Geri Dön
GündemProf. Uğur Şahin: 3’üncü doza şu an gerek yok

Prof. Uğur Şahin: 3’üncü doza şu an gerek yok

ABD’li şirket Pfizer ortaklığında Kovid-19 aşısı geliştiren Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech’in CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, hem 3’üncü doz hem de aşılarının dünyada baskın hale gelen Delta varyantına etkisine ilişkin açıklama yaptı.

Prof. Uğur Şahin: 3’üncü doza şu an gerek yok

Wall Street Journal gazetesine konuşan Şahin, aşının sağladığı bağışıklık seviyesinin Delta karşısında azaldığını belirtse de 3’üncü doza şu an ihtiyaç görmediğini söyledi. BioNTec’in geliştirdiği Kovid-19 aşısı 2 doz uygulanıyor. Şahin, İsrail’de antikor seviyelerine ilişkin geçen haftalarda yayımlanan araştırma sonuçlarını da değerlendirerek antikor seviyelerinin aşılanmanın üzerinden zaman geçtikçe azaldığını ama 3’üncü doza nadiren ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Şahin, “Antikor titreleri düşüyor. Yeni varyanta karşı aşı koruması dikkate değer biçimde daha düşük” dedi ve aşının ağır hastalıktan koruma becerisinin sürdüğünü ve söz gelimi ocak ayında aşılanan kişilerin henüz 3’üncü doz aşı yaptırmasına ihtiyaç olmadığını söyledi. Şahin, ilk savunma kalkanı olan antikorların düşmesinin insanların yeniden enfekte olabileceği anlamına geldiğini ancak bu kişilerin ağır şekilde hastalanmadığını, dolayısıyla hücresel bağışıklığın düştüğüne dair bir kanıt olmadığını anlattı.

‘Hükümetler karar vermeli’

Prof. Dr. Uğur Şahin, 3’üncü doz aşı kararını hükümetlerin alması gerektiği görüşünü de paylaştı. Şahin, hükümetlerin güçlendirici doz yapma kararı ile hastalığı aşı sayesinde ağır geçirmeyecek bağışık kişiler arasında kontrollü bir enfeksiyon sürecini yürütmek arasında bir tercih yapması gerektiğini söyledi. Şahin, “Bu tartışma bizden ayrı yürümeli. Biz sadece veri sağlayacağız ve hükümetlerin bize ne yapmak istediklerini söylemesi gerekecek” dedi. Şahin, ideal bir senaryoda aşıların geniş kapsamlı kullanım için onay alacağını ve piyasada kişisel alımlar için mevcut alacağını, böylece de insanların üçüncü doz kararını serbest piyasada kendilerinin vereceğini söyledi. Pfizer/BioNTech aşısı şu an tüm ülkelerde sadece acil kullanım onayı aldığı için üçüncü doz kararı da hükümetlerin inisiyatifinde. Üçüncü doz tartışması, İsrail’de ocak ayında aşılanan kişilerin Delta varyantı karşısında enfekte olma riskinin mayıs ayında aşılananlardan 3 kat daha fazla olduğunun ortaya çıkmasıyla başlamıştı. Aynı araştırmada, aşının ağır hastalığı önleme oranının yüzde 91 olduğu tespit edilmişti. İsrail bu ay, bağışıklık sorunu bulunan kişilere üçüncü doz aşı yapmaya başlamıştı.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Köpek otelinde dehşet! Gözlerinin önünde öldürdüİstanbul Sarıyer’de hayvan otelinde köpeği, başka bir köpeğin saldırısı sonucu ölen Beliz Naz Özışıkçılar savcılığa suç duyurusunda bulundu. Otel sahibi Neva D.T. ile otel çalışanının 'görevi kötüye kullanma' suçundan 1 yıldan 7 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner