Geri Dön

Ramazan ayı ne zaman başlıyor? Bayram tatili hangi güne denk geliyor? 2017

Ramazan ayı Müslümanlar tarafından heyecanla bekleniyor. On bir ayın sultanı olarak bilinen ve heyecanla beklenen Ramazan ayı mağfiret ve rahmet ayıdır. Bu zaman dilimi çeşitli ibadetlerle ve sevaplarla süslenmelidir. Bu ay içerisinde yapılan ibadetler müminlere edebi mutluluğa doğru açılan bir kapı görevi görür. Peki 2017 Ramazan ayı ne zaman başlıyor?

Ramazan ayı ne zaman başlıyor? Bayram tatili hangi güne denk geliyor? 2017

2017 yılı üç ayların başlaması ile birlikte Ramazan ayına da yaklaştık. 2017 yılındaki Ramazan ayının başlamasına az bir süre kala herkes Ramazanın en zaman olduğuna ve ilk orucun hangi gün tutulacağını merak etmeye başladı. Ramazanın ne zaman olduğu ve ne zaman oruç tutulmaya başlanacağı bu haberimizde.

Ramazan ayı Hicri Takvime göre dokuzuncu aya denk gelmektedir. Kameri aylardan olan ve Recep, Şaban, Ramazan olarak adlandırılan üç aylar Müslümanlık âlemi için önemlidir ve bu aylar ibadetle geçirilmelidir. Üç aylar içerisinde birçok önemli gece bulunmaktadır. Regaip Kandili, Berat Kandili, Miraç Kandili ve Kadir Gecesi bunlardandır. Bu dini günler üç ayları daha da özel kılmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan takvime göre üç aylar 29 Mart 2017’de başladı. On bir ayın sultanı olan Ramazan ayının başlangıcı ise 27 Mayıs 2017 Cumartesi olarak belirlenmiştir. Yani 2017 yılında ilk oruç 27 Mayıs 2017 Cumartesi günü tutulacak. Bir ay boyunca oruç tuttuktan sonra ise Ramazan Bayramı ile devam edecek. Ramazan Bayramı’nın ilk günü ise 25 Haziran 2017 Pazar gününe denk geliyor.

RAMAZAN AYININ ÖNEMİ!

Cehennemden kurtuluş ayı olarak da bilinen Ramazan ayı ile ilgili Peygamber Efendimiz bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmuştur: “Ramazan Ayı gelince, cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulurlar.”
Ramazan ayı boyunca Müslümanlar oruç tutmaktadır. Orucun İslam’a farz kılınması ile ilgili ayetlerden bir tanesi Bakara Suresi’nin 183. ayetidir ve şu şekildedir: “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.”

Üç aylar boyunca sadece Ramazan ayında değil diğer iki ayda da önemli dini günler ve geceler bulunmaktadır. Üç aylar boyunca bulunan dini günler şu şekildedir:

28 Mart 2017 - Regaip Kandili
29 Mart 2017 - Çarşamba Günü, Üç Ayların Başlangıcı
10 Mayıs 2017 - Berat Kandili
27 Mayıs 2017 - Cumartesi Günü, Ramazan'ın Başlangıcı
21 Haziran 2017- Çarşamba Günü, Kadir Gecesi
24 Haziran 2017- Cumartesi Günü, Ramazan Bayramı Arifesi
25 Haziran 2017– Pazar Günü, Ramazan Bayramı 1. Gün
26 Haziran 2017- Pazartesi Günü, Ramazan Bayramı 2. Gün
27 Haziran 2017 - Salı Günü, Ramazan Bayramı 3. Gün

İYİ Partili Ümit Özdağ'dan İl Başkanı Buğra Kavuncu ile ilgili bomba FETÖ iddiasıİYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, CNN Türk'te Ahmet Hakan'la Tarafsız Bölge'de ses getirecek flaş açıklamalarda bulundu. Özdağ, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun FETÖ’cü olduğunu iddia etti. Öte yandan programa telefonla bağlanan Buğra Kavuncu, Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber