Geri Dön
GündemPCR testi artık zorunlu değil!

PCR testi artık zorunlu değil!

Yeni genelgede şehirlerarası ulaşımdan, okullarda görevli personele kadar pek çok grupta aşısız ya da eksik aşılı ve son 180 gün içinde Kovid-19 geçirmeyenlere PCR testi şartı kaldırıldı.

PCR testi artık zorunlu değil!

Hande Atılgan - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, son Koronavirüs Bilim Kurulu’nun ardından yaptığı "Tarama amaçlı PCR testi zorunluluğu kaldırılmıştır" açıklamasının ardından, İçişleri Bakanlığı yeni genelge yayınlayarak bir çok alanda PCR testi şartını kaldırdı.

Kademeli normalleşme çalışmalarının yürütüldüğü 1,5 yılın ardından, 20 Ağustos’ta yapılan Kabine Toplantısı’nda, okulların yüz yüze eğitime geçtiği 6 Eylül'den geçerli olmak üzere, okul personelinde, toplu ulaşım ile yapılacak şehirlerarası seyahatlerde, tüm iş yerlerinde, konser gibi etkinliklerde, eksik aşılı ve hastalık geçirmemiş kişiler için PCR zorunluluğu getirilmişti. Aradan 4 ay geçmişken, Bilim Kurulu'nun son toplantısında, "gelişmiş ülkelerde uygulanan kurallar ve hastalığın ulaştığı yaygınlık seviyesi de dikkate alınarak tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunun kaldırılması" kararı alındı. 

Okul personeli de

İçişleri Bakanlığı'nca valiliklere gönderilen genelgede, "Aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden, uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatlerden önce, konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılmadan önce, Milli Eğitim Bakanlığı okullarında görev yapan personele (öğretmen, servis şoförü, temizlik personeli vb.), tüm kamu ve özel iş yerlerinde çalışanlara, kamu ve özel kurumlar tarafından düzenlenen öğrenci kamplarına katılacak kişilere, PCR testi ile tarama yapılmasına gerek olmadığının değerlendirildiği bildirilmiştir" denildi. Sağlık Bakanlığı, yüksek riskli grupları korumak için bir düzenlemeye gitti. Kovid-19 rehberinin "Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon" bölümü güncellendi. Güncellemeye göre; yaşlı bakım evleri, ceza infaz kurumları gibi yüksek riskli yerlerde görev yapan, hatırlatma dozu olmuş veya son 3 ay içinde hastalığı geçirmiş Kovid-19 yakın temaslı kişiler, karantina uygulanmasa bile, 10 gün süreyle riskli gruba hizmet vermeyecek. Söz konusu grupta bu şartları taşımayan Kovid-19 temaslısı kişilere ise 10 gün karantina uygulanacak. Bu vatandaşlar, 7. günde negatif PCR testi verseler bile 10 gün süreyle riskli gruba hizmet vermeyecek.

Test 3 kat!

Aşısızlara yönelik uygulamaya karar verilen 20 Ağustos’ta günlük test sayısı 100 bin civarındayken, bir günde hayatını kaybedenlerin sayısı ise çift haneli rakamlardaydı. Bu ay itibariyle ise günlük test sayısı 300 bin seviyesine yükselirken, ölüm sayısı 100’ün üzerinde seyrediyor.

TTB’den tepki, aşı karşıtlarında sevinç

Türk Tabipler Birliği (TTB) kararlara tepki göstererek, “Test sayısının azaltılması, hastalığın gerçek boyutunun toplum tarafından anlaşılamamasına neden olmaktadır. Bakanlık eliyle oluşturulan bu kontrolsüzlük hali her yurttaşımızı potansiyel Kovid-19 vakasına dönüştürerek toplumu riske atmaktadır” açıklamasını kaydetti. Karar, PCR zorunluluğunun kaldırılmasına yönelik düzenlenen eylemler ve başlatılan yargı süreçleriyle dikkat çeken aşı karşıtı gruplarda ise sevinçle karşılandı. Başlatılan yargılamaların hiçbirinden henüz nihai karar çıkmadı. 

THY’den PCR kararı

Konuya ilişkin ilk duyuru, Türk Hava Yolları’ndan (THY) geldi. Twitter hesabından bir paylaşım yapan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, “Yetkili makamlarımızın aldığı karar doğrultusunda tüm yolcularımızdan İç hat uçuşlarında PCR test zorunluluğu kaldırılmıştır” dedi. Yolcular, Hayat Eve Sığar (HES) kodu ile uçağa binebilecek.

63 bin 967 vaka 177 can kaybı

Türkiye'de dün 384 bin 263 Kovid-19 testi yapıldı, 63 bin 967 kişinin testi pozitif çıktı. 177 kişi hayatını kaybetti, 52 bin 16 kişi iyileşti. Toplam aşı miktarı, dün uygulanan 245 bin 261 doz aşı ile 139 milyon 71 bin 821 doza ulaştı.