Geri Dön
GündemSanat kısa ‘çöp’ten çıktı

Sanat kısa ‘çöp’ten çıktı

Eserlerini çöpe atarak, ‘Kafalar Hep Karışık’ adlı sergi düzenleyen sanatçı Efe Işıldaksoy, Sevgililer Günü’nde sanatçılarla eserlerini çöpe attı; talep çok olunca kura çekildi...

Sanat kısa ‘çöp’ten çıktı

Arnavutköy’de bir Sevgililer Günü akşamı. İskelenin karşısındaki balıkçılar mumları, mezeleri, yemekleri, tatlılarıyla sevgililer için hazırlanmış. El ele göz göze birbirine hediye veren çiftler var masalarda. İskele tarafında ise bambaşka bir ‘hediyeleşme’ yaşanıyor. Yaklaşık 10 kişilik bir grup, az sonra çöpe atılacak sanat eserini almak için hazır bekliyor. 2013’ün Kasım ayından bu yana Türkiye’nin farklı yerlerinde eserlerini çöpe atarak, ‘Kafalar Hep Karışık’ adlı devam eden bir sergi düzenleyen Efe Işıldaksoy’un projesinin devamı bu.
Önceki gün Işıldaksoy, sergisine yeni bir boyut kazandırdı. Dünyanın dört bir yanından sanatçıları 14 Şubat Sevgililer Günü’nün temsil ettiği tüketim kültürünü protesto etmek amacıyla sergisine katılmaya çağıran sanatçı aralarında Mehmet Turgut’un da bulunduğu çok sayıda sanatçıyla birlikte dün farklı noktalarda eserlerini çöpe attı. Sanatçı projesine katılmak isteyen herkese yaptığı çağrıda “Yaşadığınız şehirdeki bir çöpü seçin. Yaptığınız resmi, heykeli, çektiğiniz fotoğrafı, şiirinizi, yapabildiğiniz en güzel yemeği, el emeği bir örgüyü, dilerseniz kısa bir performansınızı alın, kısacası sanatınızla birlikte, seçtiğiniz çöp tenekesine, duyurduğunuz saatte gidin ve oradakilerle karşılıksız paylaşın,” dedi.

AKRABASINI GETİREN VAR
İşte bu çağrıya yanıt verenlerden ikisi Erdinç Toğulga ve eşi Aslı Şarman Toğulga’ydı. Her ikisi de tasarımcı olan çiftin yapıtlarını nerede ne zaman çöpe atacaklarını Efe Işıldaksoy sosyal medya üzerinden duyurdu. Almak isteyenler de saat 19.00’da Arnavutköy İskele’sinde toplandı. Eseri almaya gelen kalabalık yüzünden eseri çöpe atmaya gerek kalmadı. “Peki, kalabalık olunca kim alıyor?” diye sorduğumuzda da, “Çöp çekiyoruz” dediler. Işıldaksoy, “Akrabasını getirip çöp çektiren var şansı yükseltmek için,” diye de ekledi. Kısa çöpü çeken Ceren Ateş eseri kazandı. “Çok mutluyum şu anda belli etmemeye çalışıyorum ama aşırı mutluyum. Bu eseri almak için Bostancı’dan geldim,” dedi. Kaybedenler üzülürken yeni arkadaşlıklar da kuruldu. Efe Işıldaksoy ise, bir sonraki eserin çöpe atılacağı yer olan Beşiktaş’a oradan da Cihangir’e ünlü fotoğrafçı Mehmet Turgut’un eserinin çöpe atılacağı yere geçti. Mehmet Turgut’la uzun yıllardır arkadaş olduklarını belirten Efe Işıldaksoy, “Mehmet her projemde desteklemiştir beni. Burada da ünlü bir fotoğrafını çöpe atacak,” dedi. Sanatçı projesinin tamamını belgesel olarak da çektiğini söyledi:

‘Amacım dostluk’
“14 Şubat’ta eserini çöpe atmak için bana başvuranlar arasındaysa bir ayrım yapmadım. Yaklaşık 80 küsur eser geldi, hepsini kabul ettik. Hepsi bu akşam farklı yerlerde çöpe atılıyor. Benim eserimse, Avustralya’da bir arkadaşım tarafından çöpe atıldı. Hani insanlar artık komşularını bile tanımıyorlar ya, amacım bu yolla dostlukların kurulması. Kim bilir belki insanlar birbirine daha iyi davranır küçük de olsa bir şeyleri değiştiririz,” dedi. Işıldaksoy da amacına ulaştı: Sevgililer Günü ve temsil ettiği tüketim kültürünü eleştirdi, dostluk ve sanat kutlandı.

Haritadan takip

Eserleri çöpten almaya gelenlerin bazıları da yaptıkları haritaya göre hareket edip, şanslarını denediler. Gün içinde Efe Işıldaksoy’un paylaştığı eserlerden en beğendiklerini seçenler ellerinde bir listeyle sıra sıra eserlerin atılacağı çöplere koşup şanslarını denediler.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Tekvando kursunda karnına aldığı darbe kanserli tümörün bulunmasını sağladıDiyarbakır'ın Ergani ilçesinde tekvando kursunda karnına isabet eden tekmeyle yaralanan 8 yaşındaki Ahmet Kaya'nın, tespit edilen kötü huylu tümör nedeniyle karaciğerinin üçte biri alındı. Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Hanifi Okur: "İyi ki tekme yemiş, iyi ki böyle bir şey başına gelmiş. Eğer tekme yemeseydi, o tümörü tespit edemeyecektik. Belki hastamız bize o tümör akciğerine, diğer organlarına yayılmış bir şekilde gelecekti" dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler