Geri Dön
GündemÖSYM, 2017 ALES’i değerlendirdi

ÖSYM, 2017 ALES’i değerlendirdi

ÖSYM’nin bu yıl ilk kez başlattığı, “sınav değerlendirme raporları” çalışmasının ilki Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) ile yapıldı.

ÖSYM, 2017 ALES’i değerlendirdi

ALES’e ilişkin analizlerin yer aldığı rapora göre geçen yılki son ALES’te sayısal adaylarının sayısal puan ortalaması 70,82; eşit ağırlık 67,47 ve sözel 62,02 oldu. Eşit ağırlık adaylarının ise sayısal ortalaması 63,26, eşit ağırlık 65,29, sözel 65,85 olarak gerçekleşirken; sözel adaylarının ortalama puanı ise sayısalda 57,12, eşit ağırlıkta 62,91 ve sözelde 67,63 oldu.

Raporlama devam edecek

ÖSYM Başkanı Mahmut Özer, raporun sunuş bölümünde, “Bu analiz ve değerlendirmeler, sınavlara yönelik bulgu temelli iyileştirmelerin yapılmasına imkan vereceği gibi sınavları isteyen kurum, kuruluş ve politika yapıcılar için de yol gösterici olacak. Bu nedenle, 2018’den itibaren sınavlara yönelik analiz ve değerlendirmeler yapıp, bu raporları ilgili kurumlara sunma ve kamuoyuna açıklama kararı aldık” dedi.

Raporda özetle şu bilgiler yer aldı:

Sayısal daha zor

* Sınava 221 bin 660 aday katıldı. Adayların yüzde 52,2’si kadın, yüzde 47,8’i erkeklerden oluştu.

* Adayların 50’şer soruluk sayısal testte ham puan ortalaması yüzde 18,59; sözelde ise yüzde 30,37 olarak gerçekleşti.

* Yüzde 0,40 ve üzerinde değeri olan soruların ayırt edici kabul edildiği sınavda, sayısal testin ayırt edici değeri yüzde 0,54; sözel testinin ise yüzde 0,45 bulundu. Yani ALES’in, sayısal ve sözel akıl yürütme becerileri açısından yüksek ve düşük başarı gösteren adayları ayırt edebildiği belirtildi. Her iki testten elde edilen puanların yüksek derecede güvenilir olduğu, soruların bir bütün olarak tutarlı ölçme yaptığına işaret ettiği kaydedildi.

Kadınlar sözelde güçlü

* Erkek ve kadın adayların sayısal puan dağılımları tüm puan aralıklarında birbirine yakın bulundu. Sayısalda 50-59 ve 60-69 puan aralıklarında kadın adayların oranı daha yüksek iken, 70-79 ve üzerindeki puan aralıklarında erkek adayların oranları kısmen yüksek bulundu. Eşit ağırlıkta ise her iki cinsiyet grubunda da yoğunluk 60-69 puan aralığında yer aldı. Sözelde ise kadın adayların yüzde değeri erkek adaylarınkinden daha yüksek çıktı.

* Sayısal puan türünde 70 ve üzeri alan adayların yüzde 51,2’si erkeklerden oluştu. Kadınların ise yüzde 56,8’i eşit ağırlıkta, yüzde 53,2’si ise sözelde en az 70 puan aldı.

* Adayların sayısal ve sözel ALES puanlarının mezuniyetlerinin ardından 5-7 yıl süreyle kısmen artmaya devam ettiği ancak mezuniyetin üzerinden geçen süre 10 yılı bulduğunda puanların düşüşe geçtiği görüldü.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Diyarbakır annelerinin evlat nöbetine bir aile daha katıldıDiyarbakır annelerinin dağa kaçırılan çocukları için HDP İl Başkanlığı binası önündeki evlat nöbetine bir aile daha katıldı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler