Geri Dön

Rebiülevvel ayı nedir? Rebiülevvel anlamı nedir?

Rebiülevvel ayı Hicri takvime göre yılın 3. ayıdır. Rebi kelimesi arapça bahar anlamına gelir. Rebiülevvel ayı ise evvelki bahar anlamına gelmektedir. İslam aleminde çok özel bir yere sahip olan Rebiülevvel ayında Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed dünyaya gelmiştir.

Rebiülevvel ayı nedir? Rebiülevvel anlamı nedir?

Rebiülevvel ayının onikinci gününde dünyaya gelen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in doğum yıldönümü bu yılda ibadethanelerde Kuran-ı Kerim ve yapılacak olan ibadetler ile idrak edilecek. Rebiülevvel ayı ne anlama gelir sorusu vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Peki Rebiülvvel ne anlama gelmketedir?

REBİÜLEVVEL AYI HAKKINDA

Rebiülevvel, Hicri takvime göre yılın 3. ayıdır. "Rebî" kelimesi, Arapça'da "bahar" anlamına gelir. Buna göre, "Rebiülevvel" aynın kelime anlamı "evvelki bahar" şeklindedir. Bir sonraki ayın isminin "Rebiülahir" (sonraki bahar) olduğu da dikkate alındığında, Rebiülevvel ayının kelime manası biraz daha iyi anlaşılacaktır.

Rebiülevvel ayında gerçekleşen tarihî olaylar

İslam peygamberi Muhammed 12 Rebiüevvel 571 yılında doğmuştur.
Yine 12 Rebiullevvel 632'de ahiret alemine göçmüştür.
Hicret, 12 Rebiulevvel 622'de sona ermiştir.

İstanbul'da çocuk dilendiren çete çökertildiİstanbul'da, Suriye'de ailelerden kiraladıkları çocukları yurda götürerek dinlendiren Suriyeli uyruklu şahıslardan oluşan bir şebekeye yönelik düzenlen operasyonda 24 şebeke üyesi şüpheli yakalanıp gözaltına alındı. 68 çocuğun kurtarılıp Çocuk Esirgeme kurumuna teslim edildiği operasyonda, şebeke üyelerinin adreslerinden yüklü miktarda da para ele geçirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber