Geri Dön
Gündem‘Psikolojiye baraj getirilsin’ önerisi

‘Psikolojiye baraj getirilsin’ önerisi

Tüm dünyayı etkisi altına alan, ekonomik ve toplumsal olarak herkesi derinden etkileyen koronavirüs salgını, birçok psikolojik sorunu da beraberinde getirdi. İnsanların yaşadıkları bu sorunları aşma konusunda psikologlara büyük görevler düşüyor. Bu dönemde sosyal medyada kendini psikolog olarak tanıtan kişiler de artmaya başladı. O nedenle pandemide önemi bir kez daha anlaşılan psikoloji bölümü, sosyal medyada gündem oldu.

‘Psikolojiye baraj getirilsin’ önerisi


Üniversite tercihlerinde son yılların gözde bölümleri arasında yer alan psikolojide kalitenin artırılması amacıyla lisans öğrencileri ve adaylar, Twitter’da, #psikolojiyebaraj etiketinin altına yorumlarını yaparak, baraj getirilmesini talep ettiler. Psikoloji kontenjanlarının fazlalığına ve istihdam sorununa dikkat çekilen yorumlardan öne çıkanlar şöyle:

Ruh ve toplum sağlığı alanına hitap eden psikoloji bölümü ülkemizde önem kazanmalıdır. Barajı geçti diye herkesin okuyup icra edebileceği bir meslek değildir.

Daha fazla influencer psikoloğun türememesi için psikolojiye baraj.

Her yıl 10 binin üzerinde mezun var ancak istihdam alanı çok düşük. Üstelik meslek kanunu olmadığı için o istihdam alanını da talan etmek isteyenler var.

Kadın cinayetleri, madde bağımlılığı, intiharlar ve dahası... Neden ahlaki bir çöküş içerisindeyiz? Sebeplerini topluma ve bireye ruh sağlığı için müdahaleye açık bir sistem ve bilimle buluruz. Çözümün bir parçası nitelikli psikologlar yetiştirmek.

Meslek Kanunu isteniyor

Türk Psikologlar Derneği, mesleğin icrası ve unvan kullanma yetkisini yalnızca o mesleğin elemanlarına vererek haklarını güvence altına alan bir meslek kanunun çıkarılması için change.org’da imza kampanyası başlattı. “Psikologluk Meslek Kanunu İstiyoruz!” başlıklı kampanyaya 20 bine yakın kişi destek verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ayasofya mesajıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin yeniden ibadete açılmasının yıl dönümünü yayımladığı mesajla kutladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet