Geri Dön

Polisten yine Ergenekon baskını

İlk gelen bilgilere göre Türk Metal Sendikası Başkanı Mustafa Özbek ile Verso Araştırma Şirketi sahibi Erhan Göksel ile gazeteci Ünal İnanç da gözaltında.. Ayrıca çeşitli illerde 1 yüzbaşı, 3 teğmen, 4 astsubay 1 emniyet müdürü 8 polis memuru gözaltına alındı. Gözaltına alınan polis ve askerlerin Ergenekon soruşkturması çerçevesinde tutuklu bulunan eski Özel Harekat Şube Müdürü İbrahim Şahin’le irtibatı bulunduğu öne sürülüyor.. Şırnak'ta gözaltına alınan üsteğmenin İzmir'deki evinde arama yapılıyor..Ergenekon soruşturmasında 11. dalga 13 ayrı ilde başladı. Bu iller Ankara, İstanbul var Antalya, Elazığ, Iğdır, Şırnak, Maraş, Hakkari, Tokat , Hatay Siirt, Isparta ve Bursa

Ergenekon soruşturmasında sıcak gelişme. Polisler bu sabah erken saatlerde Avrasya televizyonu ve Metal _İş sendikasında arama yapıyor.
Ergenekon soruşturması kapsamında polis Avrasya televizyonunda arama yapıyor. Ergenekon'da yeni dalganın üç ayrı şehri kapsadığı öne sürülüyor.

Ergenekon Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün hazırladığı sarı zarflar polislere sabaha doğru teslim edildi ve Ergenekon'da 11. Dalga başladı. Operasyonun bu kez Ergenekon'un parasal kaynaklarına yönelik olduğu iddia ediliyor.

Şu ana kadar gözaltına alındığı saptananlar: Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mehmet Özbek ile iki yardımcısı ve sendika genel sekreteri, gazeteci Ünal İnanç, Mesut Yılmaz'ın Başbakan olduğu dönemde danışmanlarından ve son zamanlarda yaptığı programlarda yerel seçimlerde Saadet Partisi'nin yükselişe geçip AKP'nin düşüş yaşayacağını öne süren Verso Araştırma Şirketi sahibi Erhan Göksel..

ANTALYA'DAN BİR EMNİYET AMİRİ İLE BİR POLİS MEMURU GÖZALTINDA
Ergenekon soruşturması kapsamında Antalya'dan bir emniyet amiri ile bir polis memurunun ifadesine başvurulmak üzere İstanbul'a götürüldüğü bildirildi. İddialar gözaltına alınanların İbrahim Şahin ile ilişkili olduğu ve bir suikast timi oluşturdukları yönünde..

ÖZEL HAREKAT ŞUBESİ MÜDÜR YARDIMCISIYDI İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden gelen özel ekipler ile Antalya Emniyet Müdürlüğü ekipleri, bugün saat 06.00 sıralarında iki adrese operasyon düzenledi. Özel Harekat Şubesi Müdür Yardımcısı olan Emniyet Amiri Servet Kaynak ile aynı şubede görevli polis memuru Fahri Süslü, evlerinde yapılan aramanın ardından gözaltına alındı. Kaynak'ın evinde yapılan aramalarda bilgisayarına incelenmek üzere el konuldu. İki emniyet mensubu, meslektaşları tarafından Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirildi. İki polis, öğleden sonra sağlık kontrolü için Adli Tıp'a götürüldü.

KİTAPEVİ BOMBALANIRKEN ŞEMDİNLİ'DEYDİ Gözaltına alınan Özel Harekat Şubesi Müdür Yardımcısı Servet Kaynak'ın 9 Kasım 2005'te Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde Umut Kitabevi'nin bombalanması olayı sırasında Şemdinli Özel Harekat Şube Müdürü olarak görev yaptığı, 1.5 yıl önce Antalya'ya tayin edildiği öğrenildi.
Gözaltındaki iki polis, Ergenekon soruşturmasının yürütüldüğü İstanbul'a gönderilecek.

AVRASYA TELEVİZYONU..

Türk Metal Sendikası Başkanı Mustafa Özbek, aynı zamanda Avrasya televizyonunun onursal başkanı.

Ergenekon soruşturması kapsamnda daha önce gözaltına alınan ve serbest bırakılan Cumhuriyet gazetesi yazarı Mustafa Balbay ile Emin Çölaşan, "muhalif kanal" ART'de program yapıyor.

Televizyonun, yayınlarında "Ergenekon'un bir Türk destanı olduğu"ndan bahsedilirken, dava ile ilgili "malum dava" ifadesinin kullanıldığına dikkat çekiliyor.

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek’in evinde arama yapıldı.

Polislerin yaklaşık 6 saat süren aramalarından sonra evden 5-6 poşet dolusu belge emniyete götürülürken, Özbek'in yakınları evden basın toplantıları konuşmalarından torununa ait çizgi film CD'lerine kadar ne bulunduysa götürüldüğünü söyledi. Gözaltına alınan Mustafa Özbek ile diğer 5 kişinin işlemlerinin tamamlanmasının ardından İstanbul'a gönderilecekleri belirtildi.

“TÜRK OLMANIN SUÇ OLDUĞU DÖNEM”
Mustafa Özbek’in oğlu Haydar Özbek, ABD’nin direktifleriyle gerçekleştiğini iddia ettiği evdeki aramaya sabah saat 05.00’te başlandığını söyledi.
Arama sırasında babasının yanında da avukatlarının bulunduğunu belirten Haydar Özbek, “Evde her şey didik didik arandı. Ergenekon savcısı zatın talimatıyla geldiler. Gözaltına alma talimatı da vardı. Türkiye’de Türk olmanın suç olduğu bir dönem yaşıyoruz. Yakında Nejat Uygur’u da tutuklarlarsa şaşırmayın” dedi.

GÖZALTINA TEPKİLER
Türk- İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, polisin arama yaptığı Özbek’in Beysukent’teki evine geldi. Yanında Yol- İş Genel Başkanı Ramazan Ağar ve Konfederasyon Hukuk Müşaviri Hüseyin Ekmekçioğlu ile birlikte arama yapılırken binaya giren Kumlu, Özbek'le görüştü.
Mustafa Kumlu, Özbek’in durumunun iyi olduğunu belirterek, gözaltıa alınmasıyla ilgili şunları söyledi:
“İnanıyoruz ki hukukun üstünlüğü ve bağımsız yargı neticeyi ortaya çıkaracaktır. Biz yargının bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğünün her şeyden önemli olduğuna inanıyoruz. Gerçek incelemelerden sonra ortaya çıkacak” dedi.
CHP'li Yılmaz Ateş, Mustafa Özyürek ve Nesrin Baytok da Türk Metal Sendikası'nın önüne geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, ülkede tam bir komedi yaşandığını söyledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yüksek yargı organlarının başkanlarını, başbakan ve TBMM Başkanı’nı bir yemekte bir araya getirmesinin yargı bağımsızlığına gölge düşürecek bir görüntü olduğunu belirten Yılmaz Ateş, “Bu yemeğin ertesinde Türkiye’nin en saygın sendikalarından biri, saygın bir yayın kuruluşu baskına uğradı” dedi. Ateş, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Her sabah ayrı bir Türkiye’de uyanıyoruz. Uyandığımız Türkiye’de her geçen gün anti demokratik bir Türkiye olarak gözlerimizi açıyoruz. İktidarın yanlışları karşısında, sesli düşünen, düşüncelerini kamuoyuyla paylaşan ne kadar düşünür, gazeteci, bilim adamı var ise onlar gözaltına alınmaktadırlar.”
Bu arada Bayram Meral ile birlikte DSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Macit ve milletvekili Hasan Erçelebi de sendika binasına gelerek, bilgi aldı.

1 yüzbaşı, 3 teğmen, 4 astsubay 1 emniyet müdürü ve 8 polis memuru gözaltında

ERGENEKON soruşturmasının 11'inci dalgasında birçok ilde yapılan eş zamanlı operasyonlarda, Tokat Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Murat Çavdar gözaltına alındı.
Özel Harekat'da görev yapan Murat Çavdar'ın, bir önceki operasyonda tutuklanan Özel Harekat Dairesi eski Başkan Vekili İbrahim Şahin ile ilişkisi bulunduğu iddiasıyla gözaltına alındığı belirtildi.

Antalya’da gözaltına alınan emniyet amiri ile polis memurunun Özel Harekat Şube Müdürlüğünde görev yaptıkları öğrenildi. AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, "Ergenekon" soruşturması kapsamında bu sabah gözaltına alınan emniyet amiri ile polis memurunun Özel Harekat Şube Müdürlüğünde görevli oldukları bildirildi.

Soruşturma kapsamında Isparta’da, aralarında bir albayın da bulunudğu bazı kişilerin adresine polis ekiplerinin gönderildiği, bu kişilerin ifadelerine başvurulmak üzere gözaltına alınacakları belirtildi. Aramaların ağırlıklı olarak Dağ ve Komando Okulu'nun bulunduğu Eğirdir İlçesi'nde devam ettiği öğrenildi. Uluborlu İlçesi'nde İlçe Jandarma Komutanlığı'nda görev yapan jandarma astsubay başçavuş H.Ç.'nin arandığı bildirildi

Kahramanmaraş’ta Özel Harekat Şube Müdürlüğü’nde görevli üç polis memurunun gözaltına alındığı bildirildi.
Alınan bilgiye göre, soruşturma kapsamında Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şubesi’nde görevli üç polis memuru gözaltına alındı. Polis memurlarının emniyet müdürlüğündeki sorgulamaları devam ediyor.

Hatay’da Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğü’nde görevli bir polis memurunun gözaltına alındığı bildirildi. Hatay Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru M.D’nin gözaltına alındığı, sorgulamak üzere İstanbul’a gönderileceği belirtildi.

Elazığ Özel Harekat Şube Müdürü Ayhan Atabek de Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alındı.

ŞIRNAK'TA 3 ASKER İLE 1 POLİS GÖZALTINDA

Ergenekon soruşturması kapsamında Şırnak'ta 2 subay 1, astsubay 1 de polis merunun gözaltına alındığı bildirildi.
Üsteğmen Melih Yüksel’in, Bursa’nın İznik ilçesi Selçuk Bey Mahallesi’nde oturan annesi Nebahat Yüksel’in evinde arama yapıldı. Aramalarda 13 CD ve 2 boş mermi kovanına el konurken, tansiyonu yükselen Nebahat Yüksel doktor kontrolüne alındı.
Şenevler Sitesi’nde 3 katlı villa tipli evde oturan Nebahat Yüksel’in evine sabah saat 08.00 sıralarında gelen ekipler aldıkları izni göstererek evde arama yaptı. Diş teknisyeni eşi Nazım Yüksel’i 5 yıl önce kaybettikten sonra tek başına yaşayan, tansiyon hastası 3 çocuk annesi 47 yaşındaki Nebahat Yüksel, polisleri karşısında görünce heyecanlandı. Rahatsızlanan Yüksel, arama yapan polis ekibinin çağırdığı doktor tarafından kontrol altına alındı.

PARANIN SERİ NUMALARINI ALDILAR
Evde iki saat süren arama sonunda 13 CD ve 2 boş mermi kovanına el kondu. Aramaların ardından Nebahat Yüksel, “Oğlumun öğrencilik yıllarında çektirdiği görüntülerin bulunduğu CD'leri aldılar. Kendisiyle biraz önce telefonla görüştüm. Sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. Eve gelen polis oğlumun üç gün önce bana gönderdiği 600 lira harçlığın seri numalarını aldı” dedi.

VAN VE HAKKARİ'DE 3 GÖZALTI

ERGENEKON Operasyonu kapsamında Van'ın Başkale İlçesi ile Hakkari merkez ve Yüksekova İlçesi'nde 3 kişi gözaltına alındı.
Hakkari'deki operasyonda gözaltına alınan 2 kişi ile ilgili bilgi alınamazken, Başkale İlçesi'ndeki gözaltına alınan kişinin Özel Hareket Şubesi'nde görevli olduğu belirtildi.
Hakkari'nin Irak sınırında bulunan Çukurca İlçesi'ndeki 20'nci Jandarma Tugay Komutanlığı'na bazı sivil plakalı araçlar girerken içinde polislerin de olduğu öne sürüldü.

SİVAS'TA 9 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI

Soruşturma çerçevesinde, Sivas Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yürütülen operasyonda, Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde görevli öğretim üyesi F.H, araştırma görevlisi O.D, öğretim
görevlisi A.T. ile M.B, M.B, S.T, H.İ, H.İ. ve C.A adlı şüphelilerin gözaltına alındığı bildirildi.
Zanlıların Emniyete getirildiği, soruşturmanın sürdüğü kaydedildi.

GÖZALTILAR ARTABİLİR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı, "Ergenekon" soruşturması kapsamında değişik illerde 30’un üzerinde yerde arama yapıldığını, bulunan belge ve delillere göre yeni gözaltılar olabileceğini bildirdi.
Başsavcıvekili Çolakkadı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Ergenekon" soruşturmasını yürüten Cumhuriyet savcılarının müşterek imzaladıkları yazıyla, soruşturmanın önceki evrelerinde elde edilen bilgi ve delillere göre yeni suç delilleri ve suç eşyası bulunabileceği şüphesi olan yerlerle ilgili İstanbul Nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nden arama ve el koyma kararı talep ettiğini kaydetti.
Bu yönde alınan mahkeme kararının bu sabahtan itibaren uygulamaya konulduğunu ifade eden Çolakkadı, şöyle devam etti: "Arama ve el koyma işlemleri, mahkeme kararına göre gerçekleştirilmektedir. Soruşturmanın bu evresinde kolluk tarafından yakalanan kişiler derhal ilgili Cumhuriyet savcılarına bildirilecek ve Cumhuriyet savcıları
bu kişilerin gözaltına alınmasına karar verdiği takdirde yetkili mahkemeye itiraz hakları bulunmaktadır. Bütün soruşturma işlemleri, yasalar çerçevesinde ve mahkemelerden alınan kararlara göre, ilgili Cumhuriyet savcısının koordinesinde görevli 4 Cumhuriyet savcısı tarafından yürütülmektedir.
Açılan kamu davasında iddia makamını temsil eden 2 Cumhuriyet savcısından başka soruşturma evresinde dikkatsizlikle bile hatalı bir işleme meydan vermemek için 4 Cumhuriyet savcısı görevlendirilmiş ve ihtiyaç olduğunda yeni görevlendirmeler de yapılacaktır."
Çolakkadı, soruşturma evresiyle ilgili mahkeme kararlarına itiraz edilebileceğini, bunların da ağır ceza mahkemesi heyeti tarafından incelenerek, karara bağlanacağını söyledi.
Başsavcıvekili Çolakkadı, "Son operasyonda kaç kişi gözaltına alındı?" sorusu üzerine, "Değişik illerde 30’un üzerinde yerde arama yapılıyor. Bulunan belge ve delillere göre yeni gözaltılar olabilecektir. O nedenle şu anda sayı
veremem" dedi. Çolakkadı, "Ergenekon" soruşturmasına ilişkin ek iddianamenin ne zaman tamamlanacağı sorusunu da "Çalışılıyor. Son safhalarında, bitmesi yakın. Çok yakın zamanda biteceğini tahmin ediyoruz. Bir ayı geçmez tahminime göre" diye yanıtladı.

Son Dakika: Ankara Elmadağ'da fabrikada korkutan patlamaGelen son dakika haberine göre; Ankara'nın Elmadağ ilçesinde bir mobilya fabrikasında patlama meydana geldi

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber