşısında yer alan Çobanbey ilçesinde de Memili (Tel Atiya) ve Hacac köylerini ele geçirdi.

Doğan Haber Ajansı, askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde, Cerablus'un güneyinde de IŞİD'in cephanelik ve komuta yeri olarak kullandığı bir baraka ve mevzinin kullanılamaz hale getirildiğini bildirdi. Havadan yapılan keşif faaliyetinde, barakada art arda ilave patlamaların meydana geldiği tespit edildi.

ÇIPLAK GÖZLE İZLENDİ

Cerablus ilçesinde kontrolü ele geçiren ÖSO, Karkamış Sınır Kapısı yakınına terör örgütü IŞİD'in döşediği el yapımı patlayıcıları buluyor. İlçede oluşturduğu güvenlik noktalarıyla kontrol çalışmalarını sürdüren ÖSO güçleri, yoğun şekilde alan temizliği yapıyor. ÖSO mensupları, sınır hattına döşenen el yapımı patlayıcıları imha ediliyor.

İmha sırasında gerçekleşen patlama sesi, sınırın kuzeyindeki Gaziantep Karkamış'tan duyuluyor. Ayrıca, patlamayla birlikte gökyüzüne yükselen dumanlar da yine Karkamış'tan net bir şekilde görülüyor.

Karkamış ilçesinin Kıvırcık Mahallesi karşısında bulunan Cerablus’a bağlı Keklice kırsalında art arda beş büyük patlama meydana geldi. Sınıra yakın bölgede yaşanan patlamaların ardından yoğun toz bulutu oluştu.

Büyük bir gürültü ile gerçekleşen patlama sesi Türkiye tarafından duyulurken, toz bulutu da çıplak gözle izlendi. Mayınların patlatılması ve ardından oluşan duman Türkiye tarafında kısa süreli heyecana yol açtı.

Sınır çevresinin patlayıcılardan tamamen temizlenmesiyle iki yılı aşkın süredir kapalı olan Karkamış Sınır Kapısı da açılacak.

ASKERİ HAREKETLİLİK SÜRÜYOR

Harekatın başlaması ardından Karkamış’a askeri sevkiyat da devam ediyor. Gaziantep’te bulunan 5’inci Zırhlı Tugay Komutanlığı’ndan sevk edilen zırhlı araç ve tanklar, sınır hattında bulunan Soylu Mahallesi yakınlarında konuşlandırıldı. Tanklar, sabah saatlerinden itibaren ise Suriye tarafına geçerek Cerablus’un köylerine yakın noktalarda kontrollerde bulunduğu görüldü. Yine sınırda konuşlu bazı ambulansların da zaman zaman hareketlendiği ve Cerablus’un köylerindeki çatışmalarda yaralanan ÖSO mensuplarını alarak hastaneye taşıdığı bildirildi.

HAYAT NORMALE DÖNÜYOR, EN BÜYÜK ENDİŞE BOMBALI ARAÇLA SALDIRI

Cerablus'ta kontrolü tamamen ele geçiren ÖSO güçleri, ilçeye dönenleri evlerine yerleştiriyor.

ÖSO birlikleri, ilçe merkezinin çevresindeki tüm yollarda kontrol noktaları oluşturdu. Bu alanlarda gelenler kimlik kontrolünden geçirilerek üzerleri ve araçları arandıktan sonra Cerablus’a alınıyor.

İlçe güvenliğini sağlayan ÖSO mensuplarının en büyük korku ve endişesi ise, IŞİD’in daha önce kaybettiği birkaç bölgede yaptığı gibi bomba yüklü araçla veya canlı bomba saldırı yapması. Bunun için de ana kontrol noktasına ulaşmadan kademeli geçiş noktaları oluşturduğu bildirilen ÖSO mensuplarının, olası sızma girişimlerine karşı da yüksek noktalarda sürekli keskin nişancılarla gözetleme yaptığı ifade edildi.

KIZILAY YEMEK DAĞITIYOR

Kızılay ekibi ise günde 5 bin kişiye sıcak yemek ulaştırılması amacıyla Karkamış’ta mobil mutfaklar kurdu. Kızılay yetkilileri, şu anda çeşitli yardımlar gönderdikleri Cerablus’ta, mayınların temizlenmesi ve ilçe halkının dönmesinin ardından sıcak yemek dağıtımı yapmayı amaçladıklarını söyledi. Yetkililer, bayramda da yine Cerablus halkına yardım paketleri ulaştıracaklarını da dile getirdi.

Sahibinin önünde çalmaya kalktı, kaza yapınca yakalanıp dayak yediRusya'da sahibinin önünde otomobili çalmaya çalışan soyguncu, birkaç metre ileride kaza yaptı. Sürücü ve beraberindeki kişiler, soyguncuyu araçtan indirerek dayak attı. O anlar güvenlik kameralarına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber