Geri Dön
GündemProf. Mustafa Camgöz: Yeni nesil kanser ilacı kliniksel deneye hazır

Prof. Mustafa Camgöz: Yeni nesil kanser ilacı kliniksel deneye hazır

Dünyanın sayılı üniversitelerinden Imperial College’da kanser araştırma kürsüsü başkanı Prof. Mustafa Camgöz, Londra’daki etkin sivil toplum kuruluşlarından Turkish Forum UK’in konuğu olarak “ Kanser Farkındalığı” konusunda bir konferans verdi.Prof. Camgöz, asrın hastalığı konusunda öneriler ve konuyla ilgili son gelişmeleri açıklayarak, “ Yeni nesil kanser ilacı kliniksel deneye hazır. 20 yıllık araştırmamızın meyvesini tatmaya başlayacağız” dedi.

Prof. Mustafa Camgöz: Yeni nesil kanser ilacı kliniksel deneye hazır

Prof. Camgöz, asrın hastalığı konusunda öneriler ve konuyla ilgili son gelişmeleri açıklayarak, “ Yeni nesil kanser ilacı kliniksel deneye hazır. 20 yıllık araştırmamızın meyvesini tatmaya başlayacağız” dedi. Kanserler yaşamaya alışılmasını, modern hayatın bir parçası haline gelen hastalığın erkeklerin yarısını, kadınların ise üçte birini etkileyeceğini kaydeden Prof. Camgöz, “ Kanseri mahvetmeye çalışmayın. Onunla yaşamayı öğrenin” mesajını verdi.

Erkeklerin yarısı, kadınların ise üçte biri kansere yakalanacak

Prof. Mustafa Camgöz, kanserin modern yaşamın bir parçası halinde geldiğini, her 2 erkekten birinin, her 3 kadından ise birinin kansere yakalanacağını belirterek, “ Kanseri mahvetmeye çalışmayın.. Onunla yaşamayı öğrenin” mesajını verdi.

En son Avustralya Melbourne kentinde kanserde entegre tıp konusunda konuştuğunu belirten Prof. Camgöz, batı tıbbında sorunlar olduğunu, doğu tıbbı ile birleştirip en iyi sonucu almayı hedeflediklerini vurgulayarak, şunları söyledi;

“-Entegre tedavi 5 bölümden oluşur. Kanser nasıl olur ? kanserin önemli unsurları çok karmakarışıktır. Dinamik bir hastalıktır.

Metastaz yani dağılma, sodyum-potasyum gibi harekete geçiren proteinler önemli.

Kanseri teşhis öncesi önlemek çok önemlidir. Tedavi süresince nasıl oluşturacağız , en zoru budur. Tedavi sırasında entegre tıp nasıl devam edecek..

Artık yarının tıbbını konuşuyoruz. Kanser modern yaşamın bir parçası, istesek de istemesek de bunu kabullenmeliyiz. Erkeklerde 2 kişiden biri, kadınlarda 3 kişiden biri kanser olacak.

Beslenme çok önemlidir. Gen değişmesi nasıl oluyorsa onu manüpüle etme potansiyeli vardır. Önleyici tedbirleri almak için riski azaltmalı, diet’e ve hayat stiline dikkat edilmelidir.

Yaptığımız araştırmalar göstermiştir ki, değişik mesleklerde değişik kanser türleri görülmektedir.

Örneğin pilotlar ve hosteslerde fazla ışın aldıkları için melanoma, kaynak ustalarında akciğer, golf oyuncuları ve golf sahasında çalışanlarda prostat, gece mesaisinde çalışan kadınlarda ise meme kanseri daha fazla ortaya çıkmaktadır. “

En iyi diet Akdeniz dieti

“Beslenmenin önemi çok büyüktür. Batılı zengin ülkelerde kırmızı et, protein faktörü bizim için kötüdür. Zengin ülke, fakir ülke ayrımı burada ortaya çıkar. Prostat, Batılı ülkelerde fazlayken, mide kanseri Çin , Afrika gibi fakir ülkelerde daha fazladır.

Tıbben en iyi diet, Akdeniz diet’idir. Bol taze sebze, meyve, zeytinyağı, soğan sarmısak, biraz kırmızı şarap.

Rahim kanseri gibi bazı kanser türlerine karşı aşılar var..

Egzersizin değeri, en az ilaç kadar etkilidir. Hem beyin, hem vücut açısından.

Glisemik indeksi düşük gıdalar yemeğe gayret edelim. Vücudun en az insulin salgılamasını gerektiren gıdalardan bol tüketelim. Örneğin baklanın GI’ı (Glisemik indeks) yüksek olmasına karşın, nohuttan yapılan humusun çok daha düşüktür.. Humus faydalıdır.

PH balance yani asit dengesi çok önemlidir. Alkali asitten , asitli içeceklerden uzak durun.

Sigaranın zararı saptanmıştır. Stresin kansere yol açtığı bilimsel olarak kanıtlanmasa da kanseri hızlandırabildiği görüşü yaygındır.

Erken teşhis çok önemlidir. Bunun için kadınların mammogram, erkeklerin PSA testi yaptırması şarttır. İnsanın kendisine bakması lazım. “

50 yıldır bilimsel çalışmalar yaptığını, tıp araştırmacısı olmasına Kıbrıs’ta gençliğinde yaptığı radyo vericisinin yol açtığı elektrik çarpması sonucu karar verdiğini kaydeden Prof. Mustafa Camgöz, şöyle devam etti;

“Beyin üzerine 25 yıl çalıştım. Kanser hücrelerinde elektrik sinyali var mı diye başladım ve yeni buluşları ortaya çıkardım. Kolon kanserinde dağılma mekanizmasına bakıyorsunuz, tümörlerin sünger gibi tuzu çektiğini görüyorsunuz. Erken teşhiste, bu tuzun teşhis yönünden önemi var. Tuz kanser hastası için yakıttır. Tuzun hiç bir önemi yoktur.

Şimdi kanseri koklayan köpekler var , hatta İsrail’de elektronik burun yaptılar . Ben de bu konuda Prens Charles’a sarayda bir brifing verdim.

Kanserde bir önemli konu, teşhis konduktan sonra özel kliniğe girmek.

Tedavi mutlaka tıp fakültesi hastanelerinde , konunun uzmanı onkologlar tarafından yapılmalıdır. Kanser ameliyatı yapacak cerrahlar özel eğitim görüyorlar. Bazan ameliyat kansere iyi gelmediği gibi ters etki yapabiliyor. Lütfen bilinçli uzmana ulaşın.“

Tamamlayıcı tıp

Diet ve hayat stilinin de önemini vurgulayan Camgöz, normal beslenme ve vitaminlerin üzerinde durdu, şunları söyledi;

“Zerdeçal’ın kanser üzerindeki olumlu etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Turmeric, zerdeçal kemoterapi ile çarpışmıyor. Vitamin D (yumurta, peynir,balık,güneş ışını), Resveratol (kırmızı üzüm ve şarapta var), Zink (çinko- prostat için bir Numara), Magnezyum, Propolis (Bal peteklerindeki toz), cannabis (esrar—bağımlılığı yapan kısmı değil), yeşil çay ve selenium da kansere karşı iyi gelen besin maddeleri arasında. Yiyecekseniz kahverengi ekmek , zeytinyağı, tereyağı yiyin.

Süt kötü.. İnek memeleri, anjiogenik büyüme faktörünün etkisinde..

Östrojen hormonu nedeniyle birçok erkeğin memelerinde büyüme görülüyor.

Psikolojik destek çok önemli. Beynin gücü çok önemli.. İnsanların mutlu hissettiklerinde salgıladığı hormonun kanserin iyileşmesine olumlu etkisi bulunuyor.

Kanser tedavisinde hala problemler devam ediyor. Beslenmeyi, esas tedavi ile birleştirince hasta daha uzun yaşayabiliyor. Entegre tıp kanser ile yaşayabilme olasılığını yükseltiyor. Kanseri mahvetmeye çalışmayın, onunla yaşamayı öğrenin”

Soru cevap bölümünde , Prof. Camgöz, kanserin ekonomik ve politik boyutu olduğunu kabul ettiğini belirtti. Konuşması sonunda Prof. Mustafa Camgöz, Prof. Jane Plant ile ortaklaşa yazdığı İngilizce, Türkçe ve Lehçe yayınlanan “ Beat Cancer- Kanseri Yen” adlı kitabını da izleyenlere imzaladı.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Adana'da dehşet evi! Polis baltayla kırıp içeriye girdiAdana'nın merkez Seyhan ilçesinde bir kişi evde tartıştığı karısını bıçaklayarak öldürdü. Polis ekipleri, kapının kapalı olması nedeniyle pencerenin demir korkuluğunu kürek ve baltayla kırarak içeriye girdi. Polis zanlı kocayı 3 çocuğuyla gittiği yakınlarının evinde gözaltına aldı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner