Geri Dön
GündemPolisi görüntüleyene adli işlem iddiası

Polisi görüntüleyene adli işlem iddiası

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş imzasıyla yayımlanan genelge ile polislerden görevlerini ifa ederken görüntülerinin alınmasına fırsat vermemeleri, buna aykırı hareket edenler hakkında adli işlem yapmalarının istendiği iddia edildi. Sosyal medyada yayılan genelgeye ilişkin Emniyet Genel Müdürlüğü herhangi bir açıklama yapmadı.

Polisi görüntüleyene adli işlem iddiası

Aktaş imzalı olduğu öne sürülen yazıda, “Bazen görevin yapılmasını engelleyecek boyuta ulaşan bu ihlaller zaman zaman personelimizin veya vatandaşlarımızın kişilik haklarına veya güvenliğine zarar verir şekilde çeşitli dijital platformlarda yayımlanmaktadır” ifadeleri yer alıyor.
Anayasa’nın 20. maddesi, Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun ile Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu’na atıf yapılan yazıda, bu tür durumların cezai yaptırım altına alındığı vurgulanırken “Personelimiz görevini ifa ederken ses ve görüntü alınmasına tevessül edecek davranışlara fırsat vermemeleri, eylemin veya durumun niteliğine göre kayıt yapan kişileri engellemeleri, kanuni şartları oluştuğunda adli işlem yapmaları gerektiği konusunda tüm personelin bilgilendirilmesini önemle rica ederim” deniliyor.

Tartışmaya neden olan genelgeye CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da Twitter’dan “Orantısız şiddeti, kötü muameleyi görüntülemek insanlık görevidir,eşrudur!” tepkisini gösterdi.

Türkiye'de sıfırdan üretilecek! İşte Rus aşısı Sputnik V hakkında merak edilenlerSağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Türkiye'nin Rusya'dan 6 ay içinde 50 milyon doz Sputnik V aşısı almak için anlaşma imzaladığını, üretimin Türkiye'de yapılacağını ve bu aşının Türkiye'de kullanımı için acil onay verildiğini duyurması, gözleri Sputnik V aşısına çevirdi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık; inaktif aşılara benzer yan etki gösteren Sputnik V'nin, BioNTech gibi mRNA aşılarına göre biraz daha düşük yan etkileri bulunduğunu söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet