Geri Dön

Pesimist Nedir? Tdk'ya Göre Pesimistlik Ne Demektir?

Kötümserlik kelimesi ile özdeşleşen pesimist kelimesi, insanlarda bir kişilik olarak görülmektedir. Pesimist bir karaktere sahip olan birinde her şeyden şikayet etme eğilimi vardır. Peki, pesimist nedir? TDK'ya göre pesimistlik ne demektir?İşte, detaylar.

Pesimist Nedir? Tdk'ya Göre Pesimistlik Ne Demektir?

Karamsar ve kötümser anlamları taşıyan pesimist kelimesi, optismistin tam karşıtıdır. Özellikle insanlarda görülen bir özellik olan pesimist, olayların hep kötü tarafından bakılması anlamına gelmektedir.

 Pesimist Nedir? 

Bir sıfat türü olan pesimist kelimesi, kişinin hayata bakış açısının ne kadar kötü olduğunu belirtmektedir. Karamsar, kötü ve sıkıcı bir bakış açısına sahip olan kişileri, pesimist kelimesi çok iyi anlatmaktadır. Hayata karşı olumsuz bakış açısını anlatan pesimist kelimesi, bir felsefe terimi olarak görülmektedir. 

 TDK'ya Göre Pesimistlik Ne Demektir? 

 TDK'ya göre pesimistlik, kötümser anlamına gelmektedir. Fransızcadan Türkçeye taşınan bir kelime olan pesimistlik, optimizmin zıt anlamlısıdır. Pesimist olan kişiler, her olayda kötü bir son düşünmektedir. Bütün yaşamı acı çekmek üzerine kurulu olan kişileri en iyi anlatan kelime, pesimist kelimesidir. Gelecek ile ilgili düşünceleri hep olumsuz olan biri, pesimist olarak görülmektedir.

Milliyet'te Gündem (9 Mart 2021)İşte Türkiye'de ve dünyada gündemin öne çıkan haber başlıkları;

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet