Geri Dön

Şadan Gökovalı kimdir, nereli? Prof. Dr. Şadan Gökovalı kaç yaşında, neden öldü?

Şadan Gökovalı gazeteci ve yazar olarak adını duyurdu. Halikarnas Balıkçısı'nın manevi oğlu olarak eserlerine ön söz yazan isimdir. Şadan Gökovalı eserleri ve şiirleri merakla araştırılıyor. Ünlü yazar 31 Ocak günü hayatı kaybetti. İşte, Şadan Gökovalı hayatı...

Şadan Gökovalı kimdir, nereli? Prof. Dr. Şadan Gökovalı kaç yaşında, neden öldü?

Halikarnas Balıkçısı ile olan bağı nedeniyle de öne çıkan Şadan Gökovalı, Azra Erhat'ın da manevi oğludur. Muğla'da doğan Prof. Dr. Şadan Gökovalı, 1965'te Yılın Gazetecisi seçilmişti. Turizm üzerine eğitimini tamamladı ve TRT dahil çeşitli yayın organlarında görev aldı. Şadan Gökovalı neden vefat etti?

ŞADAN GÖKOVALI KİMDİR?

Gökovalı, 1939 yılında Muğla'nın Gökova beldesinde dünyaya geldi. İzmir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni bitirdi. 1959'da İzmir'de yayın hayatını sürdüren Ege Expres'te gazeteciliğe başladı. 1961 yılında Sarı Basın Kartı aldı. 1965'te Yılın Gazetecisi seçildi.

Turizm üzerine yüksek lisans ve doktora yapan Şadan Gökovalı, İletişim Bilimleri dalında doçent oldu. TRT ve bazı yayın organlarında muhabir ve yapımcı olarak çalıştı. 1980’den sonra Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu ile Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. 1993’te Ege Üniversitesi Çeşme Meslek Yüksek Okulu’nda öğretim görevlisi ve idareci olarak hizmet vermeye başladı. Akademik kariyer olarak 79'da Üniversite doktoru, 94'te ise Üniversite Doçenti, ve Üniversite Profesörü hak ve unvanlarına lâyık görüldü. Son olarak da İzmir Yaşar Üniversitesinde öğretim üyeliği yaptı. İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye İletişim Vakfı, İzmir Turist Rehberleri Odası, Onursal Üyeliği "İleri Yaş Dostu" ödüllerine değer görüldü.

Yirmiden fazla kitabı çeşitli dillerde yayımlandı. 31 Ocak 2021 tarihinde, gırtlak kanserinin tekrar nüksetmesi sebebiyle Muğla'da hayatını kaybetti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macron ile görüştüCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile video konferans aracılığıyla görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Türkiye-Fransa iş birliğinin çok ciddi bir potansiyeli olduğuna inandığını dile getirdi. Erdoğan, "Avrupa'dan Kafkaslara, Orta Doğu ve Afrika'ya uzanan geniş coğrafyada güvenlik, istikrar ve barış çabalarına önemli katkılar sağlayabiliriz" sözlerine yer verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet