Geri Dön

Otorite Ne Demek? Otorite Boşluğu Ve Otorite Kurmak Nedir?

Otorite kelimesi ülkemizde kullanılan bir kelimedir. Otorite kısaca kelime anlamı nedir sıklıkla sorulan sorulardan birisidir. TDK sözlüklerinde kelime anlamını bulmak mümkündür. Peki, otorite ne demek? Otorite boşluğu ve otorite kurmak nedir? İşte, detaylar.

Otorite Ne Demek? Otorite Boşluğu Ve Otorite Kurmak Nedir?

Otorite kelimesi Fransızca bir kelimedir. Bu sebeple Fransızcadan dilimize girmiştir. Otorite kelimesi pek çok manada kullanılmaktadır. Kelime kökeni itibariyle emir verme yetkisi anlamında kullanılmaktadır.

 Otorite Kelimesinin Sözlük Anlamı Nedir?

 Otorite kelimesi dilimize Fransızcadan girmiştir. Otorite kelimesinin anlamları aşağıda belirtilmiştir.

 - Felsefe, Psikoloji bakımından otorite kelimesi yasak etme, yaptırma, itaat etme hakkı veya gücü anlamına gelir.

 - Tarih terimi bakımından buyurma, yönetme gücü anlamına gelmektedir.

 - Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi terimi olarak toplumun sosyal ve kültürel yapısına uygun olarak kurumsallaşmış güç kullanımı ve üstün olarak kabul edilen kimse demektir.

 - Spor terimi olarak otorite çalışmalarıyla kabul ettiren kimse anlamında kullanılır.

 Otorite Boşluğu ve Otorite Kurmak Nedir?

 Otorite kurmak veya otoriteyi sağlamak kelimelerinin anlamı yetkiyi kurmak ve yetkiyi sağlamak demektir. Otorite boşluğu ise bir toplumda yetkinin kurulamaması ve sağlanamaması anlamında kullanılır. 

Gaziantep'te bir milyon dolar değerinde İncil ele geçirildiGaziantep'te, Suriye'nin Halep kentinde yağmalanan müzeden çalınan çok eski tarihli olduğu değerlendirilen, ceylan derisi üzerine İbranice yazılmış İncil ele geçirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber