Geri Dön
GündemRamazanda ağız kokusu...

Ramazanda ağız kokusu...

Mübarek Ramazan ayında oruçlu olduğumuz günler içinde beslenme ve ağız bakımımıza artı özen göstererek çok sağlıklı bir dönem geçirebiliriz.

Ramazanda ağız kokusu...

Bu dönemde asitli ve şekerli gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmak uzun süre aç kalan mide ve sindirim sistemimizi rahatlatacaktır. Özellikle sahurda karbonhidrat ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmamız gerekiyor. Özellikle peynir süt gibi protein değeri yüksek ürünler ağız sağlığımız içinde artı fayda sağlayacaktır.

Oruçlu olduğumuz süre boyunca tükürük üretimimizin azalması ile oluşan asidik ortam ağız sağlığımız için uygun olmayan bir ortam yaratmaktadır.

Bu sebeple Ramazan boyunca ağız bakımımız için ekstra bir özen göstermeye çaba sarf etmeliyiz.

İftar ve sahurdan sonra dişlerinizi mutlaka fırçalayın

Ramazanda dişler fırçalanmadığında sahurdan iftara kadar geçen sürede bakteriler ağızda kolayca üreme imkânı bulur. Bu durum ağızda kötü koku ve diş çürümelerine yol açar. İftar ve sahurdan sonra fırçalanmayan dişlerde oluşan bakteriler ağızda asitlenmeye ve diş çürümelerine sebep olur. Özellikle sahurdan sonra Dentiste’ Nighttime Diş macunu bakteriler ile mücadele eder ve ağız sağlığınızı bozmasını engeller. Uzun süreli ferah bir nefes sağlayan Dentiste’ ağız kuruluğuna da sebepiyet vermez. Güne rahat başlamanızı sağlar.

Glutensiz bir hayat

Literatür incelemelerinde, çölyak hastalarında ağız kuruluğu, dil ve mukozada kızarıklık, dildeki pütürlerin düzleşmesi, likenoid reaksiyonlar ve lökoplaki görülebileceği belirtilmiş olup; tekrarlayıcı aftlar da görülebilmektedir. Aft görülen bireylere glutensiz diyet uygulanması ile bu lezyonların sıklığında azalma olduğu saptanmıştır. Çölyak hastalığı ayrıca diş minesine zarar vererek diş sağlığını da olumsuz etkileyebilir. Dişlerde beyaz, sarı, kahverengi lekeler oluşmasına yol açarak dişlerin renklerinin bozulmasına neden olabilir. Ayrıca dişlerde çizgili ve oyuklu bir görüntü de oluşturur.

Gluten içermeyen Bitkisel içerikli Dentiste’ Diş macunları ile gönül rahatlığı ile ağız bakımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Yumuşak tadı, susuzluk yaratmayan formülü sayesinde diyetinizi bozmadan sağlıklı kalabilirsiniz.

Artvin'de sel gitti, çamur kaldıArtvin'de saatte metrekareye düşen 170 kilogram şiddetli yağışın ardından meydana gelen, 1 kişinin kaybolduğu, alt ve üst yapıda ağır hasarların oluştuğu sel ve heyelan afetinin hasarı gün ağarınca ortaya çıktı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet