Geri Dön
GündemOtobüsler çalışıyor mu? Tam kapanmada hafta sonu toplu taşıma var mı?

Otobüsler çalışıyor mu? Tam kapanmada hafta sonu toplu taşıma var mı?

Otobüsler, metro ve metrobüs çalışma saatleri ile ilgili aramalar sürüyor. İçişleri Bakanlığı 17 günlük sokağa çıkma yasağını açıklamıştı. Bu süre zarfında istisnalar dışından tüm iş yerleri kapandı ve ek yeni tedbirler alındı. Peki, tam kapanmada otobüsler çalışıyor mu?

Otobüsler çalışıyor mu? Tam kapanmada hafta sonu toplu taşıma var mı?

İstanbul'da hafta içi ve hafta sonu yasaklarda otobüs seferleri var mı, yok mu? Koronavirüs vaka sayısını artmasıyla uygulanmaya başlayan tam kapanmada toplu taşıma çalışıyor mu merak konusu. Yasak sürecinde işe gitmek durumunda olan vatandaşlar otobüs, metro, metrobüs seferlerini araştırıyor. İşte, detaylar...

OTOBÜSLER ÇALIŞIYOR MU?

İETT, tam kapanma sonrası toplu taşımalara yönelik sefer saatlerini içeren açıklamayı yaptı. Yazıda, ''COVİD-19 salgını kapsamında Türkiye 29 Nisan Perşembe 19.00 ile 17 Mayıs Pazartesi 05.00 arasında 17 günlük tam kapanmaya giriyor. Ancak günlük hayatın aksamaması için sağlık çalışanları, güvenlik görevlileri, üretim, imalat, inşaat, tedarik zinciri çalışanları gibi pek çok iş kolunda belirli muafiyetler tanımlanmış durumda. Bu doğrultuda planlarını hazırlayan İETT, 17 gün boyunca “güçlendirilmiş” Cumartesi sefer tarifesine göre çalışacak. Seferler sabah 04.30 ile gece 00.25 arasında yapılacak, özellikle sabah ve akşam yoğun saatlerde takviye seferler düzenlenecek. Yolcu verilerinin düzenli olarak takip edileceği kısıtlama boyunca ihtiyaç duyulan hatlara gerekli eklemeler veya çıkarmalar yapılarak planlar sık sık revize edilecek. Olası yoğunlukları azaltmak için İETT yeterli miktarda araç ve şoförü garajlarda hazır bulunduracak.

Metrobüs seferleri ise hafta içi günlerindeki sıklıkla yapılacak. Metrobüs hattında günde 580 araçla 6 binden fazla sefer düzenlenecek. Sabah 06.00-09.00 arasında 20 saniyede bir, 09.00-16.00 arasında 30 saniyede bir, 16.00-19.00 arasında 20 saniyede bir, 19.00-22.00 arasında dakikada bir ve gece yarısı ile sabah 06.00 arasında 10 dakikada bir sefer yapılacak. Metrobüs hattında da yolcu trafiği takip edilerek sefer planlamasında değişiklikler yapılacak, sefer aralıkları gerekirse artırılacak veya azaltılacak.'' denildi.

 

 

 

Ehliyetsiz sürücü kazaya neden olduElazığ'da, 16 yaşındaki ehliyetsiz sürücünün kırmızı ışık ihlali nedeniyle meydana gelen trafik kazasında, 2 kişi yaralandı. Kazaya yol açan ehliyetsiz sürücü kaçmak isterken bekçiler tarafından yakalandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet