Geri Dön
GündemSaat kaç? Türkiye'de saatler geri alındı mı? 27 Ekim Türkiye saati

Saat kaç? Türkiye'de saatler geri alındı mı? 27 Ekim Türkiye saati

Türkiye'de saat kaç sorusu vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Avrupa'da yaz saati uygulamasından kış saati uygulamasına geçilmesi ile gece yarısından itibaren saatler 1 saat geri alındı. Sabahın erken saatlerinde yola koyulan vatandaşlar ise saatler geri alındı mı sorusuna yanıt aramaya başladı. Mobil telefon ve tabletlerin saat ayarı otomatik olan vatandaşların saatleri 1 saat geri alındı. Yaşanan kafa karışıklığı nedeniyle Türkiye'de saat kaç sorusu sorulmaya başlandı. Peki Türkiye'de şu an saat kaç? Saatler geri alındı mı?

Saat kaç? Türkiye'de saatler geri alındı mı? 27 Ekim Türkiye saati

Avrupa'da yaz saatinden kış saati uygulamasına geçildi. Bu nedenle gece yarısından itibaren saatler 1 saat geri alındı. Sabah saatlerinde yola çıkacak olan vatandaşlar ise Türkiye'de şu an saat kaç sorusuna yanıt aramaya başladı. Türkiye'de ise mobil telefonlar ve tabletlerin saat ayarı otomatik olan vatandaşların saatleri 1 saat geri alındı. Kafa karışıklığı yaratan durum nedeniyle vatandaşlar Türkiye'de saat şu an kaç sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki Türkiye'de şu an saat kaç?

Türkiye 3 yıldır Yaz saati uygulaması kullandığı için saatler ülkemizde geri alınmadı.

SAAT ŞU ANDA KAÇ? TIKLAYINIZ

TÜRKİYE'DE SAATLER GERİ ALINDI MI?

Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanı kararında, gün ışığından daha fazla yararlanmak için bütün yurtta uygulanan mevcut ileri saat uygulamasının (tüm yıl yaz saati, GMT 3) her sene, yıl boyu sürdürülmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.

Kararla, yaz saati uygulanması hakkındaki 23 Ekim 2017 tarihli ve 2017/10921 sayılı Bakanlar Kurulu kararının da yürürlükten kaldırıldığı kaydedildi.

YAZ VE KIŞ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?

Yıl içinde güneş enerjisinden daha fazla yararlanmak amacıyla ülke içinde ortak saat çizgisini mevsime göre değiştirme düşüncesi ortaya çıkmıştır. İlk kez Almanlar tarafından denenen bu metottan istenilen başarı sağlanınca pek çok ülke tarafından yapılmaya başlanmıştır. Türkiye'de yaz mevsiminde 3. saat diliminde yer alan (45° Doğu Boylamı) Iğdır'ın saati, kış mevsiminde ise 2. saat diliminde yer alan İzmit'in (30° Doğu Boylamı) yerel saati ortak saat olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle saatler yazın ileri kışın bir saat geri alınmaktadır.

SOSYAL MEDYA KONUŞUYOR

Öte yandan bazı telefonların saatleri geri alması nedeniyle 'Türkiye'de saat kaç sorusu?' sosyal medyanın gündemine oturdu. Birçok kullanıcı akıllı telefonun azizliğine uğrayarak saatin kaç olduğunu karıştırdı.

'Yıldırım Ekipler' 2 milyon TL’lik soygunu çözdüAvcılar’da şüphe üzerine bir aracı durduran İstanbul Güven Timleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı 'Yıldırım Ekipler' 2 milyon TL’lik soygunu çözdü. Paranın yanı sıra fabrika sahibinin altın madalyonun ve güvenlik kamerasının da çalındığı soygununun detaylarını CNN TÜRK İstihbarat Şefi Nihat Uludağ canlı yayında anlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet