Geri Dön

Ot bahane festival şahane

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen ve ‘sarmaşık’ temasının işlendiği Alaçatı Ot Festivali farklı şehirlerden gelen binlerce lezzet avcısını ağırladı.

Ot bahane festival şahane

Alaçatı’nın vazgeçilmezi Ot Festivali bu yıl da konuklarına unutulmaz günler yaşattı. 9. kez düzenlenen festivalin bu seneki teması “sarmaşık” olarak seçildi.

İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı Mahallesi’nde 9. Alaçatı Ot Festivali, 5-8 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirildi. Farklı şehirlerden gelen binlerce lezzet avcısı, hem sarmaşıktan kuşkonmaza, enginardan şevketi bostana yüzlerce otu ve sebzeyi tatma hem de bunların pişirilme yöntemlerini konuk aşçılardan öğrenme fırsatı buldu. Kalabalığın ve çeşitliliğin baş döndürdüğü festivalin en renkli anları kortej geçişi sırasında yaşandı. İkinci gün saatler 13.30’u gösterdiğinde yöresel kıyafetleri ile yürüyüş yapan Egeliler misafirlerini selamladı.

Ot bahane festival şahane

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç da kortejdeki yerini aldı. Festivalin 3. günü konser veren şarkıcı Gökçe de otseverleri coşturdu. Festivalde “bütün gün ot görmekten sıkılır mıyız acaba” diye tereddütte kalan ben ve yol arkadaşım Nilay gibiler de unutulmamıştı.

Stantlarda tadılmayı bekleyen meyve reçellerini, damla sakızlı kurabiyeleri, dere otlu poğaçaları, peynirli gözlemeleri, zeytinyağlı sarmaları da es geçmedik. Serp-me kahvaltıyı, meşhur Alaçatı dondurmasını da atlamadık.

Ot bahane festival şahane

Gözü de damağı da tatmin edebilen festival, günlerini dolu dolu geçirmeyi seven, yürümekten yorulmayanların hafızasında tatlı bir tecrübe olarak yerini aldı. Çok klişe ama gerçek, benim de kalbim Ege’de kaldı.

Nermin ablanın zaferi

Festival el yapımı onlarca çeşit takı, çanta, süs eşyayı satmayı bekleyen Egeli kadınlar için de fırsata dönmüş durumdaydı. Tanıştığım kadınlardan Nermin abla, bana bütün bir kış iğne oyasından bin bir zahmetle işlediğini anlattığı takılarından iki çift küpe, kolye ve saç bandını İstanbul’da beni kimsenin ikna edemeyeceği bir fiyata satmayı başardı. O sırada annesine çanta bakmaya giden Nilay da yanıma eli kolu dolu döndü.

Ot bahane festival şahane

Evinin bahçesine midibüs girdiİstanbul Ümraniye’de yoğun kar yağışının etkisiyle kaygan zeminde freni boşalan yolcu midibüsü, sokakta bulunan 3 araca çarparak, çevre duvarını yıktığı evin bahçesine girdi. Eve çarpmadan durabilen midibüs, evde bulunanların panik yaşamasına yol açtı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet