Geri Dön

Ramazan ne zaman başlıyor? İlk oruç hangi gün tutulacak?

İslam alemi için en önemli ay olan Ramazan ayına az bir süre kala vatandaşlar, Ramazan ne zaman başlayacak sorusunu sormaya başladı. Üç aylara girilmesiyle birlikte Ramazan ayına da az bir süre kalması üzerine ilk sahura ne zaman kalkılacak ve ilk oruç ne zaman tutulacak sorularının cevapları da sıklıkla araştırılıyor. Milyonlarca Müslüman Ramazan ayını heyecanla beklerken, oruç ibadeti ile diğer aylardan ayrılan Ramazan ayı ile ilgili merak edilen soruların cevapları haberimizde...

Ramazan ne zaman başlıyor? İlk oruç hangi gün tutulacak?

Ramazan ayı için geri sayım resmen başladı. İslam aleminde çok özel bir yere sahip olan Ramazan ayı içerisinde yer alan oruç ibadeti bu ayı daha anlamlı kılıyor. İslamın beş şartı arasında yer alan Oruç tutmak, Ramazan ayı boyunca geceleri kalkılan sahurun ardından akşam ezanı okunana kadar insanın bütün bedenini terbiye etmesine fırsat sunan bir ibadet olarak öne çıkıyor.

Sağlık açısından da birçok yararı kanıtlanan Oruç ibadeti bir yıl süren alışkanlıkların bir kenara bırakılıp vücudun kendisini yenilemesine olanak sağlayan bir dönem olarakta insan sağlığı açısında büyük önem arz ediyor. Manevi duygusu yüksek Ramazan ayı içerisinde insanlar aç kalmanın anlamını kötü düşüncelerden arınmayı ve gece yapılan sahurun ardından akşam saatlerinde yapılan iftar ile birlikteliğin Allah'ın kullarına sunduğu nimetlerin değerini bir kat daha anlıyor. Peki Ramazan ayı ne zaman başlayacak?

RAMAZAN AYI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Üç aylar içerisinde yer alan Ramazan ayı bu yıl 6 Mayıs Pazartesi günü başlayacak. İlk sahur 5 Mayıs Pazar gecesini 6 Mayıs Pazartesi gecesine bağlayan gece yapılacak. İlk oruç ve beraberinde ilk iftar 6 Mayıs günü yapılacak. Ramazan ayı 3 Haziran Pazartesi günü sona erecek

Köyün yarısı koronaya yakalandı, kimsenin vefat etmemesi sevindiBursa'da aylar önce korona virüsten dolayı karantinaya alınan köyde çok sayıda yaşlı virüse yakalanmasına rağmen kimse vefat etmedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet