Geri Dön
GündemSağlık Bakanı Koca müjdeyi verdi: TURKOVAC acil onay aşamasında

Sağlık Bakanı Koca müjdeyi verdi: TURKOVAC acil onay aşamasında

Sağlık Bakanı Koca, yerli aşı TURKOVAC’ın acil kullanım onayı başvuru aşamasına geldiğini belirterek, “Onay alması halinde ekim ayı içinde seri üretime geçeceğiz” dedi. Koca, aşılamada 100 milyon doz eşiğinin de aşıldığını duyurdu.

Sağlık Bakanı Koca müjdeyi verdi: TURKOVAC acil onay aşamasında

 

AYKUT YILMAZ / ANKARA - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün saat 12.54’de uygulanan toplam aşı dozu sayısında Türkiye’nin 100 milyona ulaştığını açıkladı. Yerli aşı TURKOVAC ile ilgili de müjde veren Koca, “TURKOVAC acil kullanım onayına müracaat edebilecek aşamaya geldi. Onay alması halinde ekimde seri üretime geçeceğiz” dedi. Bakan Koca, salgınla mücadelede dün için “Simge bir gün” diyerek rutinin dışında düzenlediği basın toplantısında özetle şöyle konuştu:

100 MİLYON DOZ: 18 aydır süren mücadelemizde kutlanmaya değer bir gün. Saat 12.54’de toplam aşı dozu sayısında 100 milyona ulaştık. 100 milyonuncu doz aşı Kocaeli Gebze’de bir hastanemizde yapıldı. 36 yaşındaki yurttaşımıza, aşıyı uygulayan hemşire arkadaşımıza, aşıdan sorumlu doktorumuza teşekkür ediyorum. 18 yaş ve üzeri nüfusta ilk doz aşı oranı yüzde 82, ikinci doz aşı oranımız yüzde 63,8, 6 milyon 32 bin kişi ise tam doz aşısını yaptırmamış durumda. İlk doz aşısını olup ikinci dozu henüz yaptırmayan 11.3 milyon kişi bulunuyor. İkinci doz aşılarımızı yaptıralım. Hatırlatma dozu zamanı gelen yaklaşık 6 milyon insanımız var. Bu akşam yarına randevu almalarını, vakit kaybetmeden hatırlatma dozunu yaptırmalarını rica ediyorum.

VAKALAR NEDEN DÜŞMÜYOR: 100 milyon doz aşıya rağmen dünkü (önceki gün) tabloda vaka sayısı neden 23 bin 914? Tam doz aşılama oranında henüz yeterli düzeye ulaşamadık. Tedbirleri ise ne yazık ki eski ciddiyetle sürdürmüyoruz. Öte yandan virüsün yeni varyantları daha hızla yayılıyor, sonuçları ise ciddi riskler doğuruyor. Bilim Kurulumuzun aşıda hatırlatma dozunu programa alması olası risklerin önünü kesmiştir. Bu uygulamaya gitmemiş olsaydık mevcut şartlarda bugün olduğundan daha fazla can kaybı yeni vaka sayısıyla karşılaşabilirdik. Çözüm tam doz aşıdır.

SERİ ÜRETİM EKİMDE: 100 milyon doz aşıyı tamamladığımız bugün önemli müjdem daha var. Yerli aşımız TURKOVAC acil kullanım onayına müracaat edebilecek aşamaya geldi. Bir tesiste üretimine başladığımız TURKOVAC aşımız bugün ikinci tesiste daha seri üretilecek altyapıya ulaştı. Onay alması halinde ekim ayı içinde seri üretime geçeceğiz.

MU VARYANTI: Toplumda yüzde 90’ın üzerinde Delta varyantı var. Mu varyantıyla ilgili olarak iki vaka olduğunu söylemiştik. Bu iki vaka da İstanbul’da, iki vaka da ayaktan takip edilen ciddi bir sorunu olmayan, yakından takip ettiğimiz vakalar.

15 MİLYON KİŞİ İNAKTİF AŞI OLDU: Toplam 15 milyon kişi inaktif aşı yaptırdı. Yaklaşık 6 milyonu hatırlatma dozunu daha yaptırabilmiş değil. İnaktif aşı olan Sinovac’ın takibinde üçüncü aydan sonra koruyuculuğun azaldığını görerek erken dönemde üçüncü hatırlatma dozunun uygulanması gerektiğine karar verdik. Hatırlatma, mRNA aşıları için gerekli olacak mı? İsrail gibi örneklere bakıldığında gerekli olacak görünüyor. Bunun zamanı 8-9 ay sonra olabilir. Şu an mRNA aşısı için hatırlatma dozunun gerekmediğini söyleyebiliriz.

‘Sahte PCR’ın yaptırımı ağır olur’

SAHTE AŞI KARTI/PCR TESTİ: Biz aşıları kimlerin yapması gerektiğini biliyoruz. Kime izin verdiğimizi biz biliyoruz. Bu aşıyı yaptıran birimleri de yakın takip ediyoruz dijital ortamda. Bununla ilgili şu an somut, bu anlamda bir istismarın yapıldığı bilgisi bize gelmedi. Ama bununla ilgili ben olacağını düşünmek istemiyorum. Olursa da müeyyidenin güçlü olacağını bu konuda yapılması gereken uygulama ne ise bundan hiçbir şekilde çekinmeyeceğimizi ifade etmek istiyorum.

‘Okullar taranacak’

OKULLARDA VAKA SAYISI: Şu an için ciddi bir oran olmadığını söyleyebilirim. Biz ayrıca pazartesi gününden itibaren illerimizde bazı okullarımızda örnek olabilecek okullarımızı ayrıca öğrencileri de taramak istiyoruz. Rastgele taramayı yapıp, bu anlamda belirtisi olmadan, toplumda veya öğrencilerimizde salgının, virüsün yaygınlığını görmek için yapmış olacağız pazartesiden itibaren.

ÖĞRETMENLER: Öğretmenlerimizin iki doz yaptırma oranı yüzde 77’yi buldu. En az bir doz aşısını yaptıranların oranı yüzde 90’ı geçti. Hastalığı geçirenlerin oranı ise yüzde 4.4’lerde. Yani şu an yüzde 95’lere yakın aşılanmış olan ve koruyuculuğu olan kişilerden bahsediyoruz.

257 can kaybı 23 bin 846 vaka

Türkiye’de dün 314 bin 793 Kovid-19 testi yapıldı, 23 bin 846 kişinin testi pozitif çıktı, 257 kişi hayatını kaybetti. İyileşenlerin sayısı ise 31 bin 322 oldu. Dün yapılan toplam 685 bin 318 doz aşıyla 18 yaş üstü nüfusta birinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 82,05, ikinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 63,80 olarak kayıtlara geçti. Türkiye’de bugüne kadar yapılan aşı sayısı da toplam 100 milyon 267 bin 925’e yükseldi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
İki otomobil kavşakta çarpıştı: 5 yaralıTokat'ın Erbaa ilçesinde iki otomobilin kavşakta çarpıştığı kazada 5 kişi yaralandı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler