Geri Dön
GündemBaşakşehir Şehir Hastanesi açılıyor! Sakura nedir, ne anlama geliyor? Başakşehir Şehir Hastanesinde adı geçen Sakura Japonca bir kelime mi?

Başakşehir Şehir Hastanesi açılıyor! Sakura nedir, ne anlama geliyor? Başakşehir Şehir Hastanesinde adı geçen Sakura Japonca bir kelime mi?

Başakşehir Şehir Hastanesi açılışı yapılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Japonya Başbakanı Abe'nin telekonferans yöntemi ile katılacağı açılış ile 11 Şehir hastanesi devreye alınmış oluyor. Başakşehir Çam ve Sakura Şehir hastanesinde Sakura isminin yer almasının ardından vatandaşlar Sakura nedir, ne anlama gelmektedir sorularına yanıt aramaya başladı. Peki Sakura ne demek, Japonca bir kelime mi?

Başakşehir Şehir Hastanesi açılıyor! Sakura nedir, ne anlama geliyor? Başakşehir Şehir Hastanesinde adı geçen Sakura Japonca bir kelime mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Japonya Başbakanı Abe tarafından bugün açılacak olan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanelerinin reklamı birçok TV ekranında dönmeye başladı. Reklam filmini izleyen vatandaşlar Başakşehir Şehir Hastanesinde isminde geçen Sakura anlamı nedir sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki Sakura ne demek, ne anlama geliyor?

SAKURA NEDİR, NE ANLAMA GELİYOR?

Japonca bir kelime olan Sakura'nın Türkçesi “Kiraz Çiçeği” anlamındadır. Sakura, meyve vermeyen bir tür "Kiraz Ağacı"dır. Prunus cinsinden birkaç ağacın herhangi birinin çiçeğidir. Sakura Japon kültüründe büyük bir öneme sahip olup Japonya'nın ulusal simgelerinden biridir.

Bu çiçek martın son haftası ile nisanın ilk haftası açar ve Japonya’da bu dönem kutsal sayılır. Öyle ki hava durumundan sonra bir de “Sakura Durumu” verilir. Çiçeklerin açtığı bu dönem Japonya’nın en çok turist kabul ettiği dönemdir.

19 yıl sonra aydınlatılan cinayetin 2 şüphelisi suçlamaları kabul etmediKocaeli'nin Derince ilçesinde, 2001 yılında darp edildikten sonra boğularak öldürülen Kasım Aydın'ın (20), 19 yıl sonra yakalanan katil zanlıları Hidayet İlkme ve Tamer Korkmaz'ın yargılanmasına başlandı. Suçlamayı kabul etmeyen zanlılardan Aydın'ın cep telefonunu İstanbul'da sattığı belirlenen İlkme ise, savunmasında para ile satın aldığını söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet