Geri Dön

Sahra hastanesi nedir, sahra anlamı nedir? Sahra hastaneleri nerede kuruluyor? Bakan Koca açıkladı

Corona virüs tedbirleri nedeniyle yapımına başlandığı açıklanan ve kısa süre içinde açılması beklenen sahra hastaneleri ile ilgili merak edilenleri bir araya getirdik. Peki Sahra hastanesi nedir, sahra ne demek? Sahra hastaneleri nerede kurulacak? İşte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı ayrıntıları...

Sahra hastanesi nedir, sahra anlamı nedir? Sahra hastaneleri nerede kuruluyor? Bakan Koca açıkladı

SAHRA NE DEMEK?

Yerleşim yerlerinin dışında kalan, çoğu boş ve geniş yer, dağ bayır, kır.

SAHRA HASTANELERİ NELERDİR?

Sahra hastaneleri felâket mağdurlarına güvenli sağlık hizmetleri sunmak için önceden belirlenmiş, güvenli bölgelerde hastaların tedavisini sürdürmek amacıyla afetlerden sonra kurulan geçici hastanelerdir.

Dünya Sağlık Örgütü hastanelerin hasar görmediği ve çalışmasında risklerin saptanmadığı durumlarda yeni bir sahra hastanesinin kurulması önermese de birçok afet durumunda hastaneler ya hasar görür ya da kullanılması riskli hale gelir. Böyle durumlarda risk analizi yapılarak belirlenen uygun alanlarda idari, hastaneye kabul, operasyonel, lojistik ve insani yardım hizmetleri birimlerini de içeren sahra hastaneleri kurulmalıdır. Sahra hastanesinin yapısında bulunması gereken birim ve bölümler, kullanılabilecek malzemeler felâketin büyüklüğüne, ulusun ve hastanenin mali kaynaklarına bağlı olarak değişir. Sahra hastaneleri kurulum amacı ve sürelerine baktığımızda; erken tıbbi bakımda 48 saatlik, ileri tıbbi bakımda 15 gün veya hasarlı tesislerin yerine, inşa/onarım süreci boyunca geçici bir tesis olarak iki aydan iki yıla veya daha fazla süre boyunca hizmet vermeye devam edebilir.

SAHRA HASTANELERİ NERELERDE KURULACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı 'İstanbul'a 2 yeni salgın hastanesi kurulacak' açıklamasının ardından Sancaktepe ve Atatürk Havalimanı'nda çalışmalar başladı. Kurulacak hastanelerin 45 gün içerisinde bitmesi planlanıyor.

Yeşilköy Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe’de kurulacak 1000 yataklı sahra hastanesi çalışmalarına başlandı.

Atatürk Havalimanı alanında bin yataklı bir hastanenin plan-proje çalışmasının devam ettiğini belirtilirken Sancaktepe’de de kurulacak bin yataklı hastanenin yapımı başladı.

Fethiye'de, 14 gündür kayıp olan dağcının cansız bedenine ulaşıldıMuğla'nın Fethiye ilçesinde 14 gün önce kaybolduğu bildirilen dağcının cansız bedeni bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber