Geri Dön

Panik, stres, kavga hepsi bu sınavda...

1.5 milyon gencin katıldığı ÖSS maratonunda kimi heyecandan sinir krizi geçirdi, kimi isim benzerliği yüzünden yanlış adrese gitti

Tunceli'de sınava girecek olan Serdar Karakuş (17), önceki gün yüzmek için gittiği Munzur Çayı'na atlayarak kafa üstü çakılınca beyin travması geçirdi. Erzurum Atatürk Üniversitesi kampusunda ve bazı liselerde türbanlı adaylar görevlilerle tartıştı. Bursa'da E Tipi Cezaevi'nde 8, Kayseri Cezaevi'nde 2, Sivas Açık Cezaevi'nde 3 hükümlü ve tutuklu demir parmaklıkların arkasında sınav heyecanı yaşadı. Zonguldak'ta ikinci kez ÖSS'ye giren Mustafa Ülvan (21), sınav heyecanına dayanamadı. Zonguldak Endüstri Meslek Lisesi'nde girdiği sınavın ilk saati sonunda titremeye başlayan Ülvan, sinir krizi geçirdiği anlaşılınca hastaneye kaldırıldı. Ege Üniversitesi kampusu girişinde uzun araç kuyrukları oluştu. Trafik ekipleri, tıkanan yolu açmak için yoğun çaba gösterdi. Zonguldak'ta Gazi İlköğretim Okulu ile Gazi Mustafa Kemal İlköğretim okullarında sınava giren bazı adaylar, isim benzerliği yüzünden okulları karıştırınca telaş yaşadı. İzmir'in Konak İlçesi Cevdet Güçlüer İlköğretim Okulu C blok Zeminkat 1 nolu sınıfta ÖSS sınavına giren Ahmet Gürsoy (18) başına sıva düşünce yaralı halde sınavını bitirmek zorunda kaldığını öne sürdü. Kazayı anlatan Gürsoy, yapımı 9 ay önce biten ilköğretim okulunda tavandan bir metrekare genişliğinde, 2 santimetre eninde bir sıva parçasının aniden koparak üzerine düştüğünü söyledi. OKULLARI KARIŞTIRDILAR Hatalı soru yok Geometri öğretmenleri, geçen yıl 15 olan soru sayısının bu yıl 17'ye çıktığını, bilgi gerektiren soruların çoğunlukta olduğunu söylediler. Felsefe öğretmenleri de geçen yılla karşılaştırıldığında soruların kavram bilgisini gerektiren, daha ayırt edici, orta güçlük düzeyinde olduğunu belirtti. MEF Dersanesi'nin uzman kadrosu, ÖSS sorularını Milliyet için değerlendirdi. Uzmanlar soruların konulara göre dağılımlarının önceki yıllara göre değişiklik göstermediğini belirtirken, müfredat dışı bilgi içeren soru da olmadığını söyledi. Öğretmenler, sayısal ve sözel sorularının tümünü çözerek, geçen yıllara göre kıyaslamasını da yaptı. Matematik, Türkçe, sosyal bilgiler, felsefe, kimya, fizik, biyoloji alanlarındaki soruların düzeye uygun olduğunu, hatalı soru bulunmadığı kaydedildi. Gençler şimdi temmuzu bekliyor ÖSS bitti ama heyecan bitmedi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) yaptığı sınavda 1 milyon 564 aday yarıştı. 5 bin 221 binada, 77 bin 753 salonda yapılan sınavda 220 bin 411 kişi görev aldı. ÖSYM Başkanı Savaş Küçükyavuz, sınav evrakının en geç 17 Haziran'da ÖSYM'de toplanmış olacağını ve ardından cevap kâğıtlarının değerlendirileceğini açıkladı. Küçükyavuz, yakında tüm adaylara 2003 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu gönderileceğini, sınavı kazanan adayların tercih formu doldurabileceklerini söyledi. Yabancı dille ilgili programlarda okumak isteyenler de 22 Haziran'daki Yabancı Dil Sınavı'na (YDS) katılacak. Sonuçlar, temmuzun son haftası açıklanacak.

16 yaşındaki kızını sokakta boğazından bıçakladıAfyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde baba kız arasındaki tartışma dehşetle sonuçlandı. Oktay U., sokak ortasında tartıştığı kızı H.U.’yu boğazından bıçakladı. Tesadüfen bölgeden geçen jandarma ekibinin müdahale ettiği olayın ardından hastaneye kaldırılan H.U. ameliyata alındı. Kaçmaya çalışan Oktay U., kısa sürede yakalandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet