Geri Dön

Ramazan Bayramı tatili 9 gün olacak mı? Ramazan Bayramı tarihleri

Ramazan Bayramı tatili için vatandaşların heyecanlı bekleyişi sürüyor. Mübarek Ramazan ayının başlamasına kısa bir süre kala vatandaşlar şimdiden tatil planları için planlarını hazırlamaya başladı. Cuma günü mesai bitimi ile başlayacak olan Bayram tatili kamu çalışanları için Perşembe akşamı sona erecek. Peki Ramazan Bayramı tatili 9 gün olacak mı?

Ramazan Bayramı tatili 9 gün olacak mı? Ramazan Bayramı tarihleri

Ramazan Bayramı tatili için vatandaşlar şimdiden planlarını hazırlamaya başladı. Ramazan Bayramında aile, akraba ve dost ziyaretinden bulunacak olanlar da var tatil beldelerinde 6 günlük tatili değerlendirmek isteyende var. Turizmciler ise Ramazan ayının yaklaşmaya başlaması nedeniyle yaptıkları açıklamada Turizme katkı amaçlı Ramazan Bayramı tatilinin 9 gün'e çıkarılması talebinde bulundular. Geçtiğimiz yıllarda hükümet tarafından bu tarz durumlarda tatilin süresi 9 güne uzatılmıştı. Peki Ramazan Bayramı tatili 9 gün olacak mı?

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Ramazan Bayramı tatili arefe günü ile birlikte 3,5 gün sayılıyor. Bu sene Cuma günü de izin almak isteyen vatandaşlar tüm haftayı izinli olarak geçirebilecek. Şu an için Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkarıldığına ilişkin henüz net bir açıklama yapılmazken turizmciler bu durumun kısa süre içerisinde netliğe kavuşturulmasını istedi.

3 Haziran 2019 Pazartesi Arefe

4 Haziran 2019 Salı Ramazan Bayramı (1.Gün)

5 Haziran 2019 Çarşamba Ramazan Bayramı (2.Gün)

6 Haziran 2019 Perşembe Ramazan Bayramı (3.Gün)

Turizmcilerden 'Bayram tatili 9 güne çıkarılsın' çağrısı

TÜRKİYE Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Güney Ege Turistik Otelciler İşletmeler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu, turizme ekonomik katkı sağlanması için Ramazan Bayramı tatilinin 9 gün olması için hükümete çağrıda bulundu. Bülbüloğlu, "Geçtiğimiz yıllarda tatil uzatılması kararı sonrası nasıl bereket yaşadığımızı herkes gördü. Yetkililerin bu konuyu bir an önce karara bağlamalarını istiyoruz" dedi.

Marmarisli turizmci ve esnaf, 3- 6 Haziran tarihleri arasındaki Ramazan Bayramı tatilinin uzatılması için hükümete çağrıda bulundu. TÜROFED Başkan Yardımcısı ve GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu, konuyla ilgi yaptığı açıklamada, arife gününün 3 Haziran Pazartesi günü olduğunu hatırlattı. Bülbüloğlu, 6 Haziran Perşembe günü son bulan bayram tatilinin, cuma ve hafta sonu da ilave edilerek 9 güne çıkarılmasının turizmde hareketlilik getirebileceğini belirtti. Bülbüloğlu, şöyle dedi:

"Mayıs ayında mübarek ayımıza giriyoruz ve ardından Ramazan Bayramı. Güney Ege Bölgesi ve Marmaris bu yıl yabancı turistlerden oldukça ciddi talep görmektedir. Turizm sezonunun güzel ve hareketli geçeceğini umut ediyoruz. Mayıs ayı başından itibaren Avrupa'nın birçok ülkesinden misafirlerimizin ziyaretleriyle dolu bir sezon başlayacak. İç pazarda hareketliliğimiz henüz başlamadı ve bunun başlaması için girişimlerimiz mevcut. 3-6 Haziran arası Ramazan Bayramı tatili uzatılarak 9 güne çıkartılmalı. 45 gün önceden iktidara çağrıda bulunmak istiyoruz. Sıkışıklık yaşanmaması ve turizme ekonomik katkı sağlanması için tatil günlerinin uzatılması çağrısında bulunuyoruz. Bu konuda taleplerimizi yetkili makamlara ilettik. Bakanlar Kurulu ile görüşülerek Ramazan Bayramı tatilinin uzatılması bir an önce karara bağlanmalıdır." Tatil programı yapanları da uyaran Bülbüloğlu, "Kurumsal acentelerden ön rezervasyon yaptırın. Tatil yapacağınız otel ile görüşme yaparak ayırttığınız odanın teyidini alın" dedi.

'BİR AN ÖNCE KARARA BAĞLANSIN'

Su sporları eğitmeni Nimer Narma, tatilin uzatılmasının turizmin yüzünü güldüreceğini belirterek, "Kısa tatillerde vatandaşımızda bir yere gitmeye değmeyeceği düşüncesi oluşuyor. Ekonominin canlanması için bayramlarda uzun süreli tatiller olmalı. Umarım bir an önce karara bağlanır" dedi. Turizm acentesi, emlak ofisi ve döviz bürosu işletmecisi Ferhat Kahraman da, bayram tatilin uzatılmasını istediklerini vurgulayarak, şöyle dedi:

"Geçtiğimiz yıllarda tatil uzatılması kararı sonrası nasıl bereket yaşadığımızı herkes gördü. Hükümet yetkililerine çağrımız ise bir an önce Bakanlar Kurulu'nda görüşülerek bu konuyu karara bağlanmalarıdır."

Karga yemeğe ortak olduKocaeli'nin Darıca ilçesinde, dükkanın önünde oturup döner ekmek yiyen Sebahattin Emek'in koluna konan karga ile yiyeceğini paylaştı. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Emek'ten çekinmeyen karga, döner ekmekten yiyerek karnını doyurduktan sonra uçarak ayrıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet