Geri Dön
GündemSahte çeklerle 7,5 milyon TL dolandıran suç örgütünün 4 üyesi daha yakalandı

Sahte çeklerle 7,5 milyon TL dolandıran suç örgütünün 4 üyesi daha yakalandı

Kayseri'de kurdukları paravan şirketle karşılıksız, sahte çek verip 22 ilde 68 kişiyi 7,5 milyon TL dolandırdıkları iddiasıyla 16 kişinin tutuklandığı soruşturma kapsamında aranan 4 şüpheli de yakalandı.

Sahte çeklerle 7,5 milyon TL dolandıran suç örgütünün 4 üyesi daha yakalandı

Kayseri Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik Dolandırıcılık Büro Amirliği ekiplerince, savcılık koordinesinde, kentte organize şekilde nitelikli dolandırıcılık ve resmi belgede sahtecilik olaylarını gerçekleştirdikleri yönünde bilgiler alınan şüphelilere yönelik ocak ayında çalışma başlatıldı. Yaklaşık 10 ay süren teknik takip sonucu S.D. liderliğinde kurulan suç örgütünün dolandırıcılık amaçlı paravan şirketler kurup bankalarda ve mağdurlar üzerinde güven sağlamak amacıyla farklı bankalardan çek talebinde bulundukları, bu çekleri gerçekte herhangi bir ticari faaliyet olmaksızın örgüt liderinin talimatları doğrultusunda yatır-çek yapmak suretiyle banka portföyünü yükselttikleri, aldıkları çok sayıda çekin bir kısmını satmak bir kısmını ise ürün satın almak amacıyla piyasaya sürdükleri belirlendi. Şüphelilerin paravan olarak kurulan şirketleri belirli bir süre sonra iflas ettirdikleri tespit edildi. Şüphelilerin, başta Kayseri olmak üzere 22 farklı ilde ikamet eden yaklaşık 68 kişiye yaklaşık 7,5 milyon lira tutarında karşılıksız sahte çek vererek mağdur ettiği ve haksız kazanç sağladığı belirlendi.

‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek ve örgüte üye olmak’, örgüt faaliyeti çerçevesinde ‘nitelikli dolandırıcılık’ ve ‘resmi belgede sahtecilik’ suçlarını işledikleri belirlenen 20 kişinin yakalanmasına yönelik çalışma başlatıldı. Bu kapsamda 5 Kasım’da gözaltına alınan 16 şüpheli, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. 4 kişi ise, polisin İzmir’de gerçekleştirdiği operasyonla yakalandı. Gözaltına alınan 4 şüpheliden 2’si İzmir’de çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Ö.Ç. ve Ö.G. ise Kayseri’ye gönderildi. Emniyette işlemleri tamamlanan 2 şüpheli adliyeye sevk edildi.   

 

Beklenen kar başladı! Bursa-Ankara yolu ulaşıma kapandı
Çağlayan Adliyesi'nde silah sesleri! Polise bıçaklı saldırı
Cenazesi doldu taştı! Peş peşe ölümlerin ardından...
AK Parti'den EYT müjdesi! 2022 yılı içerisinde...
Yer: Ankara! Köprüyü çalıp götürdü
Tüm tahminleri doğru çıktı... İşte Simpsonlar'ın 2022 kehanetleri!
Tuba Büyüküstün ile Murat Boz arasında neler oluyor?
İşte Burak Yılmaz ve Kuntz'un 'The Best' için verdiği oylar!
Türkiye'de de üretildi! Zeytinyağı ile eş değer
Kan donduran kayıt! Evcil maymunu arkadaşını parçaladı
Survivor'da sert düşen Evrim'in gözyaşları: Annemi istiyorum!
İstifa ve kongre çağrılarının ardından Başkan Ali Koç kararını verdi
Radikal karar! Gelmiş geçmiş en iyileri satıyor...
Kayseri'de korkutan deprem! Peş peşe flaş açıklamalar...
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Çarşamba Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler