Geri Dön
GündemŞampuanınız besin alerjisi yapabilir

Şampuanınız besin alerjisi yapabilir

Besin Alerjisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Dost Zeyrek ve Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, çocuklarda son yıllarda artış gösteren besin alerjisinde, şampuan ve deterjan gibi temizlik maddelerinin rolünün olabileceğini gündeme getirdi.

Şampuanınız besin alerjisi yapabilir

Özellikle klor içeren temizlik malzemelerinin, solunum yolu bariyeri yanında deri bariyerinin bozulmasında da etkili olabildiğini dile getiren Zeyrek ve Akçay, şu uyarılarda bulundu:

Çift durulama

“Bozulmuş deri bariyeri, besin proteini içeren sabun, şampuan ve nemlendiriciler daha kolay besin alerjisi gelişmesine neden olabilir. Bulaşıkta kullanılan temizlik maddelerinin kalıntıları da bağırsak bakteri çeşitliliğini kötü yönde etkileyerek özellikle bağırsak geçirgenliğine neden olarak besin alerjisi gelişmesine neden olabilir. Bu nedenle kalıntı bırakma özelliği düşük hipoalerjenik olan temizlik ürünlerinin tercih edilip çift durulama yapılması faydalı olabilir. Sabun, şampuan ve nemlendiriciler içindeki besin proteinleri besin alerjilerine davetiye çıkarıyor. Bazı sabunlarda bulunan buğday, süt, soya gibi proteinlerin cilde temasla bu besinlere alerji gelişmesi arasında ilişki bulunmuştur. Besin proteinlerine deri yoluyla maruz kalmanın besin alerjisi hassasiyetini artırdığı bildirilmiştir. Bebeklerde kullanılan ürünlerin içinde besin proteinlerinin bulunmaması besin alerjisi gelişmesini önlemede faydalı olacaktır.”

18 Haziran koronavirüs tablosu belli oldu! İşte günlük vaka sayısı...Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu belli oldu. Türkiye'de son 24 saatte 224 bin 128 Kovid-19 testi yapıldı, 5 bin 575 kişinin testi pozitif çıktı, 59 kişi hayatını kaybetti. Vaka ve vefat sayısında düne göre düşüş gözlemlendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet