Geri Dön

Rom Nedir, Ne İşe Yarar? Telefona Rom Atma Ne Anlama Gelir?

İnternet genelinde hakkında en çok arama yapılan konulardan biri olan Rom ile ilgili merak edilenleri bir araya getirdik. Rom'un ne olduğu, ne işe yaradığı ve ne demek olduğuna ilişkin merak ettiklerinizi haberimizde bulabilirsiniz...

Rom Nedir, Ne İşe Yarar? Telefona Rom Atma Ne Anlama Gelir?

ROM Nedir?

ROM (Read Only Memory) sadece okunabilen verilerin taşındığı hafıza çipine verilen isimdir. ROM'lardaki veriler okunabilir ancak yeni veri girişi yapılamaz, bilgisayarlardaki BIOS çipi buna bir örnektir. Üretim aşamasında yazılan veriler sonsuza kadar bu çiplerde saklanır. Örneğin BIOS çipinin içerisinde bilgisayarın açılışını sağlayacak veriler bulunur. ROM bellekler sadece bilgisayarlarda kullanılmaz, bulaşık makinası, çamaşır makinası, buz dolabı, kahve makinası gibi aletlerin içerisinde de ROM'lar bulunabilir.

ROM'ların başlıca kullanım amacı; kazara değiştirilmemesi gereken önemli verilerin saklanmasıdır. ROM'a kaydedilen veriler, statik bir şekilde hiç güncellemeye ihtiyaç duymayacak şekilde hazırlanırlar.

ROM'ların farklı tipleri bulunmaktadır; MROM, PROM, EPROM ve EEPROM diğer ROM tipleridir. Bunların anlamları ise kısaca şöyledir:

MROM: Bir kere değiştirilebilen salt okunur bellek.
PROM: Programlanabilir salt okunur bellek.
EPROM: Silinebilir ve programlanabilir salt okunur bellek.
EEPROM: Elektrik ile silinebilir ve programlanabilir bellek.

RAM ve ROM Arasındaki Fark Nedir?

En temel fark; RAM'lerin silinip, yazılabilir hafızaya, ROM'ların ise sadece okunabilen hafızaya sahip olmasıdır.

Bir diğer fark ise RAM'lerin geçici hafızaya sahip olması, ROM'ların ise verileri sonsuza dek saklamasıdır.

Elektriği kesildiğinde RAM hafızası silinir, ROM hafızasında elektrik olmasa da veriler kalıcıdır.

RAM fiyatları ROM'a göre pahalıdır.

 

300 ton saman ve 100 ton yonca kül olduGaziantep'in Nurdağı ilçesindeki hayvan çiftliğinde yangın çıktı. İtfaiyenin 24 saat süren çalışması ile söndürülen yangında, 300 ton saman ve 100 ton yonca kül oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber