Geri Dön
GündemRus turistleri bıçaklamıştı! Hakim karşısına çıktı

Rus turistleri bıçaklamıştı! Hakim karşısına çıktı

İstanbul Beşiktaş'ta 3 Rus turiste bıçakla saldıran kağıt toplayıcısı Hasan Hüseyin Yurtseven hakim karşısına çıktı. Turistleri öldürmek gibi bir amacı olmadığını söyleyen Yurtseven, “Durduk yere bana sataştılar. Aşağılayıcı hareketleri vardı. Şahısları tanımıyorum, husumetim yok. Öldürmek için bir nedenim yok, amacım yaralamak da değildi” dedi.

Damla GÜLER / İSTANBUL

Beşiktaş'ta 24 Ocak 2021 tarihinde kağıt toplayıcısı Hasan Hüseyin Yurtseven 3 Rus turiste bıçakla saldırarak yaralamıştı. Olayın ardından yakalanan Yurtseven hakkında, “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 45 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına tutuklu sanık Hasan Hüseyin Yurtseven avukatı ile birlikte katıldı. Müşteki 3 Rus turist ise duruşmaya katılmadı. Duruşmada ilk kez savunma yapan sanık Yurtseven, eskiden garson olarak çalıştığını ancak bir süredir işsiz olduğunu söyledi.

“DURDUK YERE SATAŞTILAR”

Olay günü turistlerin durduk yere kendisine sataştığını söyleyen Yurtseven, “Az çok İngilizce biliyorum ama ne söylediklerini tam anlamadım. Aşağılayıcı hareketleri vardı. Kılık kıyafetim bozuktu. Ya dalga geçiyorlardı ya da benden şüpheleniyorlardı” dedi. Kavganın arbedeye dönüştüğünü anlatan Yurtseven, “Çadır kurmaya gidiyordum. Malzemeler çantamdaydı. Bıçak da çantadaydı. Bıçak denemez, çakı gibi bir şeydi. Ben bıçağı korkutmak için salladım. Yaralandıklarını bilmiyorum” dedi.

“AMACIM YARALAMAK DEĞİLDİ”

Olay anında bir kadının bağırarak kendilerini ayırdığını söyleyen Hasan Hüseyin Yurtseven, “Olaydan sonra çantamı alıp gittim. Ertesi gün camiye gittim. Bıçağı askılığın üstüne bıraktım. Polisler beni camiden aldı” dedi. Uyuşturucu madde kullanmadığını söyleyen Yurtseven, “Sigara bile kullanmıyorum. Bu şahısları öldürmek için bir nedenim yoktur. Kendilerini tanımıyorum. Husumetim yoktur. Amacım onları yaralamak değildi. Ben kimseye sataşmam ama cezaevinde de dışarıda da hep bana sataşırlar. Cezaevinde bulaşıkları yıka diyorlar ben de yıkıyorum. Ben mafya değilim, kabadayı değilim” dedi.

TURİSTLERİN İFADESİ ALINMAYACAK

Alınan savunmanın ardından mahkeme Rus turistlerin yurtdışında oldukları, adreslerinin tespit edilememesi sebebiyle dinlenmelerinden vazgeçilmesine karar verdi. Mahkeme sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Köylülerin ağaç dallarıyla yangın nöbetiManavgat'ın Yeniköy Mahallesinde başlayan ve büyüyerek 4 farklı noktada gün boyu ilerleyen yangına bugün de ekipler tarafından müdahale sürüyor. Gece boyunca esen şiddetli poyraz nedeniyle alevler Ulukapı Sülek Mahallesine kadar geldi. Yangının ilk çıktığı noktaya 25, Manavgat merkeze ise 4 kilometre uzaklıktaki mahalle, jandarma ekipleri tarafından boşaltıldı. Ulukapı Bardaklar Mahallesi'nde yer alan Manavgat İçme Suyu Tesisleri yakınında alevler ağaçları yakarken, mahalle sakinleri rüzgarın da etkisiyle ağaçlardan düşen kozalakların neden olduğu yangını söndürmek için çabaladı. Mahalleli, ellerine aldıkları ağaç dalları ve çalı çırpıyla, bölgede bulunan jandarma ise yanlarında bulundurdukları 5 litrelik su bidonlarıyla yangını söndürmeye çalıştı. Farklı noktalara yangının sıçradığını gören bazı mahalle sakinleri ise koşarak alana geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet