Geri Dön
GündemRize’de çay sohbetine yasak

Rize’de çay sohbetine yasak

Türkiye’de vakaların yüzde 24’ünden fazlasının tespit edildiği Karadeniz’de ‘çok yüksek riskli’ kategorisinde bulunduğu açıklanan Samsun, Trabzon, Ordu, Rize ve Giresun’da önlemler daha da sıkılaştırıldı. Ordu, Samsun ve Rize’de uygulanan tedbirlere ek olarak sokaklarda, parklarda çay, sigara sohbeti yapılması yasaklandı. Haritada dördüncü sırada yer alan Samsun’da ise zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmaması önerildi.

Rize’de çay sohbetine yasak

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaştığı vaka sayısı haritasına göre 15-21 Şubat tarihleri arasında oransal olarak en çok vakanın görüldüğü ilk 5 il yine Karadeniz Bölgesi’nden çıkarken, bölgedeki bazı illerde uygulanan tedbirlere ek tedbirler alındı. Haritada 5’inci sırada yer alan Rize’de artan vaka sayıları üzerine ek tedbirler alınarak bina önlerinde, sokaklarda, parklarda 2 kişinin bir araya gelerek çay, sigara sohbeti yapması yasaklandı. Haritada 4’üncü sırada yer alan Samsun’da Vali Zülküf Dağlı zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmaması uyarısında bulunurken, bazı caddelerdeki alışveriş yoğunluğu dikkat çekti.

‘Kritik bölgedeyiz’

Rize Valisi Kemal Çeber başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu’nca uygulanan tedbirlere ilave tedbirler alındı. Buna göre, kentte iki ya da daha fazla kişinin ayakta ya da oturarak bir araya gelip sohbet etmesi, çay ve sigara içilmesi, sahil bantlarında, parklarda sosyal mesafeye uyulmadan oturma, sohbet etme gibi sosyal mesafenin ihlal edildiği faaliyetler yasaklandı, sıkı denetimler yapılması kararlaştırıldı. Hafta sonu köy evlerine gitme ve köyde sosyal mesafeye uymayan ziyaretler, misafirlikler gibi alışkanlıklardan kaçınılması, muhtarların, apartman-site yöneticilerinin yönetiminde bulunduğu alanda pandemi kurallarına aykırı davranışlara müsaade etmemesi ve anında ilgili birimlere gerekli bildirimde bulunması istendi. Çeber, kentte sayısal anlamda koronavirüs vaka artışı olmadığını belirterek iki ay öncesine göre ciddi düşüş olduğunu belirterek, “Ancak tüm Türkiye’de bu düşüş yüzde 70-80’lerde iken Karadeniz Bölgesi’nde bu oran yüzde 30, 40’larda. O nedenle biz oransal olarak kritik bir bölgeyiz. Yoksa sayılarımız artmıyor” dedi.

Tokat’ta önlem

Diğer yandan 15-21 Şubat’ta oransal olarak en çok vakanın görüldüğü iller arasında ilk 6’da bulunan Tokat’ta, İl Umumi ve Hıfzıssıhha Kurulu’nca yeni kararlar alındı. Vali Ozan Balcı, 10 gün süresince düğün ve nikahların ertelendiğini, spor salonları ve hayvan pazarlarının ise kapatıldığını söyledi. Tokat, geçen hafta 118,52 ile 8’inci sıradayken, bu hafta 149.20 ile 6’ncı sıraya yükseldi. Vaka sayılarının yükselmesiyle birlikte il genelinde yeni tedbirler alındı. Tokat’ta, 10 gün süreyle düğün ve nikâhlar ertelendi ayrıca spor salonları ile hayvan pazarları kapatıldı.

İlk gün yasak ihlali

Rize’de de yasağın ilk gününde parklarda vakit geçirenler maskelerini çene altına indirdi ve sosyal mesafeyi unuttu. Parkta oturan Cemil Yalçın, “Yanıma oturan olursa uzak oturması gerektiğini söylüyorum. Herkes dikkat etmeli kurallara uymalı” dedi. Levent

Metin ise müşteri olmadığı için canlarının sıkıldığını belirterek, suçu köye gidenlere attı: “Dükkân önüne çıkıyoruz. Komşu esnafla mesafeli sohbetimizi yapıyoruz. Bölgede vakaların artmasındaki en büyük sebep bence hafta sonu kısıtlamalarında köye çıkmamız.”

Rize’de çay sohbetine yasak

‘Ev gezmesine gitmeyin’

İl bazlı koronavirüs vaka sayısı haritasında, 15-21 Şubat tarihleri arasında oransal olarak yüz binde 228,40 vaka ile birinci olan Ordu’da denetimler sürerken, Vali Tuncay Sonel, Altınordu ilçesinde esnafın ve yaya trafiğinin en yoğun olduğu caddelerinde denetimlerde bulundu, esnaf ve vatandaşları kurallara uymaları konusunda uyardı. Ordu genelindeki vakaların yüzde 80’inin aile içi bulaşma olduğunu, tedbirlerin sıklaştırılacağını ve idari para cezaları uygulanacağını ifade eden Vali Sonel, “Ordululardan özellikle ev gezmelerine gitmemelerini, evlerine misafir kabul etmemelerini, taziye ve cenazelere katılmamaları noktasında gerekli hassasiyeti göstermelerini istiyorum. Özellikle hafta sonlarında alınan çiftçi kayıt sistemi belgesi kullanılarak köylere seyahatler oluyor, bu hafta sonu itibari ile buna müsaade edilmeyecek. Ayrıca hastalık belirtisi olan vatandaşlarımızın dolmuşla ya da arabayla hastaneye gelmesine gerek yok” dedi.

Rize’de çay sohbetine yasak

‘İnsanlar bunaldı’

Haritada vaka sayısı 100 bin kişide 171.29 olan Samsun, 202.94’e yükselip, vakanın en çok görüldüğü 4. il oldu. Samsun Valisi Zülkif Dağlı, kısıtlamaların olmadığı günlerde de zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmaması uyarısında bulundu. Bu uyarılara rağmen Samsunlular kural tanımadı. Kentin İlkadım ilçesine bağlı

Mecidiye Caddesi’nde insanlar sosyal mesafeye aldırış etmeden alışveriş yaptı bazıları da sadece gezdi. Sadece gezmek için dışarı çıktığını söyleyen İbrahim Kır, “İnsanlar bunaldı ve mecbur dışarı çıkıyorlar. Artış sürekli devam edecektir. Ben de gezmeye çıktım, insanları serbest bırakmak lazım” dedi. Öte yandan Kovid-19 tedavisi  gören Samsun İl Sağlık Müdürü Muhammed Ali Oruç’un da iyileşerek sağlığına kavuştuğu belirtildi.

Korku dolu anlar! Rus turist 4 metreden dereye uçtuAntalya'nın Manavgat ilçesinde üç tekerli elektrikli motosikletle dereye uçan Rus Vera Khestaeva (25) kurtarıldıktan sonra özel bir hastaneye götürülerek, tedaviye alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet