Geri Dön

Poyrazköy davası hayatımızı mahvetti

Mogadişu’da öldürülen SAT komandosu Saadettin Doğan’ın eşi Sabiha Doğan, Poyrazköy davasının eşini çok etkilediğini anlattı. Eşinin bu yüzden mesleğini bırakarak Somali’ye gittiğini söyleyen Doğan, ‘Çok öfkeliyim’ dedi

Poyrazköy davası hayatımızı mahvetti

Somali’nin başkenti Mogadişu’da 27 Mayıs’ta uğradığı silahlı saldırıda ölen emekli SAT komandosu Sadettin Doğan’ın eşi Sabiha Doğan, Milliyet’e konuştu. Sabiha Doğan, Poyrazköy davasıyla hayatlarının değiştiğini ve eşinin yargılamadan etkilendiği için istifa ettiğini anlattı.
Sadettin Doğan’la 21 yıl önce evlendiklerini belirten Sabiha Doğan, Poyrazköy soruşturma ve dava süresince yaşadıklarını şöyle anlattı:
“Sadettin, mesleğine ve SAT’a bağlı bir asker olarak hayatını sürdürdü. Görevini hiç ihmal etmezdi. Yeni SAT askerleri eğitmek için hoca olduğunda çok heyecanlandı. Ders notları ve görseller hazırladı. En iyi SAT’ı nasıl yetiştiririm diye kafa yordu. Hazırladığı bilgiler, belgeler, notlar ve görseller, kendisine suç delili olarak sunulunca çok şaşırdı. Nisan 2009’da soruşturma başlatıldı, alışılmışın dışında apar topar İzmir Uzunada’ya tayin olduk.
Benim düzenim ve oğlumun okulu değişti. Davanın yarattığı sıkıntılar İzmir’de de devam etti. Psikolojik olarak çok etkilendi ve 2012 Eylül’de maaşı hak etmeden istifa etti. Eğer kalsaydı şimdi eğitmen eğitmeni olacaktı ve başarılı SAT’lar yetiştirecekti. Soruşturma nedeniyle mesleğinden ve Deniz Kuvvetleri’nden ayrıldı ve Somali’ye gitti. Çok öfkeliyim çünkü Poyrazköy’de yargılanan pek çok askerin ailesi gibi bizim de yaşamımız asılsız iddialarla altüst oldu.”

‘Sorumlular bulunsun’
Eşi Sadettin Doğan’ın Somali’de bulunduğu süre içinde hep güvende olduğunu ve merak etmemesini istediğini belirten Sabiha Doğan, “Hem Somalili askerler hem de BM askerleri bizi koruyor, korkmayın, çok iyiyim’ derdi. Hiç böyle bir ölümü hak etmedi. Şimdi tek isteğim neden öldürüldüğünün ortaya çıkartılması” diye konuştu. Oğlu Ulaş ile İzmir’de yaşamaya devam edeceklerini belirten Sabiha Doğan, “Onsuz hayata nasıl alışacağız, bilemiyorum” dedi.
Sabiha Doğan “Deniz Kuvvet Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ile işadamı Rahmi Koç aradı. Hiç tanımadığımız yüzlerce insan destek verdi. Ama hizmet ettiği devlet yetkililerinden kimse başsağlığı için bile aramadı. Bu bizi çok üzdü” diye sitem etti.

Duyunca Fener Rum Patriği hemen Sinop'a gitti!Sinop’ta 9 yıldır devam eden Balatlar Yapı Topluluğu'ndaki kazı çalışmalarında Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği haçı içinde muhafaza ettiği tahmin edilen taş sandık bulundu. Hristiyan dünyası tarafından kutsal kabul edilen eser, Sinop Arkeoloji Müzesi’nde muhafaza altında tutuluyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber