Geri Dön

Sağlık Bakanı Akdağ: Domuz gribi aşısını dünyada ilk kez Türkiye kullanacak

BURSA’nın İznik İlçesi’ne bayram tatili için gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, dünyanın korkulu rüyası haline gelen domuz gribine karşı geliştirilmekte olan aşının ekim ayının ikinci yarından itibaren toplu kullanıma hazır hale geleceğini belirterek, “Dünyada aşıyı kullanacak ilk ülkelerden biri olacağız” dedi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ramazan bayramının üçüncü günü ailesiyle birlikte İznik İlçesi’ne geldi. Kız kardeşi Berrin Akın ve fındık ticareti yapan eniştesi Kemalettin Akın’ı ziyaret eden Akdağ, kız kardeşinin İznik Aydınlar Köyü mevkiindeki yazlıkta dinlendi. Basketbol oynayarak stres atan Bakan Akdağ, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İLK KULLANACAK ÜLKE TÜRKİYE
Akdağ, dünyanın korkulu rüyası haline gelen H1N1 virüsüne karşı üretim aşamasında olan Domuz Gribi aşısı hakkında bilgi verdi. Akdağ, “Şu an domuz gribine karşı uygulamaya başlanan bir aşı yok. Firmalar aşı geliştirdiler ancak, toplu olarak kullanılacak aşamaya gelmedi. H1N1 aşısını Türkiye dünyada ilk temin edecek ülkelerden biridir. Şu an firmalarla yaptığımız anlaşmalar, Ekim ayının ikinci yarısından itibaren firmalar bize de aşı temin etmeye başlayacaklar. Önümüzdeki altı ay içerisinde bir taraftan aşı geldikçe özellikle risk gruplarındaki çocuklara, hamilelere, sürekli hastalığı olanlara bu aşıyı yapacağız. Bu konuda Maliye Bakanlığımız sağ olsun çok ciddi para ayırdı” dedi.

GELİŞMİŞ ÜLKELERİ KISKANDIRIYORUZ
Recep Akdağ, sağlık reformunda yeniliklere imza atmaya devam ettiklerini de söyleyerek, “Geri dönüşüm programı ile vatandaşımız sağlık hizmetini çok iyi almakta. Önümüzdeki iki yıl içerisinde çok daha iyi sağlık hizmeti alacak yeni sistemlere başlıyoruz” dedi.

Bu yeni sistem içerisinde randevu sistemine geçileceğini vurgulayan Akdağ, “Bu konuda pilot çalışmalarına başladık. Bursa ve İznik’te bu çalışmaların içerisinde. Hava ambulansı sistemleri de başladı. 2010 yılının sonuna kadar aile hekimliğini yaygınlaştıracağız. Vatandaşlarımız bizim zamanımızda sağlık hizmetine ulaşmaya başladı. Türkiye’de verilen sağlık hizmeti komşu ülkeler bir tarafa bir çok gelişmiş ülkeyi kıskandıracak durumda” diye konuştu.

Deprem bölgesinde yer alan İznik Devlet Hastanesi’nin zeminin çürük çıkması üzerine kendisine herhangi bir bilgi verilmediğini belirten Akdağ, konunun takipçisi olacağını söyledi.

İsrail savaş uçakları Gazze'yi vurmaya devam ediyorİsrail savaş uçakları, abluka altındaki Gazze Şeridi'ni vurmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber