Geri Dön

Ramazan ayı - Ramazan Bayramı 2020 tarihlerini Diyanet açıkladı! Bayram bu yıl hangi günlere denk geliyor?

Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı tarihleri için meraklı arayış başladı. 2020 Yılında Ramazan ayı ne zaman başlayacak, ne zaman sona erecek? İslam alemi için anlam ve önemi büyük olan Ramazan ayının başlangıç tarihi ve bitiş tarihi belli oldu. İşte Diyanet İşleri başkanlığı tarafından duyurulan Ramazan ayı tarihleri ve Ramazan Bayramı tarihleri 2020...

Ramazan ayı - Ramazan Bayramı 2020 tarihlerini Diyanet açıkladı! Bayram bu yıl hangi günlere denk geliyor?

İslam alemi için 11 ayın sultanı olarak bilinen Ramazan ayı tarihi belli oldu. 2020 Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı tarihleri açıklandıktan sonra, milyonlarca Müslüman vatandaş, Ramazan ayı hakkında arayışa koyuldu. Peki Ramazan ayı ne zaman? Ramazan Bayramı 2020 tarihleri ne zaman? İşte Ramazan ayı hakkında bilinmesi gerekenler...

RAMAZAN AYI 2020 NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Ramazan ayı 2020 yılında 24 Nisan 2020 Cuma günü başlayacak. 23 Mayıs 2020 Cumartesi günü sona erecek.

RAMAZAN BAYRAMI 2020 NE ZAMAN?

24 Mayıs 2020 Pazar 1. Gün
25 Mayıs 2020 Pazartesi 2. Gün
26 Mayıs 2020 Salı 3. Gün

RASÜLÜLLAH’IN RAMAZAN HAYATI

Efendimiz, Ramazan’da gözle görülür şekilde cömertliğini artırırdı. İbni Abbas (R.A.) şöyle dedi; “Rasülüllah (S.A.V.) insanların en cömerdi idi. O’nun en cömert olduğu anlarda ramazanda Cebrail’in kendisi ile buluştuğu zamanlardı. Cebrail (A.S.) ramazanın her gecesinde Hz. Peygamber ile buluşur, (karşılıklı) Kur’an okurlardı. Bundan dolayı Rasülüllah (S.A.V.) Cebrail ile buluştuğunda esmek için engel tanımayan bereketli rüzgârdan daha cömert davranırdı.”(6)

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Allah’ın elçisi ramazanda ibadeti ziyadeleştirir ve yakınlarını da buna teşvik ederlerdi: Hz. Hatice annemiz (Allah O’ndan razı olsun) şöyle dedi: “Ramazan ayının son on günü girdiğinde Rasülüllah (S.A.V.) geceleri ihya eder,ev halkını uyandırır, ibadete soyunarak eşleriyle ilişkiyi keserdi.” (7)

Efendimiz ramazan gecelerinde teravin namazı kılardı; Ebu Hureyre (R.A.) şöyle dedi; Rasülüllan (S.A.V.) kesin emir verilmeksizin ramazan gecelerinde ibadet etmeyi tavsiye eder ve şöyle buyururdu; “Kim ramazanın faziletine inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek teravih namazını kılarsa, geçmiş günahları bağışlanır.” (8)

İmam Buhari Hadis metnindeki bu “inanarak” kaydından hareketle onu sahihinde “Nafile olan teravih namazını kılmak imandan kaynaklanır” başlığı altında kaydedilmiştir. Teravih namazının önemini dikkate alan İmam-ı A’zam Ebu Hanife de onun “Sünnet-i Müekkede” olduğuna hükmetmiştir.(9)

Rasülüllah (S.A.V.) Cebrail (A.S.) ile karşılıklı Kur’an okuyarak mukabele ediyordu. Yüzlerce yıldan beri gelenek halinde yerleşen mukabele buna dayanıyor. Efendimiz ramazanda umrenin de faziletli olduğuna dikkat çekerek; “Ramazan ayında yapılan umre, tam bir hac sayılır yahut da benimle birlikte yapılmış bir haccın yerini tutar” buyurmuştur. (10)

Karantinadaki evlere polis denetimiKütahya’nın Gediz ilçesinde corona virüs testi pozitif çıkan 1 kişi hastanede tedavi altına alındı. Erkek vakanın yakınları ve temas ettiği 2 mahalledeki 36 evde karantina uygulanırken, ara ara evlere giden polis ekipleri camdan ya da balkondan kişilerin karantinaya uyup uymadıklarını kontrol ediyor. Ayrıca karantina yasağına uymadığı gerekçesiyle de 4 kişiye 3 bin 150’şer lira idari para cezası kesildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber