Geri Dön

Öykü için kritik günler başladı

Lösemi hastası 3.5 yaşındaki Öykü’nün yaşama tutunabilmesi için zaman daralıyor. Kritik sürece girildiğini söyleyen Öykü’nün annesi, ‘Son 1.5 aya girdik’ diyerek çaresizliğini dile getirdi

Öykü için kritik günler başladı

Uygun ilik arayışı devam eden Öykü Arin Yazıcı’nın hayata tutunabilmesi için 1.5 ayı kaldı. Kritik sürecin içine girildiğini belirten anne Eylem Yazıcı, “Öykü şu anda trombosit almaya devam ediyor. Yaşama tutunabilmesi için ilik ikizi bulunmak zorunda. Zamanımız giderek daralıyor” dedi.

Sürpriz hediyeler

3.5 yaşındaki Öykü Arin’i, konulan Juvenil Miyelomonositik Lösemi (JMML) teşhisi ile tüm Türkiye tanıdı. Antalya’da tedavisine devam edilen Öykü Arin için düzenlenen kampanyalar ülke sınırlarını aştı. Almanya’nın iki amatör takımı Vatanspor Bad Homburg ve Türk SV Bad Nauheim, Öykü Arin’e ve ilik nakline dikkat çekmek için farkındalık maçı yaptı. Maçın kazananı ise Öykü ve tüm ilik bekleyenler oldu. Antalya’da kamp yapan Vatanspor’un futbolcuları Öykü ile bir araya geldi ve ona sürpriz yaparak hediyeler getirdi. Hediyeleri alan minik Öykü sevinç çığlıklarıyla onlara teşekkür etti.

Öykü için kritik günler başladı
Küçük kızın annesi Eylem Yazıcı ise kızının tedavi süreci hakkında bilgiler verdi. Sürecin yoğun geçtiğini söyleyen anne Yazıcı, “Nakilden başka kesin tedavi yolu yok. Nakil öncesi ‘azasitidin’ denilen bir tedavi uygulanıyor. Üç kere yapıldı. Bir çeşit kemoterapi. JMML tipik lösemi değil. Nakil için yüzde yüz uyumlu donör gerekiyor. Bulunamazsa da anneden yarı uyumlu kök hücre nakli denenecek. Onun riskleri daha yüksek. Ne kadar ciddi bir hastalık geçirdiğini Öykü bilmiyor. Onu sürekli neşeli ve hijyenik tutuyoruz. Hiçbir şekilde enfeksiyon kapmaması gerekiyor. Vücudunun enfeksiyon kapması çok ciddi durumlara neden olabilir. Bunun için çok fazla çaba harcıyoruz. Ne kadar dirençli olursa, o kadar kolay üstesinden geleceğini düşünüyorum. Bence üstesinden gelecek” dedi.

Eylem Yazıcı, Öykü için kritik döneme girildiğini ifade ederek, “Son 1.5 ayın içine girmiş bulunuyoruz. Bir tek kişinin bile ilik bağışında bulunması çok önemli. Öykü’nün yaşama tutunabilmesi için ilik ikizi bulunmak zorunda. Zamanımız giderek daralıyor. Zaman daraldıkça kampanyalarımızı sıklaştırdık. Kızılay yetkililerinin bu kampanyalarda hassas davranması gerekiyor. İlik nakli sayısı ülkemizde oldukça düşük, bir kişinin bile ilik bağışında bulunması hayati önem taşıyor” diye konuştu.

‘Korkacak bir şey yok, kan verin’

Öykü için uygun iliğin bulunacağına umutlu olduklarını belirten anne Eylem Yazıcı şunları söyledi: “Sağlık durumu iyi olan herkes ilik bağışında bulunabilir. Bu ağrısız, sızısız bir işlem. Ne bıçak altına giriyorlar ne başka bir şey. İlk dört gün aşı oluyorlar. Beşinci gün de damar yolundan kan alınıp, aşı ile artırılan kök hücreler kandan ayrıştırılıyor ve kendi kanına diğer damar yoluyla geri veriliyor. Kan verme işleminde korkulacak hiçbir şey yok. Bu herkesin başına gelebilir, sizin ya da sevdiğiniz birinin. Korkmayın, donör olun ve asla vazgeçmeyin diyorum. Öykü vazgeçmiyor. O çok güçlü bir çocuk.”

Gaziantep'te bir milyon dolar değerinde İncil ele geçirildiGaziantep'te, Suriye'nin Halep kentinde yağmalanan müzeden çalınan çok eski tarihli olduğu değerlendirilen, ceylan derisi üzerine İbranice yazılmış İncil ele geçirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber