Geri Dön
GündemTeoman Duralı kimdir, kaç yaşındaydı? Akademisyen Prof. Dr. Teoman Duralı hayatı ve kariyeri...

Teoman Duralı kimdir, kaç yaşındaydı? Akademisyen Prof. Dr. Teoman Duralı hayatı ve kariyeri...

Teoman Duralı kimdir sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. Ülkemizde Felsefe alanında akla gelen ilk isimlerden olan Teoman Duralı 1974 yılında Zonguldak'ta dünyaya geldi. Biyolog, Akademisyen ve düşünür olan Teoman Duralı 74 yaşında hayatını kaybetti. İşte Prof. Dr. Teoman Duralı hayatı ve kariyeri hakkında bilgiler...

Teoman Duralı kimdir, kaç yaşındaydı? Akademisyen Prof. Dr. Teoman Duralı hayatı ve kariyeri...

Prof. Dr. Teoman Duralı kimdir sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. 74 yaşında hayatını kaybeden ülkemizde Felsefe denilince akla gelen ilk isimlerden olan Teoman Duralı'nın hayatını kaybetmesinin ardından birçok taziye mesajı geldi. Prof. Dr. Teoman Duralı hayatı ve kariyeri hakkında bilgiler vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya başladı. Peki Teoman Duralı kimdir?

TEOMAN DURALI KİMDİR?

Duralı, 7 Şubat 1947 tarihinde Kozlu, Zonguldak'ta dünyaya geldi. Babası Türk, Annesi ise Alman asıllıdır. İlköğrenimini Zonguldak ve Ankara'da yaptı. Orta öğrenimini TED Ankara Koleji'nde tamamladı. 1973 yılında İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü'nden mezun oldu.

İstanbul Üniversitesinde Biyoloji ve Felsefe bölümlerinde okudu, 1973 yılında mezun oldu. İstanbul Üniversitesinde okurken Nermi Uygur'un kendisine asistanlık teklifi etmesiyle 1975 yılında mezun olduğu bölümde asistan olarak göreve başladı. 1977 yılında doktora çalışmasını bitirdi. 1978 yılında NATO bursu ile Paris'te biyoteknoloji seminerlerine katıldı. Mayıs 1982'de yardımcı doçent, Ekim 1982'de doçent ve 1985'te ABD Penn State University'de tamamladığı "Kant'ın A Priori Bilgi İstidâdı" adlı çalışmasının ardından 1988'de mezun olduğu bölümde profesör oldu. 1992-1993 yıllarında Malezya Uluslararası İslam Üniversitesinde, 1994 ve 2003 yıllarında Viyana Üniversitesi Bilim Felsefesi Bölümünde, 1995-1997 ve 1999 yıllarında ISTAT (Kuala Lumpur)’da misafir öğretim üyesi olarak yer aldı. 1996 yılında Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde araştırma gezisinde bulundu.

Kırklareli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi'nde dekanlık yaptı. Fakültenin felsefe bölümünü kurdu. Bülent Ecevit Üniversitesi Senatosunun 2016 yılında aldığı kararla Teoman Duralı'ya Fahri Doktora Payesinin takdim töreni gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Medeniyet Üniversitesinde felsefe bölümlerinde dersler verdi. Ayrıca Kutadgu Bilig Felsefe-Bilim Araştırmaları Dergisinin yayın yönetmenliğini yaptı.

İngilizce, Fransızca, Almanca, Latince, Yunanca, İtalyanca, Felemenkçe, İspanyolca, Rusça, Malayca dillerini biliyordu. TRT 2 ekranlarında "Felsefe Söyleşileri" programını yapıyordu. Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü sahibidir. Evli ve iki çocuk babasıydı. 6 Aralık 2012 tarihinde hayatını kaybetti.

Üç günlük mola! İptal yok, erteleme var
Kar yağışı ne zaman bitecek? Meteoroloji uyardı: Büyük tehlike!
Yoğun kar yağışı hız kazandı! Ulaşıma kapatıldı
'Dahi' lakaplı ünlü modacının sonu! Ölüm nedeni...
‘Ayrımcılık’ yüzünden hastaneye gitmiyorlar
Fenerbahçe'den golcü hamlesi! İşte listedeki isimler...
Zehir zemberek sözler: Birçok annenin oğlu eve dönemeyecek
Ömür boyu hapis! El Chapo'nun cezası onandı
İstanbul'da vatandaşların mahsur kaldığı sıralarda İmamoğlu'nun yemek molası eleştiri konusu oldu
Yaza düğün var! Özge Gürel: Evet, evleniyoruz
Ilıcalı'dan sürpriz transfer! G.Saraylı yıldız ile görüşmeler başladı
İntikamın böylesi! Aldatılan kadın sosyal medyayı salladı
Survivor All Star'da ada karıştı! 'Korkuyorum'
Geri sayım başladı! Asgari ücretten kaldırıldı
Kazı Kazan Süper Renklerle Kazan Oynadı, 1.000.000 TL Kazandı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler