Geri Dön

Rebiülevvel Ayı’nın faziletleri

Rebiülevvel, Türkçe “evvelki bahar”, Ay’ın hareketleri esas alınarak oluşturulan Hicri takvimin Kameri diye adlandırılan aylarından üçüncüsüdür. Bu ayın diğer aylardan farkı Müslümanlar için oldukça önemli bir olayın, Peygamber efendimiz (s.a.v)’in dünyaya geldiği ay olmasıdır. Bu ayın 12. gününde peygamberimizin dünyaya gelmesi sebebiyle mübarek kabul edilen bu ay, kendine özgü ibadetlerin yapıldığı bir ay olmuştur.

Rebiülevvel Ayı’nın faziletleri

Rebiülevvel Ayı ne zamandır?

Rebiülevvel Ayı Hicri takvimin üçüncü ayı olmaktadır. Ancak Hicri takvim Miladi takvimden 10 gün kısa olduğundan Miladi takvimde bu ay her yıl on gün evvel başlamaktadır. 2018 yılı için 9 Kasım tarihinde başlayacak ve 20 Kasım’ı 21 Kasım’a bağlayan gece Mevlid Kandili, yani peygamberimizin dünyaya gelişi olarak kutlanacak.

Rebiülevvel Ayı’nda yapılan ibadetler

Rebiülevvel mübarek bir ay olarak kabul edildiğinden bu ay yapılan bazı ibadetler olmaktadır. Bu ayda Kur’an-ı Kerim okunmalı, peygamberimize salat ü selamlar getirilmeli, bol bol zikirde bulunulmalı, günahlardan samimi bir şekilde tevbe ve istiğfar edilmeli, kaza ve nafile namazları kılınmalıdır. Rebiülevvel Ayı’nın ilk günü akşam namazından sonra ilk gece namazı kılınmaktadır. Üçüncü günde ise yine bu güne özel dört rekatlık bir namaz kılınmaktadır. Yine bu ay içerisinde kimsesizleri gözetmek ve fakirlere yardım etmek, hayır yapmak güzel davranışlar arasındadır.

Mevlid-i Şerif

Süleyman Çelebi tarafından kaleme alınan ve yıllardan beri Anadolu’nun en gözde şiiri olan Mevlid, Hazreti Peygamber’e yazılmış ve sıkça okunan bir şiirdir. Bu ay içerisinde de Hazreti Peygamber’i övmek ve ona dua etmek adına Mevlid-i Şerif okunup, okutulabilir.

Mevlid gecesi

Rebiülevvel Ayı’nın 12. gününe tekabül eden Hazreti peygamberin dünyaya gelişi olan Mevlid gecesi, bu yıl 20 Kasım’ı 21 Kasım’a bağlayan gece olarak eda edilecektir. Bu gece Hazreti Peygamber’e olan sevgimize istinaden dualar edilmeli, Kur’an okunmalı ve namazlar kılınmalıdır. Camilerde bir araya gelen cemaatler, bu gecenin faziletine birlikte erişebilmek adına namazlar kılıp dualar etmektedir. Bu cemaatlerden birinin arasında yer almak bu geceyi güzel geçirmek için bir fırsat olabilir.

Mucize kurtuluş! Endişe içinde izledilerMuğla'nın Marmaris ilçesinde, İngiliz turistin bindiği deniz paraşütünü çeken tekne, türbin motoruna halat dolanması sonucu arızalandı. Teknenin kaptanı arızanın ardından halatı boşalan ve havada kontrolsüz şekilde süzülen parüşütü, çeşitli manevralarla sahildeki kapalı olan bir otelin çatısına indirerek, turistin kurtarılmasını sağladı. Şans eseri yara almadan kurtulan turist, aynı su sporları istasyonuna tekrar gidip, deniz paraşütü keyfine devam etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber