Geri Dön

RO değeri nedir, ne demek?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün yine corona virüs vaka sayısı ile ilgili son durumu paylaştı. Bakan Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada RO değerinin 1.56 olduğunu söyledi. Bu gelişmenin hemen ardından 'RO değeri nedir?' sorusu sorulmahya başlandı.

RO değeri nedir, ne demek?

Corona virüs mücadelesi devam ederken dün Bilim Kurulu toplantısı gerçekleşti. Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kameralar karşısına geçti. Bakan Koca RO değerinin 1.56 olduğunu söylerken bu terimi ilk defa duyan vatandaşlar 'RO değeri nedir, ne demek?' sorusuna cevap bulmaya çalıştılar.

R0 DEĞERİ NEDİR?

Virüs bulaştırma katsayısı ya da kısa adıyla "R0" (R-naught) en basit haliyle bir kişinin virüsü bulaştıracağı kişi sayısını gösteriyor.

R0 değeri hesaplanırken vaka sayısı ve can kaybı oranının yanı sıra kuluçka ve bulaşıcılık süresi, bulaşma yolu ve yöntemi gibi etkenler de hesaplamalara dahil ediliyor.

Dövüşen köpekleri ayırmak için canını hiçe saydıŞanlıurfa’da bir vatandaş, kalabalık bir cadde üzerinde birbirine saldırıp dövüşen köpekleri ayırmak için büyük çaba harcadı. Köpeklerin dövüşmesiyle birlikte etraftakiler kaçışırken bir vatandaş ise eline aldığı demir çubukla köpekleri ayırmak için büyük çaba harcadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber