Geri Dön
GündemSakka çıldırdı salondan atıldı

Sakka çıldırdı salondan atıldı

İstanbul'da 15 ve 20 Kasım 2003'de İstanbul'daki bombalı saldırıları düzenleyen El Kaide'nin üst düzey görevlisi olmakla suçlanan Louai Sakka, Yargıtay'ın bozma kararından sonra ilk kez hakim karşısına çıktı.

HSBC BANKASI VE İNGİLTERE BAŞKONSOLOSLUĞU AVUKATLARI DA MÜDAHİL OLARAK KATILDI-

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Louai Sakka, Hamed Obysi ve Baki Yiğit ile 4 tutuksuz sanık katıldı. Duruşmada ayrıca HSBC Bankası ve İngiltere Başkonsolosluğu avukatları da müdahil olarak hazır bulundu.

SAKKA 10 SAYFALIK SAVUNMA OKUDU

Yargıtay’ın bozma ilamı sorulan Baki Yiğit, “Ağırlaştırılmış müebbet konusunun bozulmasında hemfikirim. Fakat yöneticilikten yargılanmam konusunda isabetli olmadığını düşünüyorum" dedi.

Hamed Obysi ise, Yargıtay’ın kararının lehine mi yoksa aleyhine mi olduğunu bilmediğini söyleyerek avukatıyla görüşmek için süre istedi. Yargıtay’ın hangi nedenle kararı bozduğunu anladığını söyleyen Sakka ise, 10 sayfalık bir savunma dilekçesi okudu.

BESMELE İLE BAŞLADI, CIA ÜSSÜNE SALDIRIYA ‘KAHRAMANLIK’ DEDİ

Savunmasına besmele ile başlayan ve Azap suresinden bir bölüm okuyan Sakka, Afganistan'da Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatının (CIA) üssüne saldırı düzenleyen Humam Halil Ebu Mulal El Belevi'nin eyleminin bir kahramanlık olduğunu söyledi.

CIA ÜSSÜNE YÖNELİK SALDIRIYI 7 AY ÖNCE SÖYLEDİM

El Belevi’den “kardeşim" diye bahseden Sakka, Afganistan’da bulunan Türk birliklerine tehditler yağdırdı. El Belevi’nin düzenlediği saldırıyı, saldırıdan 7 ay önce Kandıra’daki duruşmada söylediğini belirten Sakka, Afganistan’da bulunan Türk birliklerine yönelik saldırı planlarıyla ilgili mesaj verdi.

TÜRK ORDUSU HEDEF TAHTASINA KONDU, AĞIR ZAYİAT VERECEK

Sakka, Türk birliklerinin oradaki işbirlikçiler tarafından köprü olarak kullanıldığını öne sürerek, “Türk askeri araçlarına dışarıdan bakılınca içeride Türk askeri gözüküyor. Ancak araçlarda CIA ajanları var. Halk bu gerçeği anlamalı. Askerlerin buna devam etmeleri durumunda başlarına ne tür felaketlerin gelebileceği konusunda kendilerini uyarmak istiyorum. Türk ordusu, direnişçi mücahitlerin kendilerini affetmesi mümkün olmayan faaliyetlere batmıştır. Diğer NATO birlikleri ile birlikte ağır zayiat verecek, hedef tahtasına konmuştur

Türk halkına bir dost olarak sesleniyorum.Çocuklarınızı Afganistan’dan kurtarın. Yoksa Antalya’da golf sahalarında golf oynayan komutanlar tarafından gelecek telefonlara hazırlıklı olun" dedi.

EL KAİDE İLE ERGENEKON İLİŞKİLENDİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR-

Sakka, El Kaide ile Ergenekon ‘un ilişkilendirilmeye çalışıldığını da ifade ederek polisin bu konuda malzeme üretmekte sıkıntı çekmediğini iddia etti. Türkiye’deki El Kaide operasyonlarının komplo olduğunu ve bunların kimin tarafından yapıldığını anlayamadığını söyleyen Sakka, hükümetin bu kişilerin yüzde 98’inin El Kaide ile bağlantısının olmadığını bildiğini kaydetti. Sakka, “El Kaide’nin Türkiye’ye karşı eylemsizlik kararını bildikleri halde, böyle operasyonların başlatılması ne kadar akılcı. Yarın bu işin zararını hesap etmeliler. Bu yargının arkasında yapılanmış bir odağın işi de olabilir. Eğer öyleyse El Kaide üyesi denerek tutuklananlar Ergenekon tutuklamalarına karşı rehin tutuluyor" diye konuştu.

İSTANBUL PATLAMALARININ EL KAİDE İLE BAĞLANTISI YOK

İstanbul patlamalarının El Kaide ile bağlantısının olmadığını iddia eden Sakka, “Eylemlerde yer alan bazı sanıkların sadece Afganistan’da bulunmuş olmaları nedeniyle olay El Kaide’ye mal edildi. Olayı üstlenen Ebu Hafs El Mısri’nin tugaylarının sanal olduğunu ortaya çıkardı. Benim bu olayla hiçbir şekilde ilgim yok. Ben Akdeniz’de bulunan İsrail askerlerini taşıyan bir gemiyi havaya uçurmak için çalışma yapıyordum" dedi.

Savunmasının sonunda Sakka, zarfın içinden İsrail bayrağı çizilmiş bir kağıt çıkardı. Sakka, “Bunun yeri burasıdır" diyerek kağıdı ayaklarının altına aldı. Ardından tutukluların oturtulduğu demir bölümün dışına kağıdı çıkaran Sakka, ayaklarını da demir parmaklıkların arasından çıkarıp kağıdı tekrar ezmek isteyince Mahkeme Başkanı, askerlere “Kaldırın şu kağıdı" dedi. Bunun üzerine Sakka, kağıdı ayaklarıyla yırttı. “Şov yapma" diyen Mahkeme Başkanı’nın salondan çıkarılması talimatını verdiği Sakka, “Yaşasın mücahitler, kahrolsun İsrail" diye bağırdı.

MAHKEME BAŞKANI OLAYI TUTANAĞA YAZDIRDI

Sakka’nın çıkarılmasının ardından Mahkeme Başkanı, “Sanığın zarf içinden çıkardığı kağıttan İsrail bayrağı olduğu belirtilen kağıt parçasını yere koyup üzerine basarak duruşma salonunda şova yönelik hareketlerde bulunduğu görüldü. Duruşmanın disiplinini bozucu davranışları nedeniyle duruşma salonundan çıkarılmasına karar verildi" diye tutanağa yazdırdı.

ARACA BİNDİRİLİRKEN YİNE İSRAİL BAYRAĞI ÇİZİLİ KAĞIDI ÇİĞNEDİ

Duruşmanın ardından cezaevi aracına götürülen Sakka, askerlerin arasında olduğu sırada elindeki yine İsrail bayrağı çizilmiş kağıdı yere bıraktı ve çiğnedi. “Kahrolsun İsrail" diye bağıran Sakka, askerler tarafından cezaevi aracına bindirildi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Cumhuriyet Savcısı Savaş Kırbaş ise sanık Baki Yiğit’in tahliyesini talep etti. Tahliye talebini reddeden mahkeme ise 3 sanığın da tutukluluk halinin devamına karar verdi. Duruşma 14 Mayıs’a ertelendi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
MİT'in yakaladığı MOSSAD ajanından 'yalan makinesi' itirafıİsrail gizli servisi MOSSAD’ın Türkiye’deki 15 kişilik şebekesine düzenlenen operasyonla örgütün çalışma sistemine ilişkin önemli ayrıntılar ortaya çıktı. MOSSAD’ın Avrupa ve Türkiye’de ajanlarını yalan makinesi testine tabi tuttuğu da belirlendi. Yakalanan casuslardan R.A.A. ifadesinde, 'Oda içinde oda vardı. Bana Türkiye’de hedef şahıslarla ilişki kurmam ve bilgi almam söylendi. 28 Haziran’da Türkiye’ye döndüm.' şeklinde konuştu.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler