Geri Dön

Salacak’ta pozitif ayrımcılık

Mustafa Usta, 20 yıl boyunca her gün saat 16.00’da otizmli oğlu ile Salacak Sahile gelip buradaki ağacın gölgesinde çay içti. Oğluna tedavi gibi gelen ağacın kesilmesi üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) yardım istedi. Ağacın kesilmesi ile oğlunun psikolojisinin olumsuz etkilendiğini belirten baba, belediyeden bölgenin tekrar ağaçlandırılmasını talep etti.

Salacak’ta pozitif ayrımcılık
GÜLDEN ÇOKTAN İstanbul

 

Büyükşehir Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı, babanın ricasını geri çevirmedi. Ağaçların yerine dikilen fidanlar büyüyünce otizmli Murat Usta ağacına kavuştu. Büyükşehir Belediyesi tarafından asılan tabela ile alanın sadece otizmli vatandaşların kullanabileceği bilgilendirmesi yapıldı. Ailelerin daha rahat oturabilmesi için de alana banklar yerleştirildi.

Yaygınlaştırılacak

İBB park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Prof.Dr. Yasin Çağatay Seçkin, İstanbul’da otizmli bireylerin yeşil alanlarda daha fazla vakit geçireceği alanların sayısını artıracaklarını ifade ederek, “Geçmişte yaşananları öğrendikten sonra biz bu alanda bir takım noktalar oluşturmaya karar verdik. Bu onlardan ilki. Öncelikli olarak olayın yaşandığı mekanı ele aldık ve mekanda varlığını sürdüren ağaç türünün otizm ile olan ilişkisine de dikkat ederek, boğaza karşı sakin bir oturma alanı oluşturmaya çalıştık. Otizm Dernekleri Federasyonu üyelerinin yönlendirmeleri ile çevre etkilerinden uzak benzeri sakin noktalar oluşturacağız. Bunların dışında, açık hava sınıfları olarak tanımlayabileceğimiz eğitim bahçeleri planlalıyoruz” dedi.

Sürücülerin dikkatsizliği kazaya neden olduEylül ayında meydana gelen trafik kazalarından bazıları Kent Güvenlik Yönetimi Sistemi kameralarına yansıdı. Ülke genelinde meydana gelen trafik kazalarının sürücülerin dikkatsizliği ve kuralların ihlali sonucunda meydana geldiği görüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber