Geri Dön
GündemPangolin nedir, nerede yaşar? Pangolin hayvanı hakkında merak edilenler

Pangolin nedir, nerede yaşar? Pangolin hayvanı hakkında merak edilenler

Pangolin nedir, nerede yaşar? soruları vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Koronavirüsün hızla yayıldığı Çin'de bilim adamları virüsün neden ortaya çıktığını araştırmayı sürdürürken yeni bir iddiaya göre Koronavirüsün ortaya çıkmasının nedeni Pangolinler! Çin'de vahşi hayvan pazarından yayıldığı kesinleşen Koronavirüsün hangi hayvandan insana bulaştığı bilim adamları tarafından araştırılmaya devam ediyor. Ortaya atılan son iddiaya göre ise Koronavirüsün nedeni Pangolinler! İşte Pangolinler hakkında merak edilenler...

Pangolin nedir, nerede yaşar? Pangolin hayvanı hakkında merak edilenler

Pangolinlerin Koronavirüse yol açtığı Güney Çin Tarım Üniversitesi uzmanları tarafından ortaya atıldı. Bu haberin ardından arama motorları üzerinden araştırmalarını sürdüren vatandaşlar Pangolin nedir, Pangolin hayvanı nerede yaşar sorularına yanıt aramaya başladı. Pullu memeli bir hayvan olan Pangolinler Uzak Doğu'da yaşayan memeli pullu bir hayvan türüdür. En çok yasa dışı ticareti yapılan vahşi hayvanlar arasında yer alan pangolinlerin pullarının hastalıklara iyi geldiği düşünülüyor. 

PANGOLİN NEDİR, NEREDE YAŞAR?

Pangolin (Malayca pang goling), monotipik pangolinler ya da pullu memeliler (Pholidota) takımının pangolingiller (Manidae) adlı tek familyasının Manis adlı tek cinsinde toplanan memeli hayvanlardır.

Morfoloji

Vücutları, kiremit gibi dizilmiş büyük keratin pullar sebebiyle, kozalaksı görünümdedirler. Vücudun yalnızca üst bölümünde olan bu pullar kuyruğun tamamında bulunur. Vücudun pulsuz olan alt kısmı ve bacakların iç tarafı ise kıllıdır. Pullar arasında da kıl vardır.

Başları uzun yapılıdır. Zygomatic yay ortadan kalkmış ya da körelmiş; ptygoidea ise iyi gelişmiştir. Alt çene, basit iki kemik köprü kalacak biçimde körelmiş; angular ve articular çıkıntı yoktur. Bel omurları eklem çıkıntılarından yoksun; köprücük kemiği oluşmamıştır. Kısa yapılı ön üyeleri kazmak için kuvvetli kazıcı tırnaklar taşır; ön ve arka ayaklar 5 ışınlı ve parmakları tırnaklıdır. Dişleri yoktur; dilleri uzun ve solucan şeklindedir. Tükürük bezleri iri yapılı; mideleri çok kaslı ve öğütücü mide dişleri vardır. beynin koklama lobu büyük; büyük beyin ilkel yapılıdır. Midenin iç çeperi keratin çıkıntılıdır.

Biyolojisi

Pangolin, çoğunlukla Uzak Doğu’da görülen pullu memeli bir hayvandır. Gececil olan bu hayvanlar, gündüzleri ise kazdıkları çukurlarda, ağaç ve kaya kovuklarında saklanırlar. Pangolinler “canlı çam kozalakları” olarak adlandırılırlar. Pangolin, baş, sırt, kuyruk ve bacakları kaplayan, birbirinin üstüne binen iri, kahverengi pullardan oluşur.

Uzun ve yapışkan dokulu dil yapısı vardır. Genellikle termit, karınca, pupa, larva, yumurta kısacası yuvada ne varsa diliyle zorlanmadan toplayarak yer. Yavrular anne tarafından vücut üzerinde taşınırlar. Tehlike anında tostoparlak olurlar. Karınca ve termitlerin bünyelerinde bulunan asitler, midesinin kalın kaslı çeperli olması nedeniyle zarar veremezler. Nesli tükenmekte olan pangolinler, kendilerini korumak için top haline geldikleri anda yakalanıp poşetlere koyulup, vakumlanarak öldürülüyorlar.

Beslenme

Pangolinler Böcekçildirler. Besinlerinin önemli bir bölümünü karınca ve termitler oluşturur. Doğadaki termit popülasyonunu kontrol etmede önemli bir regülatör görevi üstlenirler. Görme yetileri sınırlı olduğundan avlarını koku ve duyma yetileri ile yakalarlar.

Güney Çin Tarım Üniversitesi uzmanları, dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgınına neden olan virüsün pangolin denilen bir memeliden yayıldığını öne sürdü.

 

 

Bakan Kurum, yangının etkili olduğu Manavgat'ın Kalemler Mahallesi'nde incelemede bulunduÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Manavgat ilçesindeki orman yangınında çok sayıda evin zarar gördüğü Kalemler Mahallesi'nde incelemede bulundu.Kurum, mahallede evleri, ahırları, otomobilleri yanan, büyükbaş ve küçükbaş hayvanları telef olan vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet