Gündem ‘Resmi araçla infaz edildi’

‘Resmi araçla infaz edildi’

08.04.2008 - 02:16 | Son Güncellenme:

1994’te Şerif Avşar adlı vatandaşın öldürülmesini azmettirdiği iddia edilen ve 30 yıl hapis cezasına çarptırılan eski uzman çavuş Sütçü’ye ilişkin gerekçeli kararda, Avşar’ın Jandarma aracıyla kaçırıldığı belirtildi

‘Resmi araçla infaz edildi’

Diyarbakır’da 1994’te Şerif Avşar’ın işyerinden kaçırılıp öldürülmesi olayında azmettirici olduğu iddia edilen ve 30 yıl hapis cezasına çarptırılan firari sanık, eski uzman çavuş Gültekin Sütçü’ye ilişkin gerekçeli karar açıklandı. Kararda, Avşar‘ın, İlçe Jandarma Komutanlığı aracıyla kaçırılarak infaz edildiği belirtildi.
Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin gerekçeli kararında, Diyarbakır Hazro’da görevli korucular Fevzi Gökçen, Yaşar Günbatı, Ömer Güngör, Aziz Elbey ve Zeyat Akçin’in Diyarbakır’da jandarma misafirhanesinde kaldıkları kaydedildi.
Koruculardan Güngör’ün ağabeyi ile amcasının PKK’lı teröristlerce öldürülmesi nedeniyle Avşar’ın kardeşinin de PKK’lı olduğunu bildiği, bu nedenle Şerif Avşar’ı kaçırıp öldürülen akrabaları hakkında bilgi sahibi olabilmek için diğer korucularla anlaşma yaptığı belirtildi.
Kararda, korucuların Avşar’ı işyerinde gözaltına almak istedikleri, ancak, Avşar ve yakınlarının polis gelmeden gitmediği ifade edildi.
PKK itirafçısı Mesut Mehmetoğlu’nun yanındaki ve “Müdürüm” diye hitap ettiği Sütçü’nün, Avşar’ın yakınlarına uzman çavuş kimliğini gösterip, “Bir şey olmayacak, ifadesini alıp bırakacağız” diyerek aileyi ikna ettiği belirtildi.

‘Resmi araçla infaz edildi’
Plaka saklandı
Avşar’ı Hazro İlçe Jandarma Komutanlığı’na ait beyaz renkli bir otomobile bindirip gözlerini bağladıkları ve Lice yolu üzerindeki patlayıcı madde binası olarak kullanılan harabe binaya götürdükleri kaydedildi.
Avşar’ın burada Sütçü ve Mehmetoğlu tarafından sorgulandığı, Güngör’ün de Avşar’ın başına 2 el ateş edip öldürdüğü ve silahı Dicle Nehri’ne attığı ifade edildi.
Kararda, Avşar’ın kaçırıldığı Jandarma aracı plakasının polise bildirildiği, ancak, Hazro İlçe Jandarma Komutanlığı’nda plakanın saklandığı kaydedildi.
Kararda, uzman çavuşluktan atılan Sütçü’nün yakalanacağı korkusuyla Bulgaristan’a kaçtığı, geçen yıl Türkiye’ye giriş yaparken yakalandığı belirtildi.
Serbest bırakılan Sütçü, daha sonra firar etmişti. AİHM, Avşar davasındaTürkiye’yi tazminat ödemeye mahkûm etmişti. Avşar cinayeti eski Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş’ın hazırladığı Susurluk raporunda da yer almıştı.